Լավրովը բացառել է ԼՂ հակամարտության կարգավորումը ուժի միջոցով
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 17, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հունվարի 17-ին հայտարարեց ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը 2016թ. ամփոփիչ մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
ՌԴ արտգործնախարարը ուշադրություն հրավիրեց հակամարտության հարցով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի ընդունած որոշումների վրա` նշելով, որ հիմնախնդրի կարգավորումը պետք է լինի առանց ուժի կիրառման և Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի հստակեցմամբ:
«Սա ամրագրված է այն փաստաթղթերում, որոնք մշակվել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կողմից` համանախագահների միջոցով, ամրագրված է բազմաթիվ հայտարարություններում, որոնք ընդունել են համանախագահ երկրների` ՌԴ, Ֆրանսիայի և ԱՄՆ նախագահները, ինչպես նաև այն հայտարարություններում ու փաստաթղթերում, որոնք ընդունվել են Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների կողմից: Վեճերի խաղաղ կարգավորումը արձանագրված է այնտեղ ոչ երկիմաստությամբ»,- նշեց Լավրովը:
Նա խիստ ահազանգող համարեց 2016 թվականի ապրիլին տեղի ունեցած արյունալի իրադարձությունները: «Ռուսաստանը որոշիչ դեր ունեցավ արյունահեղության դադարեցման հարցում: Մենք պայմանավորվել ենք Վիեննայում նախագահներ Սարգսյանի և Ալիևի հետ հանդիպման ժամանակ, այնուհետև ՌԴ նախագահ Պուտինը 2016 թվականի հունիսին նրանց հետ համաձայնության է եկել Պետերբուրգում այն մասին, որ հաշվի առնելով փոխադարձ մեղադրանքները, անհրաժեշտ է ստեղծել դեպքերի հետաքննման մեխանիզմ, ավելացնել ԵԱՀԿ դիտորդների թիվը շփման գծում: Դեպքերի հետաքննության անհրաժեշտության մասին խոսվել է նաև 2011 թվականին, երբ Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը տեղի էր ունենում Աստրախանում: Ցավոք նման տարրական բանը` դեպքերի հետաքննումը և դիտորդների թվի ավելացումը, չի կարող կյանքի կոչվել, քանի որ դեռևս չկա կոնսենսուս»,- ասաց ՌԴ արտգործնախարարը:

Russian FM rules out settlement of Nagorno Karabakh conflict through use of force
The Nagorno Karabakh conflict cannot be settled through use of force, Russia’s Foreign Minister Sergey Lavrov said during an annual press conference on January 17.
STEPANAKERT, JANUARY 17, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: He drew the attention on the decisions adopted by the UN Security Council over the conflict, stating that the conflict must be settled without the use of force and with clarification of the final status of Nagorno Karabakh.
“This is enshrined in the documents prepared by the OSCE Minsk Group through the Co-Chairs, it is enshrined in numerous statements adopted by the Presidents of the co-chairing countries, Russia, France and US, as well as in the statements and documents adopted by the Presidents of Armenia and Azerbaijan. The peaceful settlement of the disputes is enshrined there with no ambiguous meaning”, the Russian FM said.
He considered alarming the bloody events that took place in April, 2016. “Russia played a decisive role in stopping the bloodshed. We have agreed with President Sargsyan and President Aliyev at the meeting in Vienna, then Russian President Putin reached an agreement with them in June in Petersburg that taking into account the mutual accusations it is necessary to install a mechanism for investigating the incidents, to increase the number of OSCE observers in the line of contact. The necessity of investigation of incidents was also emphasized in 2011 during the meeting of the Presidents of Russia, Armenia and Azerbaijan in Astrakhan. Unfortunately, such simple thing, the investigation of incidents and increase of number of observers cannot be implemented since there is no consensus yet”, Lavrov said.