Ադրբեջանի «սեւ ցուցակին» ավելացել է Լեռնային Ղարաբաղ այցելելու համար քրեական պատասխանատվությունը
Ադրբեջանի իշխանությունները որոշել են նոր մակարդակի հասնել եւ Լեռնային Ղարաբաղ արտասահմանցիների այցելությունների համար քրեական պատասխանատվություն ներդնել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 16, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ԱՊԱ-ն հայտնում է, որ երկրի գլխավոր դատախազությունը ձգտում է հասնել Ալեքսանդր Լապշինի հանձնմանը: Ադրբեջանական լրատվամիջոցների տեղեկություններով՝ ներկայումս նա ձերբակալվել է Բելառուսի իշխանությունների կողից: Նրան հետախուզելու պատճառը 2011 եւ 2012 թվականներին Լեռնային Ղարաբաղ կատարած այցելությունն է եւ բլոգում գրառումները, փոխանցում է NEWS.am-ը:
Համացանցում Ալեքսանդր Լապշինի գրառումներից ակնհայտ է, որ պատմությունը մի քանի տարի առաջ է սկսվել:
Մեջբերում Ա. Լապշինի գրառումից. «Ինձ համար սեւ ցուցակ «այդ ցավալի ճանապարհը» սկսվեց զվարճալի երկխոսությունից, որը 2 ամիս առաջ է տեղի ունեցել: Անանուն բարոյախոսն ինձ գրում էր, որ եթե անհապաղ չհեռացնեմ հայերի կողմից օկուպացված Լեռնային Ղարաբաղի մասին գրառումները, ապա ինձ անմիջապես կընդգրկեն Ադրբեջանում նոն գրատա համարվող անձանց ցուցակում: Պատասխանեցի, որ ոչ մի բան չեմ ջնջի, եւ որ բոլոր իրենց ցուցակներն անհեթեություն եւ անեկդոտ են, քանի դեռ դատարանի որոշում եւ ապացույցներ չկան: Նա պատասխանեց, որ չի պատրաստվում որեւէ բան ապացուցել եւ մեկ րոպեում ինձ ցուցակի մեջ կմտցնի: Պատասխանեցի, որ պատրաստ եմ այդ խաղը խաղալ եւ Ադրբեջանի ԿԳԲ-ին թեստավորել: Նրա՝ դուք մեզ թերագնահատում եք  գրառմանը պատասխանեցի՝ ամենեւին, ես ձեզ ԳԵՐԱգնահատում եմ, եթե հաշվի առնենք 1992-1994 թվականների ձեր «հաջողությունները», չնայած կենդանի ուժի եւ տեխնիկայի վիթխարի գերազանցությանը: Պատասխանեց, թե հայերին Ռուսաստանն է օգնել: Ես էլ գրեցի, որ բացարձակապես չեզոք եմ հայերի հետ նրանց հակամարտության հարցում եւ նայում եմ չոր փաստերի դիրքերից, երբ հայերի նկատմամբ առավելություն ունենալով՝ պարտվել եք: Նշանակում է ինքներդ ձեզ չեք հարգում, բայց ձեր նկատմամբ հարգանք եք պահանջում օտարազգիների՞ կողմից: Եվ այդ ո՞վ է ում թերագնահատում: Դրանով բանավեճն ավարտվեց, եւ ես հայտնվեցի նրանց ցուցակում»:
Դատելով ամեն ինչից՝ Ալեքսանդր Լապշինն իսկապես «գերագնահատել» է Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների մտավոր ընդունակությունները, որոնք որոշել են անցնել ապօրինի գործողությունների սպառնալիքների: Բելառուսի իշխանությունների որոշման մասին դեռեւս ոչինչ չի հաղորդվում:

Власти Азербайджана начали новую «игру»: К «черному списку» добавилось уголовное преследование за посещение НК
Власти Азербайджана решили выйти на новый уровень и внести уголовное наказание иностранцев за посещение Нагорного Карабаха.
СТЕПАНАКЕРТ, 16 декабря АРЦАХПРЕСС - По сообщению АПА, Генпрокуратура этой страны добивается выдачи гражданина Александра Лапшина. В настоящее время, по данным азербайджанских СМИ, Лапшин задержан властями Беларуси. Причиной розыска стало посещение Нагорного Карабаха в 2011 и 2012 гг и записи в блоге.
Ознакомление с записями на странице Александра Лапшина в Интернете показывают, что история началась несколько лет назад.
Выдержка из записи А.Лапшина: «Для меня «скорбный путь» в этот черный список (список МИД Азербайджана – ред) начался с забавного диалога, имевшего место два месяца назад. Какой-то анонимный нравоучитель мне пишет: «Александр, с интересом читаю ваши статьи о путешествиях, но если вы немедленно не удалите опусы про Карабах оккупированный армянами - вы будете внесены нами в списки персон нон грата в Азербайджане». На что я ответил человеку (очевидно азербайджанскому ГБисту), что ничего удалять не буду и что все их списки - полная чушь и анекдот, поскольку не было решения суда и нет доказательств. Тот ответил, что ничего доказывать мне не собирается и внесет меня в список за минуту. Я ему ответил, что готов в эту игру со списками сыграть и протестировать азербайджанское КГБ. Тот прислал улыбочку: «Вы нас недооцениваете», на что я ему ответил: «Отнюдь нет, скорее я вас ПЕРЕоцениваю, если учесть ваши «успехи» в 1992-1994 годах, несмотря на колоссальный перевес в живой силе и технике». Тот ответил, что армянам помогала Россия, иначе бы им не удалось отбить Карабах. Я написал, что абсолютно нейтрален в их конфликте с армянами и смотрю с позиции сухих фактов. И факты таковы, что тот же Израиль 6 раз надрал задницу арабским странам, имевшим 5-8 кратный перевес в живой силе и технике, а вы, имея такой же перевес над армянами - проиграли. Значит вы сами себя не уважаете, но требуете уважения к себе со стороны иностранцев? И кто кого недооценивает? На этом дискуссия прекратилась, а я оказался в их списке».
Судя по всему, Александр Лапшин действительно «переоценил» умственные способности представителей спецслужб Азербайджана, решивших перейти от угроз к незаконным действиям. О решении властей Беларуси пока не сообщается.