Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի մերձեցումը բխում է Հայաստանի ազգային անվտանգության ռազմավարական շահերից
Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանի պետ, գեներալ-լեյտենանտ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր (ՌԴ), պրոֆեսոր (ՀՀ), ԱՄՆ-ի Պաշտպանական ազգային համալսարանի առաջատար հրավիրված պրոֆեսոր, Հարվարդի համալսարանի Ազգային անվտանգության ծրագրի առաջատար հրավիրված հետազոտող, ՌԴ ռազմական գիտությունների ակադեմիայի ընտրված իսկական անդամ, ՀԱՊԿ-ի Գիտափորձաքննական խորհրդի անդամ Հայկ Քոթանջյանը դեկտեմբերի 22-ին զեկուցում է ունեցել ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի և ՌԴ Պետդումայի՝ ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի գծով կոմիտեի համատեղ նիստում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 22, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Զեկուցման տեքստն ամբողջությամբ:
Հայաստանի հաշվեկշռված արտաքին քաղաքականությունը որպես Ռուսաստան-ԱՄՆ երկխոսության հաստատմանհարթակի ստեղծման ռազմավարական հնարավորություն
«Հարգելի պարոնայք Համանախագահներ,
Հարգելի գործընկերներ
Հայաստանը 1991 թ. անկախացման օրվանից իր անվտանգային քաղաքականութունը խարսխում է հաշվեկշռվածության, ինչպես հարևան պետությունների, այնպես էլ ուժի արտատարածաշրջանային կենտրոնների հետ գործընկերային հարաբերություններ հաստատելու ձգտման վրա: Տվյալ ընտրությունն արտացոլում է անկախ հայկական պետության՝ որպես Հայաստանի Հանրապետության, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Սփյուռքի 11-միլիոնանոց Հայության կայուն զարգացման և անվտանգության երաշխավորի արդյունավետ կենսագործունեության աշխարհառազմավարական իրողությունները և աշխարհաքաղաքական հրամայականները: Ընդսմին անհրաժեշտ է նշել տվյալ հաշվեկշռի պահպանման անփոփոխությունը՝ անկախ Հայաստանի դաշնակիցների ու գործընկերների, առաջին հերթին՝ Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի փոխհարաբերություններում ծագող բոլոր բարդություններից: Պատիվ ունեմ շեշտելու, որ Հայաստանի ռազմավարական դաշնակիցը Ռուսաստանն է, որի հետ երկկողմ ձևաչափով անվտանգային հարաբերությունները Հայաստանը լրացնում է բազմակողմ ձևաչափով՝ ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում, նրա և այլ պետությունների հետ ծավալվող ռազմավարական համագործակցությամբ:
Հայ-ռուսաստանյան ռազմական և ռազմատեխնիկական համագործակցության արդի փուլը առանձնանում է մեծ դինամիկությամբ, ինչը պայմանավորված է միջպետական հարաբերությունների տվյալ ոլորտի նկատմամբ երկու եղբայրական պետությունների ղեկավարների առանձնակի ուշադրությամբ: Այս առումով խորհրդանշական իրադարձություն էր Գյումրիում 2013 թ. կայացած Հայ-ռուսաստանյան բիզնես-համաժողովը, որին մասնակցեցին Ռուսաստանի Նախագահ Վլադիմիր Վլադիմիրովիչ Պուտինը և Հայաստանի Նախագահ Սերժ Ազատի Սարգսյանը: Համաժողովին նախորդեց նրանց այցելությունը 102-րդ ռուսաստանյան զորակայան՝ դրա ռազմատեխնիկական արդիականացման և սպասարկման արդյունավետության մեծացման խնդիրների քննարկմամբ:
