The Guardian. Էրդողանը կարող է երկրի նախագահ մնալ մինչեւ 2029 թվականը
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը կարող է իշխանության գլուխ մնալ մինչեւ 2029 թվականը, ինչին կնպաստեն հնարավոր սահմանադրական փոփոխությունները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին գրում է Gazeta-ն՝ վկայակոչելով The Guardian-ը:
Էրդողանի ստեղծած Արդարություն եւ զարգացում կուսակցությունը մտադիր է Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվե անցկացնելու մասին օրինագիծ ներկայացնել, որն Էրդողանին թույլ կտա նախագահի պաշտոնում մնալ մինչեւ 2029 թվականը:
Պաշտոնյաների խոսքով՝ հետագայում երկրում վարչապետի պաշտոնը կարող է վերացվել: Ներկայում Էրդողանն ու նրա կուսակցությունը մտադիր են Թուրքիան նախագահական երկրի վերածել: Ամենայն հավանականությամբ, վարչապետի փոխարեն Թուրքիայի նախագահը երկրորդ տեղակալը կունենա:

The Guardian: Эрдоган может остаться у власти до 2029 года
Президент Турции Реджеп Эрдоган может остаться у власти до 2029 года, чему поспособствуют возможные поправки к конституции, пишет Gazeta со ссылкой на The Guardian.
СТЕПАНАКЕРТ,  23 ноября АРЦАХПРЕСС - Партия справедливости и развития, созданная Эрдоганом, намерена представить законопроект о проведении референдума по внесению поправок в конституцию страны, которые позволили бы Эрдогану, по словам источников, остаться на посту президента до 2029 года.
По словам чиновников, впоследствии пост премьер-министра в стране может быть упразднен. В настоящий момент Эрдоган и его партия намерены трансформировать Турцию в президентскую республику. Вероятнее всего, как отмечается, вместо премьера у турецкого президента появится второй заместитель.