Հրադադարի պահպանման ռեժիմը խաղտվել է շուրջ 40 անգամ
Դեկտեմբերի 7-ի լույս 8-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը շարունակել է խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը (շուրջ 40 անգամ):
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 8, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ադրբեջանական զինուժը տարբեր տրամաչափի ավտոմատ զենքերից և դիպուկահար հրացաններից  հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է  ավելի քան 500 կրակոց:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները հակառակորդի նախահարձակ գործողություններին պատասխանել են խիստ անհրաժեշտության դեպքում և շփման գծի ողջ երկայնքով շարունակել վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը:

Azerbaijani forces fire more than 500 shots at NK line of contact
The Defense Ministry of Nagorno Karabakh told that the Azerbaijani forces fired more than 500 shots from various caliber automatic weapons and sniper rifles at the Armenian positions in the Nagorno Karabakh-Azerbaijan line of contact.
STEPANAKERT, DECEMBER 8, ARTSAKHPRESS: The Ministry’s announcement reads:
“Overnight December 7-8 the Azerbaijani side continued violating the ceasefire regime (over 40 times) across the Nagorno Karabakh-Azerbaijan line of contact. The Azerbaijani forces fired more than 500 shots from various caliber automatic weapons and sniper rifles at the Armenian positions.
The Defense Army forces took countermeasures only in case of strict necessity and continued confidently fulfilling their military tasks along the entire length of the line of contact.