«Կոմիտասը» մասնակցել է Քերոլայն Քոքսի կազմակերպած Ամանորի համերգին
Դեկտեմբերի 7-ին Լոնդոնի Սբ Քաթբըրթի եկեղեցում Միացյալ Թագավորության «Մարդասիրական օգնությանը նպաստող հիմնադրամը» /HART/՝ գլխավորությամբ բարոնուհի Քերոլայն Քոքսի, կազմակերպել էր Սուրբ Ծննդյանը նվիրված ամենամյա համերգ, որին մասնակցել է Լոնդոնի Թեքեյան Խնամակալ Մարմնի /Tekeyan Trust/ «Կոմիտաս» երգչախումբը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 15, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍԵրգչախմբի անդամները՝ ի նշան հարգանքի 1915թ. Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի, կրում էին անմոռուկների կրցքանշաններ. իսկ երգչախմբի ելույթից առաջ դիրիժոր Սիփան Օլահը իր ողջույնի խոսքում անդրադարձավ անմոռուկների խորհրդին, հիշատակելով պատմության դառը էջերը: Նա նաեւ ասաց, որ սույն օրը հայ ժողովրդի համար հիշատակի մեկ այլ օր է, քանզի 1988թ. դեկտեմբեր 7-ին Հայաստում տեղի ունեցավ աղետալի երկրաշարժ, որը խլեց հազարավոր մարդկանց կյանքեր:
Համերգին «Կոմիտաս» երգչախումբը կատարեց Կոմիտասի «Այսօր տոն է Սբ Ծննդյան», ուելսական օրորոցային «Սիո Գան», Ստեփան Լուսիկյանի «Ազատ Հայաստան» եւ Ստեփան Շաքարյանի «Հայկական ժողովրդական երգեր» ստեղծագործությունները՝ Սիփան Օլահի դիրիժորությամբ եւ Էլլա Բաբայանի դաշնամուրային նվագակցությամբ:
Սիփան Օլահը, հանդիսանալով օպերային տենոր, կատարեց դասական երկու ստեղծագործություն՝ Ք. Ու. Գլյուկի “J'ai perdu mon Eurydice” Օրփեոսի արիան «Օրփեոս» օպերաjից եւ Ֆ. Շուբերտի «Սերենադը»: Այս ստեղծագործությունները եւ եւս 18 դասական արիաներ եւ երգեր նա կատարել էր իր մենահամերգին, որը տեղի էր ունեցել Լոնդոնի Իլինգ Թաուն Հոլում նոյեմբեր 18-ին:
Սուրբ Ծննդյան համերգին նաեւ մասնակցում էին Լոնդոնի ուգանդական «Աքոլի» երգչախումբը եւ չինացի օպերային սոպրանո Չենգ Ուանգը:
Բարոնուհի Քերոլայն Քոքսը շնորհավորեց համերգի մասնակիցներին եւ մեծ գնահատանքի արժանացրեց իրենց բարի կամքի դրսեւորումը համերգին: Նա մասնավորապես շեշտեց «Կոմիտաս» երգչախմբի ակնհայտ կատարողական աճը եւ շնորհավորեց երգչախմբի նախագահ, Լոնդոնի Լոնդոնի Թեքեյան Խնամակալ Մարմնի պատվավոր քարտուղար Վարդան Ուզունյանին, տենոր, գեղարվեստական ղեկավար եւ դիրիժոր Սիփան Օլահին եւ երգչախմբի անդամներին՝ ողջունելով նրանց ծավալած կարեւոր մշակութային գործունեությունը ինչպես հայ համայնքի ներսում, այնպես էլ բրիտանական հասարակության մեջ:

A few days ago the annual “Christmas Carol Concert” was organized by Baroness Caroline Cox with the supervision of Humanitarian Aid Relief Trust at St. Cuthbert’s Church.
Komitas Choir participates in Baroness Caroline Cox’s Concert
STEPANAKERT, DECEMBER 15, ARTSAKHPRESS: As the Tekeyan Center Foundation reports, Komitas Choir of Tekeyan Trust & Cultural Association of the UK has again taken part in the concert upon the invitation of Baroness Cox.
In order to pay tribute to the memory of the Armenian Genocide victims the members of the choir were wearing signs with forget-me-nots and before the performance of the choir Conductor Sipan Olah turned to the symbolism of the forget-me-not in his welcome speech recalling the tragic historical incidents. He also noted the day was another day of commemoration for the Armenian people as a devastating earthquake hit Armenia on 7 December 1988 claiming thousands of lives.
During the concert Komitas Choir performed “Hymn of the Nativity” by Komitas, “New Armenia” by Stepan Lusikyan, traditional Welsh lullaby "Suo Gan" and “Armenian Folk Songs” by Stepan Shakaryan conducted by Sipan Olah and accompanied by pianist Ella Babayan.
Conductor Sipan Olah as a soloist performed two classic works: “J'ai perdu mon Eurydice” Gluck's Orphée et Eurydice and F. Schubert's "Serenade".
The Christmas Carol Concert also featured the Ugandan Acholi London Choir and Chinese opera soprano Chen Wang.
Baroness Caroline Cox has congratulated the participants of the concert. She particularly underscored the obvious development in the performance of the Komitas Choir and congratulated President of the Choir, Honorary Secretary of London Tekeyan Trust Vartan Ouzounian, Conductor and Artistic Director Sipan Olah, as well as the members of the choir welcoming the important cultural activities carried out by them both within the Armenian community and in the British society.