ՌԴ-ն ակնկալում Է, որ ԱՄՆ-ը կմասնակցի միջսիրիական հանդիպմանը Աստանայում. Լավրով
Ռուսաստանը ճիշտ Է համարում ՄԱԿ-ի եւ ԱՄՆ-ի նոր վարչակազմի ներկայացուցիչներին հրավիրել հունվարի 23-ին Աստանայում Սիրիայի շուրջ կայանալիք բանակցություններին եւ հույս ունի, որ Վաշինգտոնը կընդունի հրավերը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 17, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ մասին հայտարարել Է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ ելույթ ունենալով 2016 թվականի արդյունքների ամփոփմանը նվիրված մամուլի ասուլիսում:
«Այժմ հանդիպում Է նախապատրաստվում Աստանայում,-ասել Է նախարարը:-Ճիշտ ենք համարում ՄԱԿ-ի եւ ԱՄՆ-ի նոր վարչակազմի ներկայացուցիչներին հրավիրել մասնակցելու դրան»:
«Ակնկալում ենք, որ ԱՄՆ-ի նոր վարչակազմը կկարողանա ընդունել այդ հրավերը, որ նա իր փորձագետներով ներկայացված կլինի հնարավոր ցանկացած մակարդակով,-ընդգծել Է Լավրովը:-Դա կլինի առաջին պաշտոնական շփումը, որի ընթացքում կարելի կլինի սկսել քննարկել Սիրիայում ահաբեկչության դեմ պայքարի արդյունավետության բարձրացումը», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Russia expects US will take part in Syria talks in Astana – FM Lavrov says
Russia considers it right to invite the representatives of the UN and the new US administration to the upcoming Syria talks in Astana on January 23 and hopes Washington will accept the invitation, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said at an annual press conference on January 17, reports TASS.
STEPANAKERT, JANUARY 17, ARTSAKHPRESS: “Now a meeting in Astana is prepared. We consider it right to invite the representatives of the UN and the new US administration to take part in it”, the Minister said.
“We expect the new US administration will be able to accept the invitation and will be represented by its experts at all possible levels. This will be the first official contact during which it will be possible to discuss ways on raising the efficiency of the fight against terrorism in Syria”, the Russian FM said.