Ըստ իս՝ Հայաստանի և Ռուսաստանի Զինված ուժերի զորքերի (ուժերի) միացյալ խմբավորման ստեղծման պարագայում այդ խնդիրների լուծումը զգալի կարևորություն ու հրատապություն է հաղորդում Գյումրիում հայ-ռուսաստանյան պաշտպանական-արդյունաբերական համալիրի ստեղծման նախագծի հայաստանյան ու ռուսաստանյան շահագրգիռ քննարկմանը: Ընդ որում, համալիրի տվյալ բազմապրոֆիլային մասշտաբը նպատակահարմար է հաշվարկել այնպես, որպեսզի նա, 102-րդ զորակայանի արդիականացման խնդիրների լուծմանը զուգահեռաբար, դառնա Ռուսաստանի և Հայաստանին սահմանակից պետությունների միջև գործարարական ռազմատեխնիկական համագործակցության ծավալման հարթակ՝ ապահովելով մուտք դեպի տվյալ պետություններում գտնվող զենքի շուկաներ, որոնք ՌԴ-ի համար ավանդական են: Միևնույն ժամանակ, Գյումրիում աշխատատեղերի բացումը կդառնար 102-րդ զորակայանի տեղաբաշխման քաղաքում ժողովրդագրական իրադրության բարելավման և ռուսաստանյան զորակայանի զինծառայողների հետ տեղի հայ բնակչության սոցիալական կապերի ամրապնդման գործոն:
Երեկ ռուսաստանյան ԶԼՄ-ներին տված հարցազրույցում Հայաստանի Հանրապետության Պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը շեշտել է Գյումրիում 102-րդ ռուսաստանյան զորակայանի արդիականացման առնչությամբ համատեղ հայ-ռուսաստանյան ձեռնարկության համակարգային ծավալման կարևորությունը[1]:
Որպես այդ պաշտպանական-արդյունաբերական նախագծի մեկնարկային փուլ նպատակահարմար է դիտարկել Շիրակի մարզում այնպիսի հայ-ռուսաստանյան ձեռնարկության ստեղծումը, որն զբաղվեր 102-րդ ռուսաստանյան զորակայանի սպառազինության ու ռազմական տեխնիկայի նորոգմամբ և սպասարկմամբ: Այս խնդիրների լուծումը կադրերով ապահովելու համար տրամաբանական կլիներ նախատեսել համատեղ հայ-ռուսաստանյան պաշտպանական-արդյունաբերական ձեռնարկության ուժերով իր բազմապրոֆիլային տեխնիկական քոլեջի հիմնադրումը: Իսկ միջազգային իրավապայմանագրային հիմք կարող են դառնալ Հայաստանի Շիրակի մարզի և Ռուսաստանի ՈՒլյանովսկի ու Ռոստովի մարզերի միջև առևտրատնտեսական, գիտատեխնիկական ու մշակութային համագործակցության վերաբերյալ համաձայնագրերը[2]: Ռազմավարական առումով այս կարևոր խնդրի լուծման գործում և ի կատարումն «Շիրակի մարզի և ՈՒլյանովսկի մարզի վարչակազմերի միջև առևտրատնտեսական, գիտատեխնիկական և մշակութային ոլորտներում համագործակցության մասին 15.09.2009 թ.  համաձայնագրի»[3] առանձնակի դեր կարող է խաղալ ՈՒլյանովսկի մարզի զարգացած պաշտպանական-արդյունաբերական համալիրը, որի բաժնեմասը մարզի համախառն արտադրանքում կազմում է մոտ 80 %: Տարածաշրջանային նշանակության տվյալ ռազմաարդյունաբերական ձեռնարկության փուլային ծավալմանը Ռոստովի մարզի մասնակցության կարևորությունը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ Գյումրու զորակայանի գործունեությունը ղեկավարող Հյուսիսկովկասյան զինվորական օկրուգի հրամանատարությունը տեղաբաշխված է Ռոստովում:
Մեր կարծիքով՝ տարածաշրջանային համաժողովների օրակարգում ռազմատեխնիկական ու պաշտպանական-արդյունաբերական համագործակցության հեռանկարներին նվիրված հատուկ բաժնի ներառումը կարող է լուրջ խթան դառնալ երկու պետությունների տարածաշրջանների տնտեսական, ռազմատեխնիկական ու սոցիալական կայուն զարգացման համար: Դատելով Հայաստանի Հանրապետության նոր Կառավարության նորամուծական կողմնորոշումից՝ նա Գյումրիում բազմապրոֆիլային ռազմաարդյունաբերական ձեռնարկության ստեղծման գործում հայ-ռուսաստանյան համագործակցությունը կդարձնի իր ռազմավարական գերակայություններից մեկը:
