Կիեւում կայացել Է հայ համայնքի ակտիվ գործիչների պարգեւատրումը
Ուկրաինայի հայ համայնքի հայտնի գործիչները, արվեստի աշխարհի ներկայացուցիչներն ու մարզիկները Ուկրաինայի հայերի միության շքանշաններով են պարգեւատրվել կազմակերպության հանրագումարային խորհրդաժողովի շրջանակներում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 16, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այդ մասին հայտնել Է AnalitikaUA.net-ը՝ հղում անելով միության մամուլի ծառայությանը:
Ուկրաինացի ռեժիսոր, սցենարիստ ու պրոդյուսեր Ռոման Բալայանը, Ուկրաինայի ազգային օպերայի մենակատարուհի, Ուկրաինայի վաստակավոր արտիստուհի Սուսաննա Չախոյանը եւ գեներալ-լեյտենանտ Վիլեն Մարտիրոսյանը Ուկրաինայի հայերի միության նախագահ Վիլեն Շատվորյանի կողմից պարգեւատրվել են «Համայնքի ակտիվ գործիչ» շքանշանով: Հայ հայտնի մեկենաս Ֆելիքս Պետրոսյանը պարգեւատրվել Է միության «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» շքանշանով:
Մարզական ծանրակշիռ նվաճումների եւ Ուկրաինայի սպորտի զարգացման գործում ներդրած անձնական ավանդի համար շնորհակալագրերով պարգեւատրվել են 2016 թվականին հաջողություններ արձանագրած մարզիկներ, նրանց թվում՝ Եվրոպայի կարատեի չեմպիոնուհի Կարինա Հայրապետյանը, հունահռոմեական ըմբշամարտի 2016 թվականի եվրոպայի երիտասարդական առաջնության արծաթե մրցանակակիր Ժորա Աբովյանը, մարտական սամբոյի Եվրոպայի չեմպիոն Լեւոն Հակոբյանը եւ ուրիշներ:
Նաեւ կազմակերպության պատվոգիր Է հանձնվել Ուկրաինայի սուսերամարտի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Գառնիկ Դավիդյանին: Երիտասարդական կազմակերպության զարգացման դրամաշնորհի Է արժանացել Դնեպրոպետրովսկի մարզի հայ երիտասարդությունը, Ուկրաինայի հայերի միության պատվոգրերով պարգեւատրվել են կազմակերպության կանանց կոմիտեի եւ կրթության կոմիտեի անդամները:
Ինչպես հայտնի Է, Ուկրաինայի հայ համայնքն ամենախոշորներից ու կազմակերպվածներից մեկն Է: Հայերը նկատելի տեղ են գրավում Ուկրաինայի պատմության մեջ: Ժամանակակից Ուկրաինայի տարածքում հայերի հայտնվելը թվագրվում Է 11-12-րդ դարերով: Ուկրաինական հողերում գտնվելու բազմադարյա պատմության ընթացքում հայերն ստեղծել են նյութական ու հոգեւոր հսկայական ժառանգություն:
Հայ համայնքն ինտեգրվել Է ուկրաինական հասարակությանը՝ ընդսմին պահպանելով իր մշակութային, ազգային ու կրոնական առանձնահատկությունները: Ներկայում Ուկրաինայում ապրում Է բազմահազարանոց հայ համայնքը, ազգային համայնքներ են գործում հանրապետության բազմաթիվ քաղաքներում, աշխատում են հասարակական-մշակութային կազմակերպություններ: Հայերը կառուցում են եկեղեցիներ, դպրոցներ, զարգացնում ազգային մշակույթը:
Հիշեցնենք նաեւ, որ Ուկրաինայի հայերի միությունը՝ Վիլեն Շատվորյանի ղեկավարությամբ, դարձել Է միակ համաուկրաինական կազմակերպությունը, որը միավորում Է երկրում գործող հայկական բոլոր կազմակերպությունները:

В Киеве состоялось награждение активных деятелей армянской диаспоры
14 декабря известные армянские деятели диаспоры, представители мира искусства, спортсмены были награждены орденами Союза армян Украины в рамках итоговой конференции организации.
СТЕПАНАКЕРТ, 16 декабря АРЦАХПРЕСС - Об этом сообщает AnalitikaUA.net, со ссылкой на пресс-службу Союза армян Украины. Украинский режиссер, сценарист и продюсер, Заслуженный артист Украины Роман Балаян и солистка Национальной оперы Украины, Заслуженная артистка Украины Сусанна Чахоян и генерал-лейтенант Вилен Мартиросян были награждены Председателем Союза армян Украины Виленом Шатворяном орденом «Активный деятель диаспоры.
Известный армянский меценат Феликс Петросян был отмечен орденом «Святого Григория Просветителяե Союза армян Украины,передает Арменпресс.
Благодарностями Союза армян Украины за весомые спортивные достижения и личный вклад в развитие спорта Украины были награждены атлеты, добившиеся успеха в 2016 году. Среди них – чемпионка Европы по пара-каратэ Карина Айрапетян, серебряный призер чемпионата Европы 2016 года среди молодежи по греко-римской борьбе Жора Абовян, Чемпион Европы по боевому самбо Левон Акопян и другие спортсмены. Также почетной грамотой организации был отмечен главный тренер сборной Украины по фехтованию Гарник Давидян.
Грантом на развитие молодежной организации была отмечена Армянская молодежь Днепропетровской области, почетными грамотами Союза армян Украины были награждены члены Женского комитета и Комитета по образованию организации.
Как известно, Армянская диаспора Украины одна из самых крупных и организованных. Как известно, армяне занимают заметное место в истории Украины. Появление армян на территории современной Украины датируется XI–XII веками. В течение своего многовекового пребывания на украинских землях, армяне оставили существенное материальное и духовное наследие.
Армянская диаспора интегрировалась в украинское общество, вместе с тем, сохранила свои культурные, национальные и религиозные особенности. Ныне в Украине проживает многотысячная армянская диаспора, национальные общины действуют во многих городах страны, работают общественно-культурные организации. Армяне строят церкви, школы, развивают национальную культуру.
Напомним также, что Союз армян Украины под руководством Вилена Шатворяна, стал единственной всеукраинской организацией, которая объединяет все действующие в стране армянские организации.