Իրանի նախագահը բացառել է միջուկային գործարքի վերանայումը
Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին անիրագործելի Է համարել այսպես կոչված միջուկային գործարքը վերանայելու ԱՄՆ-ի նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի խոստումը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 18, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:
Ռոուհանիի կարծիքով՝ դրա վերաբերյալ Թրամփի խոսքերը սոսկ կարգախոսների հավաքածու Է, որոնք իրականության հետ առնչություն չունեն: Իրանի նախագահն իր կարծիքը հնչեցրել Է երկրի նկատմամբ պատժամիջոցների չեղարկման տարեդարձին նվիրված մամուլի ասուլիսում, տեղեկացնում Է  BBC-ն:
«Հարգարժան ընտրված նախագահն իր դժգոհությունն Է հայտնել գործարքից, ասել, որ այն վատն Է, գուցեեւ ամենավատը պատմության մեջ»,-նշել Է Ռոուհանին, հավելելով, որ գործարքի պայմանների վերանայման մասին խոսք լինել չի կարող:
«Դրանք ընդամենը կարգախոսներ են եւ ինձ քիչ հավանական Է թվում, որ, ստանձնելով պաշտոնը, Թրամփը կփորձի ինչ-որ բան անել: Պայմանագիրը կնքվել Է ոչ միայն մեր երկու երկրների կողմից, այնպես որ նա չի որոշելու՝ լավն Է այդ պայմանագիրը, թե վատը»,-ասել Է Ռոուհանին:
Իրանի նախագահն ավելի վաղ Էլ ասել Է, որ Թրամփին թույլ չի տա չեղարկել գործարքը:
Թրամփն իր նախընտրական արշավի ընթացքում քանիցս քննադատության Է ենթարկել Իրանի հետ վեց պետությունների, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ի կնքած գործարքը: Մինչդեռ այն համարվում Է ԱՄՆ-ի նախագահի պաշտոնից հեռացող Բարաք Օբամայի գլխավոր արտաքին քաղաքական ձեռքբերումներից մեկը:

Президент Ирана исключил пересмотр ядерной сделки
Президент Ирана Хасан Роухани назвал невыполнимым обещание избранного президента США пересмотреть так называемую ядерную сделку, заключенную с Тегераном сразу несколькими государствами, сообщает BBC.
СТЕПАНАКЕРТ, 18 января АРЦАХПРЕСС - По мнению Роухани, слова Трампа на этот счет - всего лишь набор лозунгов, не имеющих отношения к реальности. Свое мнение президент Ирана озвучил на пресс-конференции в честь годовщины снятия санкций с его страны.
"Уважаемый избранный президент высказал свое недовольство ею [сделкой], сказал, что она плохая, а может и худшая в истории", - признал Роухани. Однако, заверил он, о каком-либо пересмотре условий сделки все равно не может быть и речи.
"Это всего лишь лозунги и мне кажется маловероятным, что, вступив в должность, он [Трамп] попытается что-то сделать. Договор заключен не только двумя нашими странами, так что не ему решать, хорош этот договор или плох", - сказал Роухани.
Роухани и раньше говорил, что не позволит Трампу разорвать сделку. При этом премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху в декабре утверждал, что нашел как минимум пять способов расторгнуть сделку, и он намерен предложить их избранному президенту США.
Трамп в ходе своей предвыборной кампании неоднократно критиковал сделку, заключенную с Ираном с шестью государствами, в том числе с США. Эта сделка считается одним из главных внешнеполитических достижений Барака Обамы, покидающего пост президента США.