Ինչպես վերը նշվել էր, Հայաստանը, Մոսկվայի, Վաշինգտոնի և Բրյուսելի նկատմամբ իր կողմնորոշումներում առաջնորդվելով հաշվեկշռի պահպանման ռազմավարական անվտանգային շահերով, ՌԴ-ի ու ՀԱՊԿ-ի հետ միաժամանակ արգասաբեր գործընկերություն է ծավալել նաև ուժի այնպիսի եվրաատլանտյան կենտրոնների հետ, ինչպիսիք են ԱՄՆ-ը, ՆԱՏՕ-ն ու Եվրոպական Միությունը: Հայաստանը 2005 թվականից արդյունավետ կերպով իրագործում է ՆԱՏՕ-ի Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրերը, որոնք նպատակաուղղված են պաշտպանական-անվտանգային բարեփոխումների առաջմղմանը: Դրա հետ մեկտեղ մեր պետությունը Իրաքում, Կոսովոյում, իսկ այժմ նաև Աֆղանստանում, Լիբանանում ու Մալիում ձեռնարկված խաղաղապահական օպերացիաներին մասնակցության միջոցով մեծացնում է իր ներգրավվածությունը միջազգային անվտանգության համակարգում:
Այս համատեքստում Հայաստանի համար առանձնակի նշանակություն ունի 25-ամյա ռազմավարական համագործակցությունը Միացյալ Նահանգների հետ: Լինելով Հայաստանի Հանրապետության հիմնական դոնորներից մեկը՝ ԱՄՆ-ը կարևոր դեր է խաղում պետական կառավարման համակարգի արդիականացմանը, մարդու իրավունքների պաշտպանության ու կոռուպցիայի դեմ պայքարի արդյունավետ միջոցների իրագործմանը նպատակաուղղված կառուցվածքային բարեփոխումների իրականացման գործում՝ ծանրակշիռ ներդրում կատարելով Հայաստանի Հանրապետության անկախ պետականության զարգացման ոլորտում: Հատկապես կարևոր է Ֆրանսիայի ընկերակցությամբ և՜ ԱՄՆ-ի, և՜ Ռուսաստանի մասնակցությունը Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման սկզբունքների հարցում համաձայնության պահպանմանը:
Վերը ասվածի և վերջին տարիներին ռուս-ամերիկյան հարաբերություններին բնորոշ առճակատման հաշվառմամբ հարկ է նշել, որ այդ առճակատումը էապես սահմանափակում է հաշվեկշռված արտաքին քաղաքականության վարման գործում Հայաստանի ունեցած ռեսուրսները: Այս տեսակետից Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի մերձեցումը բխում է Հայաստանի ազգային անվտանգության ռազմավարական շահերից: Մենք համարում ենք, որ Ռուսաստանի հետ Հայաստանի ռազմավարական դաշնակցության ու Միացյալ Նահանգների հետ Հայաստանի ռազմավարական գործընկերության բազմամյա հաշվեկշռվածությունը հնարավորություն է տալիս Հայաստանին դիտելու որպես Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի միջև երկխոսության զարգացման համար համընդունելի հարթակի:
Ռուսաստան­­–ԱՄՆ երկխոսության համար հարթակի ստեղծումը առանձնակի կարևորություն է ստանում ԱՄՆ-ի նորընտիր Նախագահի պաշտոնավարման մեկնարկից առաջ Մոսկվայի ու Վաշինգտոնի ռազմավարական գերակայությունների ճշգրտման շրջանում: Այս տեսակետից ռուս-ամերիկյան երկխոսության համար խորհրդարկումների և ազդակների փոխանակման հայկական գիտական հարթակը կարող է օգտագործված լինել ոչ միայն ընթացիկ երկկողմ հարաբերությունների, այլև համընդհանուր ու տարածաշրջանային անվտանգության հետ կապված ռազմավարական տրամաչափի հարցերի քննարկման նպատակով: Ռուս-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսության ծավալման գործում Հայաստանի դերի տվյալ գնահատականի հաստատումն է պաշտպանության նախարարության Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի կողմից այնպիսի գիտափորձաքննական համաժողովների հաջող կազմակերպման փորձը, որոնց մասնակցում էին Ռուսաստանի Դաշնության ԱԳՆ-ի Միջազգային հարաբերությունների մոսկովյան պետական ինստիտուտի, ԱՄՆ-ի Հարվարդի համալսարանի և Պաշտպանական ազգային համալսարանի, բրիտանական Չաթեմ Հաուզի, Երուսաղեմի համալսարանի, Ստամբուլի «Քադիր Հաս» համալսարանի և այլ հռչակավոր անվտանգային դպրոցների առաջատար ներկայացուցիչներ:
