Աքչամը հաստատում է թուրքերի ցեղասպան մտադրությունը՝ ապացուցելով Թալեաթի հեռագրերի վավերականությունը. Սասունյան
Պրոֆ. Թաներ Աքչամը լուրջ հարված է հասցրել Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ թուրքական ժխտումներին խիստ բովանդակալից մի դասախոսության ժամանակ, որը տեղի է ունեցել Արարատ-Էսքիջյան թանգարանի Շին մատուռում (Միշն Հիլզ, Կալիֆորնիա), նոյեմբերի 20-ին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Թուրք պատմաբան դոկտ. Աքչամը Քլարք համալսարանի Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրության «Ռոբերտ Արամ և Մարիաննա Գալստյան, և Ստեֆան ու Մարիոն Մուգար» ամբիոնի ղեկավարն է:
Պրոֆ. Աքչամը, վերջերս հրատարակած իր «Նայիմ բեյի հուշերն ու Թալեաթ փաշայի հեռագրերը» գրքում, վերջնականապես տապալեց թուրքական համառ ժխտումները Նայիմ բեյի գոյության և հեռագրերի իսկության վերաբերյալ: Այդ հեռագրերը Նայիմ բեյը վաճառել էր Արամ Անտոնյանին, իսկ վերջինս էլ 1920-ականների սկզբին դրանք հրապարակել էր իր «Մեծ ոճիր» գրքում, անգլերեն, ֆրանսերեն և հայերեն: Ցեղասպանությունը վերապրած Անտոնյանն առաջին անգամ հանդիպել է օսմանյան պաշտոնյա Նայիմ բեյին 1916 թվականին, Թուրքիայի Մեսքենե համակենտրոնացման ճամբարում, այնուհետև՝ 1918 թվականին, Սիրիայի Հալեպ քաղաքում:
Թուրքիայի ներքին գործերի նախարար Թալեաթը, 1915 թ. սեպտեմբերի 22-ի նշանակալից հեռագրում հրաման է տվել, «որ հայերի բոլոր իրավունքները Թուրքիայի հողում, ինչպիսիք են ապրելու և աշխատելու իրավունքները, արդեն վերացված են, և ոչ ոք չպետք է [կենդանի] մնա, նույնիսկ մանուկը օրորոցում. կառավարությունն իր վրա է վերցնում է ամբողջ պատասխանատվությունը այս ամենի համար»: Մեկ այլ հեռագրում, ուղղված Հալեպի կուսակալին 1915 թ. սեպտեմբերի 29-ին, Թալեաթը գրել է. «ավելի վաղ տեղեկացվել էր, որ Թուրքիայում գտնվող բոլոր հայերին վերացնելու և բնաջնջելու որոշում է կայացվել կառավարության կողմից, Կոմիտեի [Միություն և առաջադիմություն] հրամանների հիման վրա.... անկախ բնաջնջման միջոցների զարհուրելի լինելուց և առանց խղճի խայթ զգալու, պետք է վերջ դրվի նրանց գոյությանը՝ առանց հաշվի առնելու կանանց, երեխաներին կամ հաշմանդամներին»:
1983 թվականին Թուրքիայի պատմաբանության ընկերակցությունը հրատարակեց Շինասի Օրելի և Սուրեյա Յուջայի հեղինակած գիրքը՝ պնդելով, որ Անտոնյանի կողմից հրապարակված Թալեաթի հեռագրերը հորինված էին, իսկ Նայիմ բեյ անունով պաշտոնյա երբեք գոյություն չի ունեցել: Օրելն ու Յուջան 12 փաստարկ էին առաջ քաշել, թե ինչու էին հավատում, որ այս փաստաթղթերը կեղծ էին: Չնայած Վահագն Տատրյանը 1986 թ. իր հրապարակման մեջ մանրամասնորեն հերքել էր Օրելին և Յուջային, սակայն որոշ գիտնականներ կասկածանքով էին վերաբերվում Անտոնյանի գրքում առկա նյութերին:
Վերջին տարիներին Օսմանյան արխիվների նյութերի երկարատև և քրտնաջան ուսումնասիրություններից հետո, պրոֆ. Աքչամին հաջողվեց ապացուցել, որ Օրելի և Յուջայի ամբաստանությունները սխալ էին և անհիմն: Պրոֆ. Աքչամը, թուրքերենով հրատարակված իր նոր գրքում և նոյեմբերի 20-ի դասախոսության ժամանակ, հաստատեց.
