Չավուշօղլուն խոսել է ամեն պահի Սիրիայում հրադադարի հաստատման հնարավորության մասին
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն հայտարարել է, որ Սիրիայում ամեն պահ կարող է հաստատվել հրադադար, ինչի շուրջ թուրքական կողմն աշխատում է Ռուսաստանի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 29, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այս մասին տեղեկացնում է թուրքական «Միլլիեթ» պարբերականը:
Թուրքական հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում Չավուշօղլուն ուղիղ եթերով հայտարարել է, որ ռուս և թուրք պաշտոնյաները դեկտեմբերի 29-ին կրկին կհանդիպեն: «Եթե ամեն բան հարթ ընթանա, Ռուսաստանի հետ համաձայնության կգանք: Աշխատում ենք երկու փաստաթղթի շուրջ»,- ասել է Թուրքիայի արտգործնախարարը:
Նա հերքել է Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի հետ հանդիպելու հավանականությունը` ասելով, որ Աստանայում Ասադի հետ բանակցային սեղանի շուրջ նստելու մասին խոսք լինել չի կարող:
Հայտարարելով, որ Սիրիայում հրադադարի ռեժիմի երաշխավորը լինելու են Թուրքիան ու Ռուսաստանը` Չավուշօղլուն հայտարարել է, որ դեռևս հայտնի չէ, թե արդյոք գործընթացում ներգրավված լինելու է Իրանը:

Чавушоглу говорил о возможности установления в Сирии режима прекращения огня в любой момент
Министр ИД Турции Чавушоглу заявил о возможности установления в Сирии режима прекращения огня в любой момент.
СТЕПАНАКЕРТ, 29 декабря АРЦАХПРЕСС - Oб этом сообщает газета «Миллиет».
В интервью турецкому телевидению министр ИД Турции Чавушоглу заявил, что русские и турецкие официальные лица снова встретятся 29-го декабря. «Если все пройдет гладко, мы придем с РФ к согласию. Работаем над 2 документами»,- сказал министр ИД Турции Чавушоглу.
Он отрицал вероятность встречи с президентом Сирии Башаром Асадом, сказав, что не может быть и речи о том, чтобы в Астане сесть за стол переговоров с президентом Сирии Башаром Асадом.
Заявив о том, что гарантами собюдения в Сирии режима прекращения огня будут Турция и РФ, министр ИД Турции Чавушоглу заявил, что пока неизвестно, будет ли участвовать в процессе Иран.