Միջազգային անվտանգության ռազմավարական պրոբլեմների գծով գիտափորձաքննական հարթակների ստեղծման գործում Հայաստանի Հանրապետության ստանձնած դերին աջակցության նկատմամբ մեր Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի ցուցաբերած պատասխանատու վերաբերմունքի հաստատումն է նրա մասնակցությունը ՄԱԿ-ի խաղաղարարական ռազմավարության ռազմավարական վերանայմանը՝ Երևանում մեր կողմից վերջերս կազմակերպված ռազմավարական համաժողովում այդ վերանայման արդյունքների քննարկմամբ: Գիտափորձաքննական մակարդակով տվյալ խաղաղապահական համագործակցության առաջմղման մեկնարկային հարթակ դարձավ 2015 թվականի Ռազմավարական ֆորումը, երբ Ռուսաստանին Ղրիմի վերամիավորումից հետո Արևմուտքի հետ Ռուսաստանի հարաբերությունների սրման փուլում մեզ հաջողվեց Երևանում մեկ սեղանի շուրջ հավաքել ինչպես Ռուսաստանն ու ՀԱՊԿ-ի այլ պետություններ, այնպես էլ ԱՄՆ-ն ու ՆԱՏՕ-ի այլ պետություններ ներկայացնող՝ անվտանգության գծով մասնագետների:
Թույլ տվեք վստահաբար նշել այն կարևորությունը, որն ունի ընդհանրապես Հայաստանի Հանրապետության, ինչպես նաև ազգային ու միջազգային անվտանգության պրոբլեմների գծով նրա գլխամասային պետական վերլուծական կենտրոնի՝ Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանի առաքելությունը՝ հանդես գալու որպես Հայաստանի դաշնակից Ռուսաստանի ու գործընկեր ԱՄՆ-ի միջև խորհրդարկումների ու երկխոսությունների ծավալման գիտափորձաքննական հարթակ»:

Налаживание диалога Россия–США исходит из интересов национальной безопасности Армении
Начальник Национального исследовательского университета обороны ,генерал-лейтенант, доктор политических наук (РФ), профессор (РА), приглашенный ведущий профессор Национального университета обороны США, приглашенный исследователь Программы национальной безопасности Гарвардского университета, действительный избранный член Академии военных наук РФ, член Научно-экспертного совета ОДКБ Гайк Котанджян выступил с докладом 22 декабря на совместном заседании Постоянной комиссии НС РА по внешним связям и Комитета Госдумы РФ по вопросам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 декабря АРЦАХПРЕСС - AРМЕНПРЕСС - «Арменпресс» приводит его доклад полностью. Сбалансированная внешняя политика Армении как стратегическая возможность создания платформы налаживания диалога Россия - США Уважаемые господа Сопредседатели, Уважаемые коллеги,
Краеугольным камнем безопасностной политики Армении со дня обретения ею независимости в 1991 году является ее сбалансированность, стремление наладить партнерские отношения как с соседними государствами, так и с внерегиональными центрами сил. Данный выбор отражает геостратегические реалии и геополитические императивы эффективной жизнедеятельности независимого армянского государства как гаранта устойчивого развития и безопасности одиннадцатимиллионного Армянства Республики Армения, Нагорно-Карабахской Республики и Диаспоры. При этом необходимо отметить неизменность поддержания данного баланса при всех сложностях, возникавших во взаимоотношениях между ее союзниками и партнерами, в первую очередь – между Россией и Соединенными Штатами Америки. Имею честь подчеркнуть, что для Армении стратегическим союзником является Россия, безопасностные отношения с которой в двустороннем формате Армения дополняет стратегическим сотрудничеством с ней и другими государствами в многостороннем формате в рамках ОДКБ.