1) Իրականում եղել է Նայիմ բեյ անունով մի թուրք քաղաքացիական ծառայող: Օսմանյան բնօրինակ արձանագրությունները հաստատում են նրա գոյությունը: Ի դեպ, Թուրքիայի ռազմական արխիվի 2007 թ. հրապարակած 7-րդ հատորում առկա է մի փաստաթուղթ, որը նրան նկարագրում է որպես «Նայիմ էֆենդի, Հուսեյն Նուրի էֆենդու որդի, 26 տարեկան, Սիլիֆքեից, ամուսնացած, հեռագրային պաշտոնյա Մեսքենեում, ներկայումս աշխատում է որպես պաշտոնյա քաղաքի հացահատիկի պահեստում (նոյ. 14-15, 1916 թ.)»: Աքչամը հաստատեց, որ Նայիմի անունով կան երեք այլ օսմանյան փաստաթղթեր, որոնցից երկուսը գտնվում են Փարիզի Պողոս Նուբար գրադարանում:
2) Պրոֆ. Աքչամը հայտարարեց, որ իր ձեռքի տակ է Նայիմ բեյի հուշերի բնագրի պատճենը, գրված ձեռագիր օսմաներենով: Նա այդ հուշերը գտել է հետազոտող հայր Գրիգոր Գերգերյանի արխիվներում, վերջինս լուսանկարել էր Նայիմ բեյի 35-էջանոց ձեռագիրը, երբ այցելել էր Պողոս Նուբար փաշայի գրադարան 1950 թվականին: Այն ժամանակվանից բնօրինակն անհետացել է գրադարանից:
3) Նայիմ բեյի հուշագրերում նկարագրած անձինք և իրադարձությունները փաստերով հիմնավորվում են վերջերս օսմանյան արխիվներից Աքչամի ձեռք բերած նյութերով:
4) Աքչամը կարողացավ հաստատել, որ Օրելի և Յուջայի հիմնական փաստարկները Թալեաթի հեռագրերի զանազան հատկանշական կետերի վերաբերյալ, ներառյալ թղթի տեսակն ու գաղտնագրման տեխնիկան, սխալ էին:
Անտոնյանի գրքում ներառված Թալեաթի հեռագրերի վավերական լինելն ապացուցելու և դրանք կեղծված լինելու մասին թուրքական պնդումները մերկացնելու համար իր գիտական որոնումներում, պրոֆ Աքչամը շատ ավելի կարևոր  բացահայտում արեց:
1915 թ. սեպտեմբերի 22-ի Թալեաթի հեռագիրը հաստատում է, որ թուրք ղեկավարները հրամայել էին բոլոր հայ տղամարդկանց, կանանց և երեխաների զանգվածային կոտորածները, և ոչ թե պարզապես նրանց տեղահանումը, ինչպես մեկ դարից ավելի կեղծորեն պնդում են թուրք ժխտողականները: Դոկտ. Աքչամը, հաստատելով այս հեռագրերի վավերականությունը, ցույց տվեց, որ Թալեաթը ունեցել է ոչնչացման ՄՏԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ՝ մի կարևոր հանգամանք հայերի զանգվածային սպանությունները որպես ցեղասպանություն որակելու համար՝ համաձայն ՄԱԿ-ի ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին կոնվենցիայի:

Prof. Taner Akcam struck a major blow to Turkish denials of the Armenian Genocide in a highly informative lecture at Ararat-Eskijian Museum-Sheen Chapel in Mission Hills, California, on November 20. Dr. Akcam, a Turkish scholar, is holder of the Robert Aram & Marianne Kalousdian, and Stephen & Marion Mugar Chair in Armenian Genocide Studies at Clark University.
