ԼՂՀ Ազգային ժողովը հավանություն է տվել սահմանադրական բարեփոխումների նախագծին
ԼՂՀ Ազգային Ժողովում ԱԺ պատգամավորների նախաձեռնությամբ այսօր գումարվել է արտահերթ նստաշրջան, որտեղ քննարկվել է Արցախի Հանրապետության Սահմանադրությունը հանրաքվեի դնելու մասին օրենքը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 17, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ Սահմանադրության բարեփոխումների  նախագծին կողմ է քվեարկել 20 պատգամավոր, դեմ՝ 7, ձեռնպահ 1: Նախագծին կողմ են քվեարկել ԼՂՀ ԱԺ «Հայրենիք» և «Ժողովրդավարություն» խմբակցությունները:
Նախագծին դեմ են քվեարկել «Դաշնակցություն» եւ «Վերածնունդ» խմբակցությունները, իսկ «Շարժում-88» խմբակցության ղեկավար Էդուարդ Աղաբեկյանը ձեռնպահ է քվեարկել:
Նիստը նախագահող ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը արձանագրել է, որ ձայների այսպիսի հարաբերակցությամբ որոշումն ընդունվել է, և այն կներկայացվի Հանրապետության Նախագահին՝ հանրաքվեի դնելու առաջարկով:

Парламент Нагорно-Карабахской Республики одобрил проект конституционных реформ
СТЕПАНАКЕРТ, 17 января АРЦАХПРЕСС - Kaк сообщает корреспондент " Арцахпресс" , «за» проект конституционных реформ проголосовали 20 депутатов, 7 парламентариев высказались «против» проекта, 1 депутат воздержался.
Указ президента Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакяна о проведении референдума, согласно вице-спикеру парламента, будет в ближайшие дни, по всей вероятности, 19 января.
Напомним, опубликованная 16 августа 2016 года концепция Конституции Нагорно-Карабахской Республики предполагает переход к президентской форме правления. По действующей конституции, принятой в 2006 году, нынешняя форма правления в республике полупрезидентская.