Ամերիկայի հայկական համագումարը ներգրավված է Հայաստանում և Արցախում ականազերծման նախաձեռնություններում. aaainc.org
Վաշինգտոնում` հոկտեմբերի 26-ին Ամերիկայի հայկական համագումարի Խորհրդի անդամ Անի Թոթահը և գործադիր տնօրեն Բրայան Արդունին մասնակցել են «Մարշալ ժառանգության ինստիտուտի (MLI) 19-րդ ամենամյա Ճանապարհների ականազերծում» խորագրով տոնախմբությանը, որտեղ նրանք հանդիպել են տնօրեններին, աջակիցներին և շներով ականազերծման կորպուսի (K9) արշավի ակտիվիստներին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Միջոցառմանը հրավիրվել էին ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանատան աշխատակիցները, այդ թվում՝ փոխդեսպան Հրաչյա Թաշչյանը, երկրորդ քարտուղար Նազելի Համբարձումյանը և հատուկ օգնական Անիտա Իսսաղոլյանը,
Միացյալ Նահանգների ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական, դեսպան Սյուզան Ռայսն հանդես եկել է առանցքային ելույթով, իսկ ազգային հանրային ռադիոյի (NPR) լրատվական թղթակից Թոմ Գժելտենը միջոցառման հանդիսապետն էր:
Ելույթ են ունեցել նաև ԱՄՆ սենատոր Մայք Էնզին (Հանրապետական, Վայոմինգ) և տիկին Դայանա Էնզին, MLI-ի հիմնադիր և նախագահ, գեներալ (պաշտոնաթող) Գորդոն Սալիվանը և Շրի Լանկայի դեսպան Փրասադ Քարիյավասամը:
«Որպես Մարշալ ժառանգության ինստիտուտի ականազերծման ծրագրի շահառու՝ Համագումարը հանձն է առնում օգնել Հայաստանում ականազերծման նախաձեռնություններին՝ ձգտելով ավելի անվտանգ ապագա ապահովել մեր ժողովրդի համար հայրենիքում: Բարձր ենք գնահատում MLI-ի շարունակական աջակցությունը և նվիրվածությունը և հատկապես ականներ հայտնաբերող լրացուցիչ վեց շների ձեռք բերումը, որոնք ուղարկվել են Հայաստան անցյալ տարվա ընթացքում:- ասել է Թոթահը և ավելացրել,- Համագումարի հովանավորած` ականներ հայտնաբերող շների հաջողություններից են Ադրբեջանի հետ Հայաստանի սահմանի շփման գծում տարածքների ականազերծումը, այնպես որ ավելի շատ հողատարածքներ են ազատվել հողագործության, արոտավայրերի և տրանսպորտային նպատակներով օգտագործման, ինչպես նաև ենթակառուցվածքային նախագծերի համար»:
MLI շահույթ չհետապնդող, մարդասիրական կազմակերպությունը հիմնադրվել է 1997 թվականին՝ Մարշալյան նախագծի 50-րդ հոբելյանին: MLI-ն գործում է՝ շարունակելու ԱՄՆ քաղաքական գործիչ Ջորջ Մարշալի ժառանգությունը 21-րդ դարում՝ պատերազմներից և ականներից տուժած երկրներին տրամադրելով անհրաժեշտ գործիքներ և վերապատրաստական աշխատանքներ՝ օժանդակելու նրանց վերակառուցմանը:
Ամերիկայի հայկական համագումարը հիմնադրվել է 1972 թվականին: Այն ամենամեծ համազգային, ոչ կուսակցական, հասարակական կազմակերպությունն է Վաշինգտոնում, որն օժանդակում է հայկական հարցերի ճիշտ ըմբռնմանն ու լուսաբանմանը: Համագումարը 501(c) (3) կարգավիճակով անդամակցական կազմակերպություն է:

Armenian Assembly of America committed to demining initiatives in Armenia, Nagorno-Karabakh
On October 26, Armenian Assembly of America (Assembly) Board Member Annie Totah and Executive Director Bryan Ardouny attended the Marshall Legacy Institute's (MLI) 19th Annual Clearing the Path Gala where they met with officers, supporters, and activists dedicated to the K9 Demining Corps Campaign.
STEPANAKERT, NOVEMBER 2, ARTSAKHPRESS: The Assembly invited guests from the Embassy of Armenia to the United States, including Deputy Chief of Mission Hratchia Taschian, Second Secretary Nazeli Hambardzumyan, and Special Assistant Anita Issagholyan to the event. Armenian Embassy Deputy Chief of Mission Hratchia Taschian and his wife Bella Tashchian, Armenian Embassy Special Assistant Anita Issagholyan, MLI Founder and Chairman General (Ret.) Gordon R. Sullivan, Armenian Assembly of America Board Member Annie Totah, Assembly Executive Director Bryan Ardouny, Armenian Embassy Second Secretary Nazeli Hambardzumyan, and Leo Sahakian.
United States National Security Advisor Ambassador Susan Rice delivered the keynote address and National Public Radio (NPR) News Correspondent Tom Gjelten emceed the event, with presentations from U.S. Senator Mike Enzi (R-WY) and Mrs. Diana Enzi, MLI Founder and Chairman General (Ret.) Gordon R. Sullivan, and Embassy of Sri Lanka Ambassador Prasad Kariyawasam.
"As a beneficiary of the Marshall Legacy Institute's demining project, the Assembly is committed to help with demining initiatives in Armenia, seeking a safer future for our people in the homeland. We appreciate the ongoing support and dedication of MLI, especially the additional six mine detection dogs (MDDs) that were sent to Armenia over the past year," Totah stated.
"The accomplishments of the Assembly-sponsored MDDs include clearing landmine areas in Armenia along its border with Azerbaijan, so that more land is released for farming, grazing, for transportation needs, as well as for infrastructure projects," she added.
MLI is a non-profit, humanitarian organization founded in 1997 on the 50th Anniversary Year of the Marshall Plan. MLI works to continue the legacy of U.S. statesman George C. Marshall into the 21st century by providing war-torn, landmine-affected countries with the tools and training they need to help rebuild. Established in 1972, the Armenian Assembly of America is the largest Washington-based nationwide organization promoting public understanding and awareness of Armenian issues. The Assembly is a 501(c)(3) tax-exempt membership organization.