Պոլսո նոր պատրիարքի ընտրություններ անցկացնելու հարցով դիմում-նամակը պատրաստ է
Պոլսո Հայոց պատրիարքական փոխանորդ Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանը հայտարարել է, որ կազմվել է նոր պատրիարքի ընտրություններ կազմակերպելու համար անհրաժեշտ նամակը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 12, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այն պետք է հանձնվի պատկան մարմիններին` ընտրություն անցկացնելու թույլտվություն ստանալու նպատակով: Ինչպես հաղորդում է
Ստամբուլի հայկական «Ժամանակ» պարբերականը, այս մասին համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնել է Աթեշյանը:
Պատրիարքական փոխանորդը հայտնել է, որ նամակի պատրաստմանը զուգահեռ իրենք հանդիպում ստանալու խնդրանքով դիմել են Ստամբուլի նահանգապետարան: Սակայն վերջին իրադարձությունների հետևանքով Ստամբուլի նահանգապետի խիստ օրակարգի պատճառով նրա հետ դեռևս չի հաջողվել հանդիպել: Աթեշյանը տեղեկացրել է, որ եթե առաջիկա օրերին էլ հնարավոր չլինի հանդիպել Ստամբուլի նահանգապետի հետ, ապա իրենք այլ ձևով կուղարկեն պատրիարքական ընտրության վերաբերյալ դիմում-նամակը:
Պոլսո Հայոց պատրիարքարանում 2016 թվականի հոկտեմբերի 26-ին կայացած եկեղեցական ժողովի ժամանակ որոշում է կայացվել դիմել թուրքական իշխանություններին նոր պատրիարք ընտրելու արտոնություն տրամադրելու խնդրանքով: Գումարված ժողովի ժամանակ քննարկվել է հարցն այն մասին, որ 2008 թվականի մայիսից պատրիարք Մեսրոպ Մութաֆյանը դադարել է պաշտոնավարել և պատրիարքական աթոռի ընթացիկ գործերը կատարելու համար պատրիարքական ընդհանուր փոխանորդ է ընտրվել Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանը: Ժողովական Հայրերը միաձայն որոշել են «հանգստյան կոչված» համարել Ն. Ա. Տ. Մեսրոպ Բ. Ս. Պատրիարք Հայրը և անվանել նրան «ՊԱՏՐԻԱՐՔ Ի ՀԱՆԳՍՏԵԱՆ»:

Request-letter on holding election of new Patriarch of Istanbul is ready
Vicar of the Armenian Patriarchate of Istanbul Archbishop Aram Ateshyan announced that the letter necessary for holding election of a new Patriarch is ready.
STEPANAKERT, JANUARY 12, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: The letter must be submitted to the respective authorities for permission to hold the election, the Armenian “Zhamanak” (Time) newspaper of Istanbul reports.
Archbishop Aram Ateshyan said in line with the preparation of the letter, they have applied to Istanbul’s governorate by the request of having a meeting, however, as a result of the recent events, the meeting with the governor has not been held yet due to his busy schedule. Ateshyan informed that if the meeting is not held in the coming days, they will take another measures to send the request-letter.
A decision has been made during the October 26 , 2016 church meeting in the Armenian Patriarchate of Istanbul to request the Turkish authorities to grant a privilege of electing a new patriarch. The meeting discussed the issue that since May of 2008, Patriarch Mesrop Mutafyan withdrew from his duties and Archbishop Aram Ateshyan has been the Locum tenens to fulfill the Patriarchal duties.