ԼՂ-ի հակամարտության ռազմական ճանապարհով լուծմանը չեմ հավատում. ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 31 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես հաղորդում է Վարշավայի համալսարանում ունեցած ելույթում հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Ենս Ստոլտենբերգը` ի պատասխան Արցախի եւ Ադրբեջանի զորքերի շփման գծում վերջին իրադարձությունների հետ կապված հայ ուսանողի տված հարցին:
Նշելով, որ ապրիլյան իրադարձությունների ժամանակ ՆԱՏՕ-ն անհաղորդ չի մնացել, Ստոլտենբերգը հիշեցրել է, որ դաշինքը դրա հետ կապված հանդես էր եկել հայտարարությամբ:
«Մենք այդ առնչությամբ հանդես ենք եկել հայտարարությամբ: Ես կոչով դիմել եմ երկու կողմերին հարգանք դրսեւորել կրակի դադարեցման ռեժիմի նկատմամբ: Ես չեմ հավատում հակամարտության ռազմական ճանապարհով լուծմանը», -ասել է նա:
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը միաժամանակ հավելել է. «Մենք հայտարարում ենք ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ բանակցությունների ուղիով կարգավորման եւ կրակի դադարեցման ռեժիմը հարգելու կարեւորության մասին»:

I don’t believe in military solution of NKR conflict: NATO Secretary General
NATO Secretary General Jens Stoltenberg said he doesn’t believe in the military solution of the Nagorno Karabakhi conflict.
I don’t believe in military solution of  NKR conflict: NATO Secretary General
STEPANAKERT, MAY 31, ARTSAKHPRESS: Stoltenberg was delivering a speech in the University of Warsaw, and was asked to comment on the recent developments of the Nagorno Karabakhi conflict.
Stoltenberg reminded that NATO was not disengaged during the April events, and that it had issued an announcement.
We had made an announcement on this issue. I had urged both sides to respect the ceasefire regime. I don’t believe in the military solution of the conflict,” he said.