Современный этап армяно-российского военного и военно-технического сотрудничества отличается большой динамикой, что обусловлено вниманием глав наших братских государств к данной сфере межгосударственных отношений. В этом смысле знаковым событием стал Армяно-российский бизнес-форум в Гюмри в 2013 году с участием Президента России Владимира Владимировича Путина и Президента Армении Сержа Азатовича Саргсяна. Форуму предшествовало посещение ими 102-й российской военной базы с обсуждением задач ее военно- технической модернизации и повышения эффективности обслуживания.
На мой взгляд, решение этих задач в условиях создания Объединенной группировки войск (сил) вооруженных сил Армении и России придает значительную актуальность заинтересованному обсуждению армянской и российской сторонами проекта создания армяно-российского оборонно-промышленного комплекса в Гюмри. При этом данный многопрофильный масштаб комплекса целесообразно рассчитать таким образом, чтобы он, параллельно с решением задач модернизации 102-й базы, мог бы стать платформой для налаживания делового военно-технического сотрудничества между Россией и граничащими с Арменией государствами с выходом на расположенные в них традиционные для РФ рынки вооружений. В то же время создание рабочих мест в Гюмри стало бы фактором улучшения демографической обстановки в городе дислокации 102-й базы и укрепления социальных связей местного армянского населения с военнослужащими российской военной базы. Важность системного развертывания совместного военно-промышленного предприятия в связи с модернизацией 102-й базы в Гюмри вчера в своем интервью российским СМИ подчеркнул Министр Обороны Республики Армения Виген Саргсян.
В качестве стартового этапа этого оборонно-промышленного проекта целесообразно рассмотреть создание в Ширакской области армяно-российского предприятия по ремонту и обслуживанию вооружения и военной техники 102-й российской военной базы. Для кадрового обеспечения решения этих задач было бы логично предусмотреть учреждение силами совместного армяно-российского оборонно-промышленного предприятия собственного многопрофильного технического колледжа. Международной договорно-правовой базой этому могут стать соглашения о торгово-экономическом, научно-техническом и культурном сотрудничестве между Ширакской областью Армении и Ульяновской и Ростовской областями России.[2] Особую роль в решении данной стратегически важной задачи – во исполнение соглашения «О сотрудничестве в торгово-экономической, научно-технической и культурной сферах от 15.09.2009 г. между администрациями Ширакского марза и Ульяновской области»[3] – может сыграть развитый оборонно-промышленный комплекс Ульяновской области, где доля оборонно-промышленных предприятий в совокупной продукции области составляет около 80 %. Важность подключения Ростовской области к поэтапному развертыванию данного военно-промышленного предприятия регионального значения обусловлена нахождением в Ростове командования Северокавказского военного округа, осуществляющего руководство деятельностью военной базы в Гюмри.
