ԼՂՀ ԱԺ նախագահը Փարիզում քննարկել է Արցախին աջակցելուն ուղղված ծրագրերը
Ֆրանսիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում դեկտեմբերի 14-ին ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հանդիպել է «Սատար Ղարաբաղին» միության ղեկավար Մարալ Ասադուրյանի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 15, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Քննարկվել են միության կողմից Արցախին աջակցելու ուղղությամբ իրականացվող ծրագրերը՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով Ստեփանակերտում գործող «Պոլ Էլյուար» ֆրանսախոսության կենտրոնի հետագա անելիքներին եւ նախագծերին:
Արցախի խորհրդարանի նախագահը կարեւորել է Ֆրանսիայում Ղարաբաղի Մշտական ներկայացուցչությանն աջակցելու՝ «Սատար Ղարաբաղին» միության եւ նրա ղեկավար կազմի պատրաստակամությունը եւ հույս հայտնել, որ առաջիկայում այդ համագործակցությունն ավելի գործնական արդյունքներ կգրանցի՝ ամրապնդելով հայ-ֆրանսիական բարեկամությունը:
Օրվա երկրորդ կեսին Ֆրանսիայի Ազգային ժողովում Աշոտ Ղուլյանին ընդունել են «Ֆրանսիա-Ղարաբաղ» բարեկամության շրջանակի նախագահ Ֆրանսուա Ռոշբլուանը, փոխնախագահ Ռենե Ռուքեն եւ Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի քարտուղար Ժան-Պիեռ Դելանուան:
Հանդիպմանը քննարկվել են «Ֆրանսիա-Ղարաբաղ» եւ «Ղարաբաղ-Ֆրանսիա» բարեկամության շրջանակների համագործակցության ծրագրերը եւ գալիք տարում  դրանց իրագործման հեռանկարները: Զրուցակիցները անդրադարձել են ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ներկա փուլի առանձնահատկություններին եւ սպասվող զարգացումներին:
Նույն օրը երեկոյան տեղի է ունեցել «Ֆրանսիա-Ղարաբաղ» բարեկամության շրջանակի ընդլայնված կազմով հանդիպումը «Ղարաբաղ-Ֆրանսիա» բարեկամության շրջանակի ղեկավար Աշոտ Ղուլյանի հետ:
«Ֆրանսիա-Ղարաբաղ» բարեկամության շրջանակի անդամներից հանդիպմանը ներկա էին խորհրդարանի պատգամավորներ, սենատորներ, քաղաքապետեր, շրջանային խորհուրդների անդամներ, Իլ դէ Ֆրանս  շրջանի իշխանության ներկայացուցիչներ:
Բարեկամության շրջանակների ղեկավարներ Ֆրանսուա Ռոշբլուանը եւ Աշոտ Ղուլյանը միջոցառման մասնակիցներին ներկայացրել են հաջորդ տարվա աշխատանքների ցանկը, որից հետո տեղի ունեցած մտքերի փոխանակության միջոցով հստակեցվել են տնտեսական, սոցիալական եւ մշակութային համատեղ ծրագրերի իրականացման նախնական պայմանավորվածությունները:
ԱԺ նախագահի աշխատանքային այցի եզրափակիչ միջոցառմանը մասնակցում էին նաեւ Ֆրանսիայում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Վիգեն Չիթեչյանն ու ԼՂՀ Մշտական ներկայացուցիչ Հովհաննես Գեւորգյանը:

Франсуа Рошблуан принял председателя НС Арцаха
В рамках рабочего визита во Францию 14 декабря председатель НС Нагорно- Карабахской Республики Ашот Гулян встретился с руководителем союза "В поддержку Арцаха" Марал Асадурян. В ходе встречи были обсуждены программы союза по оказанию поддержки Арцаху. Особое внимание было уделено дальнейшим планам и проектам действующего в Степанакерте центра франкофонии "Дом Поля Элюара".
СТЕПАНАКЕРТ, 15 декабря АРЦАХПРЕСС - Об этом сообщили в пресс-службе парламента НКР. Председатель парламента Арцаха приветствовал готовность союза "В поддержку Арцаха" и его руководства содействовать постоянному представительству Карабаха во Франции и выразил надежду на то, что в будущем это сотрудничество будет более плодотворным и укрепит дружбу.
Во второй половине дня в Национальном собрании Франции Ашота Гуляна приняли председатель Круга дружбы "Франция-Карабах" Франсуа Рошблуан, заместитель председателя Рене Руке и секретарь группы дружбы "Франция- Армения" Жан-Пьер Делануа.
В ходе встречи были обсуждены программы сотрудничества кругов дружбы "Франция-Карабах" и "Карабах- Франция", а также перспективы их реализации в будущем году. Собеседники обсудили также нынешний этап урегулирования Карабахского конфликта.
В тот же день вечером состоялась встреча Круга дружбы "Франция-Карабах" в расширенном составе с руководителем Круга дружбы "Карабах-Франция" Ашотом Гуляном. Из членов Круга дружбы "Франция-Карабах" на встрече присутствовали депутаты парламента, сенаторы, мэры, члены областных советов, представители власти области Иль-де-Франс.
Руководители кругов дружбы Франсуа Рошблуан и Ашот Гулян представили участникам мероприятия перечень работ на будущий год, после чего в ходе обмена мнениями были уточнены предварительные договоренности по реализации экономических, социальных и культурных программ.
В заключительном мероприятии в рамках рабочего визита председателя НС также приняли участие чрезвычайный и полномочный посол Армении во Франции Виген Читечян и постоянный представитель НКР Ованнес Геворкян.