ԵԱՀԿ գերմանական նախագահության հայտարարությունը հերքում է պաշտոնական Բաքվի պնդումները
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 17, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ-ում Գերմանիայի նախագահության հայտարարությունում, որը դեկտեմբերի 31-ին կայացած ԵԱՀԿ մշտական խորհրդի հատուկ նիստում հնչեցրել է Գերմանիայի դեսպան Էբերհարդ Պոլը, հստակ նշվում է, որ ԵԱՀԿ Երեւանյան գրասենյակի մանդատը երկարաձգումը արգելափակելու համար Ադրբեջանի կողմից բերվող «պատճառներն» անհիմն են, գրում է NEWS.am-ը:
Ստորեւ ներկայացնում ենք ԵԱՀԿ-ում գերմանական նախագահության հայտարարությունը.
«Ինչպես գիտեք, որ Նախապատրաստական կոմիտեում հնարավոր չեղավ հասնել կոնսենսուսի Երեւանում ԵԱՀԿ գրասենյակի, Ուզբեկստանում Ծրագրերի համակարգողի, Տաջիկստանում գրասենյակի, Բիշքեկում Կենտրոնի, երկու ռուսական սահմանային անցակետերում դիտորդական առաքելության մանդատների երկարաձգման, ինչպես նաեւ 2016թ.Հավաքական բյուջեի վերանայման վերաբերյալ: Բոլոր այս որոշումներում մենք մոտ ենք կոնսենսուսին:
Բոլոր այս որոշումներում կոնսենսուս հասնելու խոչընդոտն է Երեւանում ԵԱՀԿ գրասենյակի օրակարգում նախատեսված մի ծրագիր: Մեր քննարկումների ժամանակ մի պատվիրակություն մտահոգություն էր հայտնել, որ մարդասիրական ականազերծման ոլորտում նախատեսված այդ ծրագիրը հակասում է գրասենյակի մանդատին: Թույլ տվեք տեղեկացնել ձեզ, որ 2016թ.-ի հավաքական բյուջեի բանակցություններից հետո Գերմանական նախագահությունը Երեւան գործուղեց իր հատուկ ներկայացուցիչ Բեխլերին` այդ ծրագրի գործունեությունն ուսումնասիրելու առաջադրանքով: Վերջինիս ուսումնասիրության հիման վրա, մենք եկանք այն եզրակացության, որ տվյալ ծրագիրը գրասենյակի մանդատից դուրս չէ: Այնուհանդերձ, մենք ի գիտություն ընդունեցինք, որ մտահոգությունները պահպանվում են եւ մենք հավատում ենք, որ հնարավոր է փարատել այդ մտահոգությունները:
Ավստրիական նախագահության հետ մեկտեղ, մենք աշխատել ենք այս ուղղությամբ: Խիստ ցավալի է, որ մինչ այժմ հնարավոր չի եղել համաձայնության գալ Երեւանի գրասենյակի մանդատի երկարաձգման շուրջ, թեեւ բովանդակային առումով բոլորի համար ընդունելի որոշումը գտնվել էր:
Մնացած հարցերը բացարձակապես ընթացակարգային բնույթի են, եւ մենք վստահ ենք, որ դրանք շուտով կգտնեն իրենց լուծումն ավստրիական նախագահության ղեկավարության ներքո: Մենք հասկանում ենք, որ դա թույլ կտա ընդունել ներկայումս արգելափակված որոշումները: Ելնելով այն հանգամանքից, որ մենք ակնկալում ենք այդ որոշումների մանդատների մոտալուտ ընդունումը, մենք խորհուրդ կտայինք Գլխավոր քարտուղարին այս պահին չնախաձեռնել այդ առաքելությունների փակման գործընթացները:
Թույլ տվեք ընդգծել, որ դաշտային առաքելություններն այս կազմակերպության առանձնահատուկ արժեքն են եւ մեր ընդհանուր պարտքն է ապահովել նրանց պատշաճ գործունեությունը: Ես կցանկանայի շեշտել, որ դաշտային առաքելությունների ծրագրերը եւ գործունեությունը պետք է բարձրացվեն, քննարկվեն եւ հասցեագրվեն բյուջետային բանակցությունների շրջանակներում: Այս տեսակետից, ես ձեր ուշադրությունն եմ հրավիրում այս իրավիճակի բացառիկության վրա, որը չպետք է ծառայի որպես օրինակ մանդատների ապագա երկարաձգման ժամանակ:
Առավել ընդհանուր դիտարկում. մտահոգիչ է, որ այն մասնակից երկրները, որոնք շարունակվող հակամարտությունների պայմաններում կարող են ամենաշատն օգտվել ԵԱՀԿ-ից եւ նրա գործիքակազմից, առավել քիչ են հակված փոխզիջման: Անփոփոխ դիրքորոշումների վրա պնդելը, ճկունության բացակայությունը, նույնիսկ այն դեպքում, երբ մտահոգությունները բովանդակային առումով հասցեագրված են, վնասակար են թե' մեր աշխատանքի, թե' անվտանգությունն ու համագործակցությունը առաջ մղելու մեր ընդհանուր գործունության համար: Եթե նման մոտեցումը շարունակվի կամ դառնա ընդհանուր գործառույթ, ապա այն կարող է կաթվածահար անել ԵԱՀԿ-ն:
Մենք չէինք ակնկալում այսքան կիսատ գործեր թողնել գալիք ավստրիական նախագահությանը: Այնուհանդերձ, թույլ տվեք կրկնել, որ համոզված եմ, որ այսօրվա խոչընդոտը գալիք օրերի ընթացքում իր արագ լուծումը կստանա: Սիրելի Կլեմենս, ցանկանում եմ քեզ կամք եւ հաջողություն»:

Заявление Германского председательства в ОБСЕ опровергает утверждения официального Баку
СТЕПАНАКЕРТ, 17 января АРЦАХПРЕСС - В оказавшемся в распоряжении Новости Армении – NEWS.am заявлении германского председательства ОБСЕ, озвученного послом Германии в ОБСЕ Эберхардом Полом на специальном заседании Постоянного совета ОБСЕ 31 декабря 2016 года, ясно указано, что приводимые Азербайджаном «причины» блокирования продления мандата ереванского офиса ОБСЕ безосновательны.
В своем выступлении посол Германии напомнил, что, как известно, в подготовительном комитете не удалось достичь консенсуса по продлению мандата ереванского офиса ОБСЕ, координатора программ в Узбекистане, офиса в Таджикистане, миссии Центр Бишкек, двух российских пограничных наблюдательских миссий, а также касательно коллективного бюджета на 2016 год. «По всем этим решениям мы близки к консенсусу», - заметил посол.
По его словам, препятствием для достижения консенсуса по всем этим решениям является одна программа повестки ереванского офиса ОБСЕ. «В ходе наших обсуждений одна из делегаций выразила недовольство тем, что эта программа, касающаяся гуманитарного разминирования, противоречит мандату офиса. Позвольте проинформировать, что после переговоров касательно коллективного бюджета 2016 г Германское председательство направило в Ереван специального представителя Бехлера для изучения работы в рамках программы. На основании этого изучения мы пришли к выводу, что программа не выходит за рамки мандата офиса. Тем не менее, мы приняли к сведению, что озабоченность сохраняется, и мы верим, что эту озабоченность возможно рассеять.
Вместе с австрийским председательством, мы работали в этом направлении. Прискорбно, что до сих пор не удалось придти к согласию касательно продления мандата ереванского офиса, хотя в плане содержания приемлемое для всех решение было найдено.
Остальные вопросы носят исключительно процессуальный характер, и мы уверены, что они вскоре будут решены австрийским председательством. Мы понимаем, что это позволит принять заблокированные ныне решения. Исходя из того обстоятельства, что мы ожидаем скорейшего принятия решений по этим мандатам, потому мы бы посоветовали Генеральному секретарю на данный момент не инициировать процесс закрытия миссий.
Позвольте подчеркнуть, что полевые миссии являются особой ценностью этой организации, и наш общий долг обеспечить их достойную деятельность», - заявил Эберхард Пол.
«Вызывает обеспокоенность то, что страны, которые в условиях продолжающихся конфликтов могут больше воспользоваться инструментарием ОБСЕ, меньше склонны к компромиссам. Упор на неизменности позиции, отсутствие гибкости, даже в тех случаях, когда обеспокоенность в плане содержания адресная, наносит ущерб и нашей работе, и нашим общим усилиям в плане сотрудничества и безопасности. Если подобный подход продолжится или станет общим тилем работы, это парализует ОБСЕ», - подчеркнул посол.
Ранее официальный представитель МИД Азербайджана Хикмет Гаджиев заявил, что «Азербайджан неоднократно доводил до сведения постоянного совета ОБСЕ, что военно-политические устремления ереванского офиса ОБСЕ беспокоят Баку». Поводом для демарша азербайджанской стороны стала реализация программ по разминированию. «Пока конфликт не урегулирован, Баку не считает реализацию подобных проектов целесообразным. Но хотя Баку неоднократно предупреждал об этом постоянное представительство ОБСЕ, ереванский офис организации продолжал финансировать подобные мероприятия и проекты», - отметил Х.Гаджиев.