Ուկրաինայի հայերի ազգային կոնգրեսի նախագահը ադրբեջանական լրատվամիջոցում հրապարակված հարցազրույցը կեղծիք է համարում
Ուկրաինայի հայերի ազգային կոնգրեսի նախագահ Աշոտ Ավանեսյանը ադրբեջական լրատվամիջոցներում հրապարակված հարցազրույցը կեղծիք է անվանել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 10, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Facebook-ի իր էջում Աշոտ Ավանեսյանը ադրբեջանական լրատվամիջոցներում իրեն վերագրվող հայտարարությունները հետեւյալ կերպ է մեկնաբանել. «Հունվարի 9-ին ադրբեջանական լրատվամիջոցներում հրապարակվել է իբր ինձ հետ արված հարցազրույց, որտեղ նշվել են բացարձակ կեղծ դրույթներ: Ամենայն պատասխանատվությամբ հայտարարում եմ, որ դա կեղծ հարցազրույց է, դա կեղտոտ սադրանք է: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության (Արցախի) եւ Հայաստանի Հանրապետության անկախությունն ու անվտանգությունը ցանկացած հայի համար եղել է, կա եւ կլինի բարձրագույն արժեք՝ անկախ նրա ծննդավայրից կամ բնակավայրից: Միայն նշված պայմանների ապահովման դեպքում է հնարավոր հակառակորդ կողմի հետ հետագա փոխզիջումների մասին խոսել: Շատ կուզենայի հասկանալ՝ ինչու եւ ում է անհրաժեշտ այդ կեղծ լրատվությունը, որի մասին ամենեւին տեղյակ չեմ»:
Կեղծ հարցազրույցը տարածել է Ադրբեջանի ԱՊԱ գործակալությունը, այնուհետեւ հարցազրույցը վերահրապարակել են ադրբեջանական այլ լրատվամիջոցներ, որը մեկ ավելորդ անգամ եւս հաստատում է Ադրբեջանի քարոզչամեքենայի «աշխատանքի» մեթոդները:

Президент национального конгресса армян Украины назвал лживым опубликованное в азербайджанских СМИ интервью
Президент национального конгресса армян Украины Ашот Аванесян назвал лживым опубликованное в азербайджанских СМИ интервью.
СТЕПАНАКЕРТ, 10 января АРЦАХПРЕСС - На своей странице в Facebook Ашот Аванесян следующим образом прокомментировал появление в азербайджанских СМИ приписанных ему заявлений: «9 января, в азербайджанских СМИ от моего имени было опубликовано якобы интервью со мной, где были озвучены абсолютно лживые постулаты. Хочу со всей ответственностью заявить, что это лживое интервью - это грязная провокация. Независимость и безопасность Нагорно-Карабахской Республики (Арцах) и Республики Армении была, есть и остается наивысшей ценностью любого армянина, вне зависимости от его места рождения или проживания. Только при обеспечении вышеназванных условий можно говорить о дальнейших компромиссах с противной стороной. И очень хочется понять зачем, почему и кому нужна это лживая информация, о которой знать не знаю».
Фальшивое интервью распространило азербайджанское агентство АПА, затем интервью было перепечатано другими азербайджанскими СМИ, что лишний раз подтверждает методы «работы» пропагандистской машины АР.