По нашему мнению, включение в повестку дня региональных форумов специального раздела, посвященного перспективам военно-технического и оборонно-промышленного сотрудничества, может стать важным стимулом для устойчивого экономического, военно-технического и социального развития регионов обоих государств. Судя по инновационной ориентации нового Правительства Республики Армения, оно сделает армяно-российское сотрудничество в создании многопрофильного военно-промышленного предприятия в Гюмри одним из своих стратегических приоритетов.
Как отмечалось выше, Армения, следуя своим стратегическим безопасностным интересам баланса ориентации в отношении Москвы, Вашингтона и Брюсселя, одновременно с РФ и ОДКБ продуктивным образом партнерствует с такими евроатлантическими центрами силы, как США, НАТО и Европейский Союз. С 2005 г. Армения эффективно реализует Индивидуальные планы действий партнерства НАТО, нацеленные на продвижение оборонно- безопасностных реформ. Наше государство также наращивает свою вовлеченность в систему международной безопасности через участие в миротворческих операциях в Ираке, Косово, а сейчас и в Афганистане, Ливане и Мали.
В этом контексте 25-летнее стратегическое партнерство с Соединенными Штатами для Армении имеет особое значение. США, являясь одним из основных доноров Республики Армения, играют важную роль в процессе осуществления структурных реформ, направленных на модернизацию системы государственного управления, реализацию эффективных мер по защите прав человека и борьбы против коррупции, внося весомый вклад в развитие независимой государственности Республики Армения. Особо важно участие и США и России вместе с Францией в поддержании консенсуса в отношении принципов мирного урегулирования Карабахского конфликта.
С учетом вышесказанного и характерной для последних лет конфронтации в российско-американских отношениях следует заметить, что она существенно ограничивает ресурсы Армении для реализации сбалансированной внешней политики. В этом смысле сближение между Россией и США вытекает из стратегических интересов национальной безопасности Армении. Мы считаем, что многолетний баланс стратегического союзничества Армении с Россией и стратегического партнерства Армении с Соединенными Штатами предоставляет возможность для рассмотрения Армении в качестве взаимоприемлемой платформы по налаживанию диалога между Россией и США.
Создание платформ для диалога Россия-США приобретает особую важность в период уточнения стратегических приоритетов Москвы и Вашингтона перед вступлением в должность вновь избранного Президента США. В этом смысле армянская академическая платформа консультаций и обмена мессиджами для российско-американского диалога может быть использована не только в деле обсуждения текущих двусторонних отношений, но и вопросов стратегического калибра, связанных с динамикой глобальной и региональной безопасности. О поддержке данной оценки роли Армении в налаживании российско-американского стратегического диалога свидетельствует опыт успешного проведения научно-экспертных форумов нашим Институтом национальных стратегических исследований Министерства обороны с участием ведущих представителей таких безопасностных школ, как МГИМО МИД Российской Федерации, Гарвардский университет, Национальный университет обороны США, британский Чатам Хаус, Иерусалимский университет, Стамбульский университет ”Кадыр Хас” и другие.
Свидетельством ответственности Института национальных стратегических исследований в поддержании роли Республики Армения в создании научно-экспертных платформ по стратегическим проблемам международной безопасности является его недавнее участие в процессе стратегического пересмотра стратегии миротворчества ООН с обсуждением итогов этого пересмотра на организованном нами стратегическом форуме в Ереване. И стартовой платформой для продвижения данного миротворческого сотрудничества на научно-экспертном уровне стал Стратегический Форум в 2015 году, когда после воссоединения Крыма с Россией – в острой фазе ее взаимоотношений с Западом – нам удалось в Ереване за одним столом собрать для диалога и обмена мессиджами профессионалов-безопасностников как из России и других государств ОДКБ, так и из США и других государств НАТО.
Позвольте выразить уверенность в важности продолжения миссии Республики Армения в целом, а также в лице ее головного государственного аналитического центра по проблемам национальной и международной безопасности - Национального исследовательского университета обороны в качестве научно-экспертной платформы налаживания консультаций и диалога между союзником Армении Россией и партнером - Соединенными Штатами Америки.