«Իսկանդերների» տեղակայումը Հայաստանի տարածքում հարկադրված միջոց էր. ՀՀ Նախագահի հարցազրույցը Դմիտրի Կիսելյովին
Ռուսական «Իսկանդեր» հրթիռային համալիրների տեղակայումը Հայաստանի տարածքում հարկադրված միջոց էր՝ ուղղված տարածաշրջանում կայունության պահպանմանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այդ մասին «Ռուսաստանն այսօր» («Россия сегодня») լրատվական գործակալության գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Կիսելյովին տված հարցազրույցում ասել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
Ինչպես գրում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը, «Իսկանդերներն» առաջին անգամ ցուցադրվել են սեպտեմբերի 21-ին Երևանում տեղի ունեցած զորահանդեսի ժամանակ, սակայն, որոշ տվյալներով, դրանք հայկական բանակը ստացել է դեռ ավելի վաղ և բերվել է մարտական պատրաստության ապրիլին Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության սրման ժամանակ:
«Կարծում եմ, որ դա պարտադրված միջոց է եղել մեր տարածաշրջանում ռազմական իրավիճակն ինչ-որ կերպ հավասարակշռելու համար: Գաղտնիք չէ, որ Ադրբեջանը վերջին մի քանի տարիներին պարբերաբար ձեռք է բերել նորագույն սպառազինություն: Մենք չունենք նման հնարավորություններ, ինչպես Ադրբեջանը, ես նկատի ունեմ ֆինանսական հնարավորությունները, բայց մենք միշտ փորձում ենք հավասարակշռել իրավիճակը՝ գտնելով հակաթույնը: Ես կարծում եմ, որ տվյալ դեպքում «Իսկանդերը» հենց նման հակաթույն է»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
«Իհարկե, սպառազինությունների մրցավազքը լավ իրավիճակ չէ, և մենք չենք ցանկանում դրան գնալ, բայց ինչ անել, եթե քեզ ամեն օր սպառնում են պատերազմով, ֆիզիկական հաշվեհարդարով: Դու պետք է համապատասխան քայլեր ձեռնարկես»,- հավելել է Հայաստանի նախագահը:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Երևանը Ռուսաստանի հետ ունի տարածաշրջանում ուժերի հավասարակշռությունը պահպանելու մասին պայմանագիր:
«Կարծում եմ, որ Ռուսաստանը, ելնելով դրանից, ընդառաջ է գնացել մեր խնդրանքին և տրամադրել է մեզ ռազմական առումով այդ հիանալի համակարգը: Իհարկե, գուցե մարդկությանն ավելի լավ լիներ, եթե նման համակարգեր չլինեին, բայց երբ դու ստիպված ես, նաև նման բանի ես գնում»,- ասել է ՀՀ նախագահը:
Լրատվամիջոցի հաղորդմամբ՝ Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ «Ռուսաստանն առանցքային դեր է խաղում մեր տարածաշրջանում, այդ թվում՝ խաղաղության և կայունության ապահովման գործում»:

Размещение “Искандеров” вынужденная мера
Ракетные комплексы "Искандер" на территории Армении являются фактором поддержания военного баланса в регионе, сохранения стабильности, считает президент Армении Серж Саргсян.
СТЕПАНАКЕРТ, 17 ноября АРЦАХПРЕСС - Размещение российских ракетных комплексов "Искандер" на армянской территории было вынужденной мерой, направленной на сохранение стабильности в регионе, заявил в интервью Sputnik Армения президент Армении Серж Саргсян.
"Искандеры" были впервые продемонстрированы 21 сентября этого года на военном параде в Ереване в честь 25- летия независимости Армении. Однако, по некоторым данным, они поступили на вооружение армянских ВС еще раньше и были приведены в боеготовность во время эскалации в Карабахе в апреле. "Думаю, это была вынужденная мера, чтобы каким-то образом сбалансировать военную ситуацию в нашем регионе. Не секрет, что Азербайджан в течение последних нескольких лет регулярно приобретал новейшее вооружение. Мы не имеем таких возможностей, как Азербайджан, я имею в виду финансовые возможности, но мы все время стараемся сбалансировать ситуацию, находя противоядие.
Думаю, что в данном случае "Искандер" является именно таким противоядием", — сказал Саргсян в интервью генеральному директору МИА "Россия сегодня" Дмитрию Киселеву.
"Конечно, гонка вооружений — это нехорошая ситуация, и мы не хотим идти на это, но что делать, если тебе каждый день угрожают войной, физическим истреблением? Ты должен предпринимать соответствующие шаги", — добавил президент Армении.
Он подчеркнул, что у Армении с Россией есть договор о поддержании баланса сил в регионе.
"Думаю, Россия, исходя из этого, пошла навстречу нашей просьбе и предоставила нам эту прекрасную в военном отношении систему. Конечно, может быть, человечеству было бы хорошо, если бы таких систем не было, но когда ты вынужден, то идешь и на такое", — считает Саргсян.
В целом, подчеркнул президент Армении, "Россия играет ключевую роль в нашем регионе, в том числе, в поддержании мира и стабильности"