Վրաստանը ցանկանում Է հատուկ կարգավիճակ տրամադրել Աբխազիային եւ Հարավային Օսիային
Վրաստանի Պետական սահմանադրական հանձնաժողովը քննարկում Է Աբխազիային եւ Հարավային Օսիային հատուկ կարգավիճակ տրամադրելու հարցը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 24, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այդ մասին հայտնել Է հանձնաժողովի անդամ, «Ժողովրդավարական շարժում» ընդդիմադիր կուսակցության ներկայացուցիչ Դմիտրի Լորդքիփանիձեն:
«Արծարծվել Է Է Աբխազիայի եւ Հարավային Օսիայի հատուկ կարգավիճակի հարցը: Հանձնաժողովի՝ կառավարությունը ներկայացնող մի խումբ անդամներ առաջադրել են Աբխազիայի եւ Հարավային Օսիայի հատուկ կարգավիճակի աջակցման հարցը, որպեսզի այնուհետեւ սահմանադրական պայմանագիր կնքվի Աբխազիան եւ Հարավային Օսիան ներկայացնող սուբյեկտների եւ պետության մնացած մասի միջեւ»,-ասել Է Լորդքիփանիձեն «Sputnik Գրուզիա»-ին:
Պետական սահմանադրական հանձնաժողովի շրջանակներում ստեղծվել Է չորս աշխատանքային խումբ՝ մարդու իրավունքների, վարչատարածաքային կառուցվածքի եւ տեղական ինքնակառավարման, խորհրդարանի ու ֆինանսների, ինչպես նաեւ նախագահի, կառավարության եւ պաշտպանության հարցերով:
Վրաստանի սահմանադրական հանձնաժողովը երկրի հիմնական օրենքում ուղղումներ կատարելու վրա աշխատանքն սկսել Է 2016 թվականի դեկտեմբերի վերջին: Սպասվում Է, որ պատգամավորները, գործադիր եւ դատական իշխանության ներկայացուցիչները, կուսակցությունների եւ ոչ կառավարական կազմակերպությունների փորձագետներն ու ներկայացուցիչները ուղղումների համաձայնեցված տարբերակը համընդհանուր քննարկման կներկայացնեն մինչեւ ապրիլի 30-ը:

Грузия хочет предоставить особый статус Абхазии и Южной Осетии
Государственная конституционная комиссия рассматривает вопрос предоставления Абхазии и Южной Осетии особого статуса, рассказал член комиссии, представитель оппозиционной партии "Демократическое движение" Дмитрий Лорткипанидзе.
СТЕПАНАКЕРТ, 24 января АРЦАХПРЕСС -"Сегодня был поднят вопрос об особом статусе Абхазии и Южной Осетии. Группа членов комиссии, представляющих правительство, выдвинули вопрос о поддержании особого статуса Абхазии и Южной Осетии для того, чтобы потом был заключен конституциональный договор между субъектом, представляющим Абхазию и Южную Осетию с остальной частью государства", — сказал Лорткипанидзе Sputnik Грузия.
В рамках Государственной конституционной комиссии созданы четыре рабочие группы – по правам человека, по административно-территориальному устройству и местному самоуправлению, по парламенту и финансам, а также по вопросам президента, правительства и обороны. Конституционная комиссия Грузии начала работу над внесением поправок в главный закон страны в конце декабря 2016 года. Депутаты, представители исполнительной и судебной власти, эксперты и представители партий и НПО представят согласованный вариант поправок на всеобщее рассмотрение до 30 апреля,сообщает Sputnik.