ՆԱՏՕ–ն նոր «սառը պատերազմ» չի ուզում. Սթոլթենբերգ
ՆԱՏՕ–ի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգը հայտարարել է, որ դաշինքը Ռուսաստանի հետ առճակատման չի ձգտում եւ նոր «սառը պատերազմ» չի ուզում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 30, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին նա ասել է BBC–ին տված հարցազրույցում։
«Մենք Ռուսաստանի հետ առճակատման չենք ձգտում, մենք չենք ուզում  նոր սառը պատերազմ։ Այդ պատճառով մենք ուժն ու հաստատուն մոտեցումը համատեղում ենք երկխոսության աղբյուրների հետ»,– ասել է նա։
Սթոլթենբերգի խոսքով՝ ՆԱՏՕ–ն տեսնում է ավելի համառ Ռուսաստան եւ ռազմական հզորացում, սակայն անմիջական սպառնալիք չի տեսնում։
«ՆԱՏՕ–ն արձագանքել է, ահա թե ինչու ենք մենք առաջին անգամ զինվորականներ տեղակայել դաշինքի արեւելյան հատվածում»,– ասել է նա։

Генсек НАТО: мы не хотим новой «холодной войны»
Генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг заявил, что альянс не стремится к конфронтации с Россией и не хочет новой «холодной войны».
СТЕПАНАКЕРТ, 30 января АРЦАХПРЕСС - Об этом он сказал в интервью телеканалу BBC , передает РИА Новости.
«Мы не стремимся к конфронтации с Россией, мы не хотим новой «холодной войны». Поэтому мы совмещаем силу и твердый подход с открытыми каналами для диалога», — сказал он.
По словам Столтенберга, НАТО видит «более напористую» Россию и «значительное военное наращивание», но «не видит непосредственной угрозы».
«НАТО отреагировало, вот почему мы впервые разместили военных в восточной части альянса», — сказал он.