Սասունյան. Ռուս-ամերիկյան հարաբերությունների բարելավումը կարող է շահավետ լինել Հայաստանի համար
Անցյալ տարվա նոյեմբերին ամերիկացիներն ընտրեցին նախագահի առավել անհավանական թեկնածուին՝ Դոնալդ Թրամփին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 18, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Նա ձեր պատկերացրած քաղաքական գործիչը չէ: Որպես հաջողակ և հայտնի գործարար, նա սովոր է հանպատրաստից ելույթներ ունենալ և հավանություն չտալ որևէ կոնկրետ ուղղության: Հաշվի առնելով Թրամփի նախագահության հակասական բնույթը՝ կտրուկ փոփոխությունների կարող են ենթարկվել ներքին և արտաքին հարաբերությունները: Նախագահ Թրամփն արդեն վերանայել է իր դիրքորոշումը որոշ նախընտրական հիմնական խոստումների վերաբերյալ. ապօրինի օտարերկրացիների արտաքսում, Մեքսիկայի և Միացյալ Նահանգների միջև պատի կառուցում, և իսլամական երկրներից Միացյալ Նահանգներ ներգաղթյալների այցերի արգելում: Թրամփը փոխել է նաև իր դիրքորոշումը որոշ կարևոր միջազգային հարցերի վերաբերյալ: Նա ինքն էլ վստահ չէ, թե ինչ դիրքորոշում կունենա արտաքին քաղաքական մի շարք հարցերի վերաբերյալ, հայտնում է panorama.am-ը:
Ահա միջազգային հիմնական որոշումների համառոտ ցանկը, որ Թրամփը պետք է կայացնի.
1. Հարաբերությունների ամենակարևոր վերանայումը կլինի Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև: Եթե այս երկու խոշոր երկրները կարողանան համաձայնության գալ, ապա աշխարհի կայունությունը վտանգող տարաձայնության որևէ պատճառ չի լինի: Բացի այդ, Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև համագործակցությունը դրական ազդեցություն կունենա Սիրիայում և Իրաքում ահաբեկչության դեմ պայքարում: Միջազգային խոշոր գործիչներից շատերը, որոնք դեմ են արտահայտվում Պուտինի և Թրամփի միջև հարաբերությունների բարելավման հեռանկարին, նորից վերադառնում են սառը պատերազմի ժամանակաշրջանի մտածելակերպին: Ամենամեծ խնդիրը, որ ծագել է վերջին շաբաթներին՝ ԱՄՆ նախագահական ընտրություններում հակերային հարձակման մեջ Ռուսաստանի դեմ ուղղված մեղադրանքն էր: Սակայն, ռուսները որևէ արտառոց բան չեն արել: Չինաստանը, Ռուսաստանը և նույնիսկ Միացյալ Նահանգների դաշնակիցները միշտ էլ փորձել են գողանալ միմյանց գաղտնիքները:
2. Թրամփը, գործող միջազգային համաձայնագրերի հետ կապված իր դժգոհության պատճառով, կցանկանա կրկին բանակցություններ վարել Օբամայի վարչակազմի կողմից նախկինում հաստատված պայմանների շուրջ: Առավել կարևոր փոփոխություններից մեկը, որ Թրամփը կցանկանա կատարնել՝ Իրանի հետ միջուկային գործարքի շուրջ կրկին բանակցություններ վարելն է, որը Իրանից և ԱՄՆ-ից բացի ներառում է նաև մի շարք այլ երկրներ: Մնում է տեսնել, թե արդյոք իրանցիները կհամաձայնեն Թրամփի կողմից առաջարկվող փոփոխություններից որևէ մեկին:
3. Թրամփի համար մյուս կարևոր վերանայումը՝ արաբա-իսրայելական հակամարտության լուծումն է: Սակայն, եթե նա իր ծրագրերի համաձայն  պատրաստվում է ԱՄՆ դեսպանատունը Թել Ավիվից տեղափոխել Երուսաղեմ, ապա դա կարող է լուրջ բախում առաջացնել ԱՄՆ-ի և արաբական երկների միջև՝ հանգեցնելով խիստ անցանկալի հետևանքների:
4. Վերջին հարցը, որ կծառանա նախագահ Թրամփի առջև՝ Միացյալ Նահանգների և Կուբայի միջև նոր հարաբերությունների բարելավումն է: Մնում է տեսնել, թե արդյոք Կուբան կհամաձայնի Թրամփի կողմից առաջարկվող որևէ փոփոխության:
Ոչ մի երաշխիք չկա, որ նախագահ Թրամփի գաղափարները կբարելավեն նախկինում կնքված համաձայնագրերը, կամ եթե դրանք ընդունվեն մնացած աշխարհի կողմից: Հետևաբար, շատ մեծ անորոշություն կա, թե ուր կտանի նոր աշխարհակարգը, և արդյոք կբարելավվեն հարաբերությունները տարբեր երկրների միջև: Ամբողջ աշխարհը հույս ունի, որ երկրներն ավելի լավ հարաբերություններ կունենան միմյանց հետ և խաղաղ լուծումներ կգտնվեն: Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի միջև դրական հարաբերությունները կօգնեն Հայաստանի Հանրապետության առջև ծառացած մարտահրավերների լուծմանը:

Harut Sassounian: Improved Russian US relations may be helpful to Armenia
STEPANAKERT, JANUARY 18, ARTSAKHPRESS: He is not your typical politician. As a successful and prominent businessman, he is used to making off- the- cuff remarks and not subscribing to any particular direction. Given the controversial nature of the Trump Presidency, domestic and international relations may drastically change. President Trump has already revised his position on some major campaign promises: expelling illegal aliens, building a wall between Mexico and the United States, and not allowing immigrants from Islamic countries to visit the United States. President Trump has also altered his position regarding serious, international issues. President Trump may not be sure himself what positions he would take on a variety of foreign policy issues.
Here is a short list of major international decisions President Trump will have to make.
1. The most important realignment of relations will be between Russia and the United States. If these two major countries can get along, there is no reason to be at odds risking the stability of the world. Furthermore, cooperation between Russia and the United States will have a positive effect on reducing terrorism in Syria and Iraq. Many of the major international figures who are opposed to the prospect of the improved relations between Putin and President Trump are reverting back to the Cold War Era mentality. The biggest issue that has arisen in recent weeks was the accusation that Russia had hacked the US presidential election. However, Russians have not done anything extraordinary. China, Russia and even US allies have always tried to steal each other’s secrets.
2. Due to his discontent with current international agreements, President Trump will want to re-negotiate the terms, previously approved under the Obama administration. One of the most important changes President Trump wants to do is re-negotiate the nuclear deal with Iran, which involves several other countries besides Iran and the US. It remains to be seen if the Iranians will go along with any of the changes proposed by President Trump.
3. A major realignment desired by President Trump is the settling of the Israeli-Arab conflict. If President Trump goes along with his plans in moving the US embassy from Tel Aviv to Jerusalem, this could result in a major clash between the US and the Arab states leading to highly undesirable consequences.
4. The final issue that President Trump will confront is the newly improved relationship between the United States and Cuba. It remains to be seen whether Cuba will go along with any changes proposed by President Trump.
There is no guarantee that President Trump’s ideas will improve the previously negotiated agreements or if they be accepted by the rest of the world. Consequentially, there is a lot of uncertainty where the new world order is headed, and whether relations between various countries will improve. The entire world hopes that countries will get along better with each other and peaceful solutions will be found. Positive relations between Russia and the US will help recent challenges faced by the Armenian Republic.