Արցախի Սահմանադրության նախագիծը կուղարկվի ԱԺ, որից հետո կորոշվի հանրաքվեի ժամկետը. Բակո Սահակյան
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը հրավիրել է ընդլայնված խորհրդակցություն՝ նվիրված սահմանադրական բարեփոխումներին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 12, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից տեղեկացնում են, որ Բակո Սահակյանը բավարար է գնահատել Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի իրականացրած մեծածավալ աշխատանքը, հավելելով, որ ներկայացված նախագիծը հիմնականում տալիս է մեր հանրային ու քաղաքական մտածողության մեջ շրջանառվող հարցերի պատասխանները:
Երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ սահմանադրական բարեփոխումները ժամանակի պահանջ են եւ կրում են օբյեկտիվ բնույթ՝ նպատակ ունենալով էլ ավելի ամրապնդելու մեր երկրում մարդու հիմնական իրավունքներն ու ազատությունները, ժողովրդավարությունը եւ իրավունքի գերակայությունը, կատարելագործելու իշխանության ճյուղերի հավասարակշռումը, բարձրացնելու պետական կառավարման արդյունավետությունը:
«Որոշակի խմբագրական աշխատանք իրականացնելուն պես, ինչպես նախատեսված է գործող Սահմանադրությամբ եւ օրենքներով, Սահմանադրության նախագիծը կուղարկվի Ազգային ժողով՝ խորհրդարանի հավանությունը ստանալու համար, ինչից հետո միայն կարող ենք խոսել այն հանրաքվեի դնելու ժամկետների մասին», - նշել է Բակո Սահակյանը:

President of the Nagorno Karabakh Republic Bako Sahakyan convened an enlarged consultation dedicated to the Constitutional reforms, press service of the NKR Presidential administration told.
Bako Sahakyan convenes enlarged consultation over Constitutional reforms
STEPANAKERT, DECEMBER 12, ARTSAKHPRESS: The NKR President highly appreciated the hard work carried out by the Professional Commission on Constitutional Reforms and said the presented bill in general provides answers to the questions circulating in our public and political realms.
Bako Sahakyan stated that the Constitutional reforms are the demands of the times and have an objective nature aiming at further strengthening fundamental human rights and freedoms, democracy and rule of law in the NKR, improving the balance of powers, raising the efficiency of state governance.
“After carrying out some editorial work, according to the current Constitution and laws, the new Constitution bill will be sent to the National Assembly for getting the Parliament's approval. Only after this it will be possible to speak of the date of the referendum", the NKR President said.