Թրամփը ՆԱՏՕ-ն հնացած կազմակերպություն է անվանել
Միացյալ Նահանգների նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփը The Times և Bild պարբերականներին տված հարցազրույցում անդրադարձել է Հյուսիսատլանտյան դաշինքին՝ նշելով, որ ՆԱՏՕ-ն կարևոր, սակայն արդեն հնացած կազմակերպություն է, քանի որ այն պետք եղածի պես չի զբաղվել ահաբեկչության խնդրով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 16, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Ես վաղուց էի ասում, որ ՆԱՏՕ-ն խնդիրներ ունի: Դրանցից առաջինը կառույցի հնացած լինելն է, քանի որ այն ձևավորվել է շատ-շատ տարիներ առաջ»,-ասել է Թրամփը՝ միևնույն ժամանակ ընդգծելով, որ այդ կառույցն իր համար մեծ կարևորություն է ներկայացնում:
Յոթանասունամյա հանրապետականը նաև նշել է, որ ՆԱՏՕ-ի անդամ ոչ բոլոր պետություններն են բավականաչափ գումար վճարում, ինչը, ըստ Թրամփի, շատ անարդար է Միացյալ Նահագների հանդեպ:
«Մենք պետք է պաշտպանենք այդ երկրները, բայց դրանցից շատերը չեն վճարում անհրաժեշտ գումարը: Պարտաճանաչ վճարող երկրները 5-ն են, իսկ դա այնքան էլ շատ չէ»,-շարունակել է Թրամփը:

Трамп назвал НАТО устаревшей организацией
Избранный президент США Дональд Трамп назвал НАТО важной, но устаревшей организацией, поскольку она не занималась проблемой терроризма, пишет газета Times, взявшая интервью у Трампа.
СТЕПАНАКЕРТ, 16 января АРЦАХПРЕСС - «Я давно говорил, что у НАТО есть проблемы. Проблема номер один – она устаревшая, так как была основана много-много лет назад. Номер два – страны не платят то, что должны платить. Она устаревшая, так как не заботилась о терроризме», — сказал Трамп.
Он отметил, что несмотря на все вышесказанное, «НАТО очень важно для него».
«Британия платит. Есть пять стран, которые платят то, что должны. Пять. Это немного… из 22 (имеются в виду 28 стран НАТО)», — заявил избранный президент США.
В ходе предвыборной кампании Трамп обещал пересмотреть обязательства США в рамках НАТО, если остальные члены блока не будут повышать расходы на оборону до 2% своего ВВП, как было решено ранее, передает РИА Новости.