Ինչքանո՞վ է ապահով Թալիշում բնակություն հաստատելը. ԼՂՀ քաղշիննախարարի պատասխանը
Արդեն մեկնարկել է Թալիշի վերականգնման ծրագիրը, և այդ ուղղությամբ բուռն գործունեություն կծավալի նաև «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը:
Ինչքանո՞վ է ապահով Թալիշում բնակություն հաստատելը.  ԼՂՀ քաղշիննախարարի պատասխանը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին այսօր «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ԼՂՀ քաղաքաշինության նախարար Կարեն Շահրամանյանը և ընդգծել, որ այդ որոշումը կայացվել է՝ առաջին հերթին հաշվի առնելով թալիշցիների կարծիքը:
«Ալաշանում հաստատված թալիշցիների հետ հանդիպումների ժամանակ հանրապետության իշխանությունների կողմից առաջարկ է եղել, որ նրանք վերադառնան իրենց գյուղ: Այս առումով տրվել են որոշակի անվտանգության երաշխիքներ,  և արդեն 10-12 հոգի տեղափոխվել են հարազատ գյուղ ու բնակվում են այնտեղ»,- ասել է Կ. Շահրամանյանը:
Անդրադառնալով գյուղում արդեն կատարված աշխատանքներին՝ նախարարը նշել է, որ Թալիշում վերականգնվել են բոլոր ենթակառուցվածքները: «Խոսքը վերաբերում է էլեկտրականությանը, ջրամատակարարմանը, գիշերային լուսավորությանը: Սկսել ենք գյուղի նոր դպրոցի և հանդիսություների տան վերակառուցման և մանկապարտեզի կառուցման նախագծային աշխատանքները:  Շինարարների համար ստեղծվելու են բոլոր պայմանները, որպեսզի մեծ թափով շարունակվեն վերակառուցման աշխատանքները:
Նախատեսում  ենք, դպրոցն և մանկապարտեզը շահագործման հանձնել սեպտեմբերի մեկից: Թալիշ վերադարձողների համար կկառուցենք նոր բնակելի տներ կամ հիմնովին կվերակառուցվեն հները»,- մանրամասնել է Կ. Շահրամանյանը և հավելել, որ գյուղին նոր շունչ կհաղորդվի:
Արդյո՞ք ապահով է Թալիշում բնակություն հաստատելը հարցին ի պատասխան, ԼՂՀ քաղաքաշինության նախարարն ասել է, որ Մատաղիս գյուղն ու Մարտակերտ քաղաքն  էլ նույն կարգավիճակում են գտնվում, սահմանից նույն հեռավորության վրա են, բայց մարդիկ այնտեղ ապրում են: «Այն շինությունները, որոնք կառուցում ու վերակառուցում ենք, գտնվում են գյուղի համեմատաբար անվտանգ ու ապահով գոտում: Իսկ անվտանգ ապրելու համար մենք այլ միջոցներ էլ ենք ձեռնարկում»,- ասել է քաղաքաշինության նախարարը:
Կ. Շահրամանյանի խոսքով, Թալիշի վերականգնմանը  զուգահեռ՝ Ալաշանում կշարունակվի ժամանակավոր բնակավայրին հատուկ պայմանների ստեղծումը, սակայն հիմնական ներդրումներն ուղղվելու են Թալիշին:
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ Թալիշ էր մեկնել հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը, ով տեղում աշխատանքային խորհրդակցություն է անցկացրել՝ նշելով, որ անհրաժեշտ է բոլոր ուժերն ու միջոցները ներդնել՝ գյուղը վերականգնելու համար։

Talish rebuilding program has already begun. Minister of Urban Planning of NKR
Talish rebuilding program has already launched, and Hayastan All-Armenian Fund will also start large activities in this direction.
Talish rebuilding program has already begun. Minister of Urban Planning of  NKR
STEPANAKERT, NOVEMBER 28, ARTSAKHPRESS: Karen Shahramanyan, Minister of Urban Planning of NKR, said the above-said in an interview with “Artsakhpress” and noted that the decision was made, first of all, taking into account the opinion of Talish residents.
"During the meetings with Talish residents who settled in Alashan after April events, the authorities offered them to return to their village. In this regard, certain security guarantees were given, and 10-12 people have already returned to their native village and now live there," said Karen Shahramanyan.
The minister also informed that all the infrastructures are restored in Talish. "It refers to electricity, water, night lighting. We began the reconstruction works of new school and celebrations house, as well as the construction of new kindergarten. Builders are provided with all necessary conditions for the large-scale reconstruction works.
We expect that the school and kindergarten will work since September 1. We will build new homes or thoroughly rebuilt old ones," explained Karen Shahramanyan.
To the question whether it is safe to live in the village, Minister of Urban Planning of NKR said that Mataghis village and Martakert town are on the same position, the same distance from the border, but people live there. "The buildings that we are building and rebuilding are in relatively safe and secure zone in the village. For safe life, we take other measures, "said the minister.
According to the minister, along with the restoration of Talish, they will continue creating conditions for living in Alashan, but the main investments will be directed to Talish.