Արցախի Սահմանադրության նախագիծը կուղարկվի ԱԺ, որից հետո կորոշվի հանրաքվեի ժամկետը. Բակո Սահակյան
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը հրավիրել է ընդլայնված խորհրդակցություն՝ նվիրված սահմանադրական բարեփոխումներին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 12, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից տեղեկացնում են, որ Բակո Սահակյանը բավարար է գնահատել Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի իրականացրած մեծածավալ աշխատանքը, հավելելով, որ ներկայացված նախագիծը հիմնականում տալիս է մեր հանրային ու քաղաքական մտածողության մեջ շրջանառվող հարցերի պատասխանները:
Երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ սահմանադրական բարեփոխումները ժամանակի պահանջ են եւ կրում են օբյեկտիվ բնույթ՝ նպատակ ունենալով էլ ավելի ամրապնդելու մեր երկրում մարդու հիմնական իրավունքներն ու ազատությունները, ժողովրդավարությունը եւ իրավունքի գերակայությունը, կատարելագործելու իշխանության ճյուղերի հավասարակշռումը, բարձրացնելու պետական կառավարման արդյունավետությունը:
«Որոշակի խմբագրական աշխատանք իրականացնելուն պես, ինչպես նախատեսված է գործող Սահմանադրությամբ եւ օրենքներով, Սահմանադրության նախագիծը կուղարկվի Ազգային ժողով՝ խորհրդարանի հավանությունը ստանալու համար, ինչից հետո միայն կարող ենք խոսել այն հանրաքվեի դնելու ժամկետների մասին», - նշել է Բակո Սահակյանը:

Президент НКР созвал расширенное совещание, посвященное конституционным реформам
Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян созвал расширенное совещание, посвященное конституционным реформам.
СТЕПАНАКЕРТ, 12  декабря АРЦАХПРЕСС - Как сообщает пресс-служба президента НКР, президент Саакян дал удовлетворительную оценку осуществленной профессиональной комиссией объемной работе, добавив, что представленный проект в основном дает ответы на вопросы, возникающие в нашем общественном и политическом сознании.
Глава карабахского государства подчеркнул, что конституционные реформы являются требованием времени и носят объективный характер, ставя своей целью в еще большей мере укрепить в государстве основные права и свободы человека, демократию и верховенство права, усовершенствовать баланс ветвей власти, повысить эффективность государственного управления.
«После проведения определенной редакционной работы, как это предусмотрено действующей Конституцией и законами, проект Конституции будет отправлен в Национальное собрание для получения одобрения парламента, и лишь потом мы сможем.