Financial Times. Հոլանդիան ԵՄ-ին սպառնում է «խեղդել» Ուկրաինայի հետ համաձայնագիրը
Նիդեռլանդները Եվրամիության ղեկավարներից երաշխիքներ է պահանջում, որ Ուկրաինայի հետ ասոցացման մասին համաձայնագիրը չի վերաբերելու պաշտպանական հարցերի կամ ԵՄ-ին ապագա անդամակցությանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 9, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Financial Times-ին տված հարցազրույցում այս մասին հայտարարել է երկրի վարչապետ Մարկ Ռյուտտեն:
«Եթե մենք դա չստանանք, հաջորդ օրն իսկ օրինագիծ կներկայացնենք խորհրդարան, որով չենք վավերացնի ասոցացման մասին համաձայնագիրը»,- ասել է Ռյուտտեն:
Ըստ ՌԻԱ Նովոստիի՝ Ուկրաինայի եւ ԵՄ-ի ասոցացման մասին համաձայնագիրը ենթադրում է առեւտրային, տնտեսական եւ քաղաքական կապերի խորացում: Ապրիլին Նիդեռլանդների քաղաքացիները դեմ էին արտահայտվել պայմանավորվածություններին՝ մտավախություն ունենալով, որ գործարքը երկրին կպարտավորեցնի ֆինանսական կամ ռազմական օգնություն ցուցաբերել Ուկրաինային: Ասոցացման մասին համաձայնագիրը պետք է վավերացնեն ԵՄ անդամ բոլոր պետությունները:

Financial Times: Нидерланды грозят ЕС «потопить» соглашение с Украиной
Нидерланды хотят от лидеров Евросоюза гарантий того, что соглашение об ассоциации с Украиной не будет касаться вопросов обороны или будущего членства в ЕС, заявил премьер-министр страны Марк Рютте в интервью газете Financial Times.
СТЕПАНАКЕРТ, 9 декабря АРЦАХПРЕСС - «Если мы не получим этого, на следующий день внесем в парламент закон, согласно которому мы не станем ратифицировать соглашение об ассоциации», — сказал Рютте, передает РИА Новости.
Соглашение об ассоциации Украины и ЕС подразумевает углубление торговых, экономических и политических связей между сторонами. В апреле жители Нидерландов проголосовали против договоренностей из-за опасений, что сделка обяжет страну оказывать Украине финансовую или военную поддержку. Договор об ассоциации должен быть ратифицирован всеми странами-членами ЕС.
По словам Рютте, гарантии должны иметь юридическую силу.
Гаага и Брюссель пытаются договориться по данному вопросу, однако любой достигнутый сторонами компромисс может не получить поддержки в Нидерландах, поскольку у Народной партии за свободу и демократию, которую возглавляет действующий премьер-министр, нет большинства мест в сенате. В то же время партии как правого, так и левого крыла призывали Рютте действовать на основании результатов референдума.