Կուրց․ Ավստրիան պատրաստ է իր տարածքում Լեռնային Ղարաբաղի հարցով հանդիպում կազմակերպել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 2, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այս մասին Day.Az –ին ասել է Ավստրիայի արտգործնախարար Սեբաստիան Կուրցը։ 2017-ին ԵԱՀԿ նախագահությունը Գերմանիայից Ավստրիային է փոխանցվելու։
«Սա վճռորոշ ժամանակաշրջան է, ու մենք ԵԱՀԿ-ի ու ԵՄ-ի մեր գործընկերների հետ միասին հստակ հասկանում ենք, որ այս հակամարտությունը կարող է միայն խաղաղ կարգավորում ունենալ։ Դրա համար էլ մենք կոչ ենք անում բոլոր կողմերն կենտրոնացնել ջանքերը երկխոսության եւ դիվանագիտության ուղղությամբ։ Բանակցությունների սեղանին կան գաղափարներ ու առաջարկներ վստահության ամրապնդման ու համագործակցություն հարթելու համար։ Խաղաղ համաձայնագրի ապահովման համար հետագա բանակցությունների հիմնական տարրերը համաձայնեցված են նախագահների կողմից ՝ դրանք այսպես կոչված «Մադրիդյան սկզբունքներն» են, որոնք փոքր շտկումներով արդեն գրեթե 10 տարի է սեղանի վրա են։ Այնպես որ քննարկման համար հիմք կա։
Որպես չեզոք երկիր ու կազմակերպությունում նախագահող երկիր, որն ապահովում է հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցությունների հիմքը, մենք լիարժեք գիտակցում ենք մեր բարձր պատասխանատվությունն այս հարցում։ Չնայած Ավստրիան Մինսկի խմբի անդամ չէ, մենք պատրաստ ենք օգնել ու միջնորդական քայլեր ձեռնարկել ԵԱՀԿ-ում մեր նախագահության ժամանակ, նաեւ աջակցել Մինսկյան գործընթացի մյուս տարրերը։ Ադրբեջանցիներն ու հայերը կարող են վստահ լինել, որ Ավստրիան պատրաստ է օգնել այս հակամարտության խաղաղ լուծման որոնումներին, առաջարկելով իր չեզոք տարածքը բանակցությունների, փորձագիտական երկխոսության, երիտասարդության հանդիպումների կամ գործունեության որեւէ այլ տեսակի համար, որը կօգնի կենտրոնանալ խաղաղության վրա ու բացառել պատերազմի հեռանկարները»,- հայտնել է Կուրցը։

Курц: Австрия готова организовать на своей территории встречи по Нагорному Карабаху
СТЕПАНАКЕРТ, 2 декабря АРЦАХПРЕСС - Об этом Day.Az заявил министр иностранных дел Австрии Себастьян Курц. Напомним, что  Австрия в 2017 году принимает председательство в ОБСЕ у Германии.
«Это решающий период, и мы вместе с нашими международными партнерами в ОБСЕ и ЕС ясно понимаем, что может быть только мирное решение этого конфликта. Поэтому мы призываем все стороны сосредоточиться на диалоге и дипломатии. На столе переговоров есть идеи и предложения для укрепления доверия и налаживания сотрудничества. Основные элементы для дальнейших переговоров по достижению мирного соглашения были согласованы президентами - это так называемые «Мадридские принципы», которые, с небольшими корректировками находятся на столе вот уже почти 10 лет. Так что основа и конкретные вопросы для обсуждения есть.
В качестве нейтральной страны и страны-председателя организации, которая обеспечивает основу для переговоров по урегулированию конфликта, мы в полной мере осознаем свою высокую ответственность в этом отношении. Несмотря на то, что Австрия не является членом Минской группы, мы готовы оказать помощь и предпринять посреднические усилия во время нашего председательства в ОБСЕ, а также будем поддерживать другие элементы Минского процесса. Азербайджанцы и армяне могут быть уверены в том, что Австрия готова помочь в поиске мирного решения этого конфликта, предлагая свою нейтральную территорию для переговоров, экспертного диалога, встреч молодежи или каких-либо других видов деятельности, которые помогут сосредоточиться на мире и исключить перспективы войны», - заявил Курц.