Harut Sassounian: Dr. Akcam confirms Turks’ Genocidal intent by Proving validity of Talat’s telegrams
STEPANAKERT, NOVEMBER 23, ARTSAKHPRESS: In his recently published book, “The Memoirs of Naim Bey and Talat Pasha’s Telegrams,” Prof. Akcam laid to rest persistent Turkish denials of Naim Bey’s existence and authenticity of the telegrams he sold to Aram Andonian, who published them in his book, “Meds Vojire” (The Great Crime), in the early 1920’s in English, French, and Armenian. Andonian, a genocide survivor, first met Naim Bey, an Ottoman official, in the concentration camp of Meskene, Turkey, in 1916, and later in Aleppo, Syria, in 1918.
In a crucial telegram dated Sept. 22, 1915, Interior Minister Talat gave “the order that all of the Armenians’ rights on Turkish soil, such as the right to live and work, have been eliminated, and not one is to be left [alive] -- not even the infant in the cradle; the government accepts all responsibility for this.” In another cable sent to the Provincial Governor of Aleppo on Sept. 29, 1915, Talat wrote: It “was previously reported that the decision to eliminate and annihilate all Armenians present in Turkey had been taken by the government, on orders of the Committee [of Union and Progress]… regardless of how horrible the annihilation measures, and without giving in to the pangs of conscience, an end will be put to their existence, be they women, children, or invalids.”
In 1983, the Turkish Historical Society published a book by Sinasi Orel and Sureyya Yuca, claiming that Talat’s telegrams published by Andonian were forgeries and that Naim Bey never existed. Orel and Yuca raised 12 arguments as to why they believed that these documents were fake. Although Dr. Vahakn Dadrian had published a detailed rebuttal to Orel and Yuca in 1986, some scholars remained doubtful of the materials included in Andonian’s book.
After a lengthy and painstaking research based on Ottoman archives made available in recent years, Prof. Akcam was able to prove conclusively that Orel and Yuca’s accusations were wrong and baseless. In his newly-published Turkish-language book and Nov. 20 lecture, Prof. Akcam asserted:
1) There was in fact a Turkish civil servant by the name of Naim Bey. Original Ottoman records confirm his existence. In fact, Volume 7 of the Turkish Military Archive published in 2007, contains a document that describes him as: “Naim Effendi, son of Huseyin Nuri Effendi, age 26, from Silifke, married, former dispatch officer at Meskene, currently employed as grain storehouse officer of the municipality (Nov. 14-15, 1916).” Akcam confirmed that there are three other Ottoman records with Naim’s name; two of them are in the Boghos Noubar Library in Paris.
2) Prof. Akcam announced that he had in his possession a copy of the original memoirs of Naim Bey, handwritten in Ottoman Turkish. He found the memoirs in the archives of noted researcher Father Krikor Guerguerian who had photographed Naim Bey’s 35-page manuscript while visiting the Boghos Noubar Pasha Library in 1950. The original has since disappeared from the library.
3) The names of individuals and events Naim Bey had described in his memoirs are corroborated by materials Akcam recently obtained from the Ottoman archives.
4) Akcam was able to confirm that Orel and Yuca’s main arguments about various aspects of Talat’s telegrams, including the type of paper used and coding techniques, were incorrect.
In his scholarly quest to prove that Talat’s telegrams included in Andonian’s book are authentic, and debunk Turkish claims that they are forged, Prof. Akcam has made a much more significant revelation. Talat’s Sept. 22, 1915 telegram confirms that Turkish leaders had ordered the wholesale massacre of all Armenian men, women, and children, and not simply their deportation as Turkish denialists have falsely claimed for over a century. By authenticating these telegrams, Dr. Akcam has shown that Talat had a murderous INTENT -- a crucial element in qualifying the Armenian mass killings as genocide, according to the UN Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide.