Եվրոպա, արաբական երկրներ, Ավստրալիա. ընդլայնվում է Արցախում ներդրողների աշխարհագրությունը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 31, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Artsakh Roots Investments» (ARI) ներդրումային կազմակերպությունը, որը զբաղվում է Արցախում ներդրումներ կատարելու աշխատանքով, ընդլայնում է ջանքերը: «Artsakh Roots Investments» (ARI) կազմակերպության տնօրեն խորհրդի անդամ Բենիամին Պչաքճեան ասել է, որ Արցախում ներդրումային ծրագրերով հետաքրքրվողների թիվն ավելանում է:
«Արցախի Հանրապետության կառավարության հետ համագործակցությամբ Նոր Շահումյանի և Քաշաթաղի շրջաններում տրամադրվում են մատչելի տոկոսադրույքներով գյուղատնտեսական վարկեր՝ անասնապահության և հողագործության զարգացմանը նպաստելու նպատակով: Այս ծրագրում ներդրումներ կատարողները մարդիկ են սփյուռքի տարբեր համայնքներից՝ Արաբական Միացյալ Էմիրություններ, Քուվեյթ, Լիբանան, եվրոպական երկրներ: Այժմ հետաքրքրություն կա Ավստրալիայից, ԱՄՆ-ից»,-ասաց Բենիամին Պչաքճեանը:
Նա տեղեկացրեց, որ առաջիկայում պատրաստվում են այցելել տարբեր հայկական համայնքներ և ներկայացնել Արցախի ներդրումային ծրագրերը: Ակնկալվում է, որ Արցախ պետությունը զարգացնելու ներդրումային ծրագրին կմիանան նոր գործարարներ:
2010-2016թթ. կազմակերպության տրամադրած մատչելի պայմաններով վարկային միջոցներից օգտվել է ավելի քան հազար ընտանիք: Բենիամին Պչաքճեանը նշեց, որ 2016 թվականի առաջին հատվածում ապրիլյան պատերազմով պայմանավորված գործընթացը փոքր-ինչ դանդաղեց, սակայն տարվա երկրորդ կեսին արդեն որոշակի ակտիվություն նկատվեց: 2010-2016 թթ. Արցախը Նոր Շահումյանի և Քաշաթաղի շրջաններում շուրջ 3.5 միլիոն դոլարի ներդրումներ է իրականացրել գյուղատնտեսության զարգացման համար:
«Մենք Արցախում ունենք մեր ներկայացուցիչը, ով հետևողական մոնիտորինգ է իրականացնում: Գոհունակություն կա, որ այդ վարկերն իրենց նպատակին են ծառայում: Ընթացիկ տարվա մարտին նախատեսում ենք Լիբանանում կազմակերպել ընդհանուր ժողով, որպեսզի հաշվետվություն ներկայացննեք մեր գործունեության մասին: Արցախի վարչապետին նույնպես կհրավիրենք»,-ասաց Բենիամին Պչաքճեանը:
Այն հարցին, թե արդյո՞ք սահմանափակվելու են միայն գյուղատնտեսության ոլորտով, Բենիամին Պչաքճեանը նշեց, որ ծրագրում են Արցախում փոքր արտադրամասեր ստեղծել, վարկավորել այդ գործընթացը, բայց ծրագրի համար լուրջ ուսումնասիրության կարիք կա, որը պետք է պետությունն անի:
Կազմակերպությունը չի սահմանափակվում ներդրումային բիզնես ծրագրերով: Այն իրականացնում է նաև բնակարանաշինության ծրագիր: 2016 թվականին բնակարանաշինության ծրագրով 25 տուն արդեն տրամադրվել է շահառուներին: Մնացած 25-ն արդեն պատրաստ է, շինարարական աշխատանքներն ավարտված են, այս տարի դրանք կհանձվեն տերերին: Բնակարանները տրվում են անձանց, որոնք ապրում են Արցախում, և իրենց տները կորցրել են, մարդկանց, ովքեր վերաբնակեցվել են, ինչպես նաև զինվորականներին: Ծրագիրն իրականացվում է բացառապես կազմակերպության միջոցներով, իհարկե, իր ներդրումն է ունեցել Արցախի կառավարությունը ենթակառուցվածքների ստեղծման առումով: Բնակարանաշինության ծրագիրը շարունակական է լինելու:

Europe, Arab countries, Australia – Geography of investors in NKR expands
Armenian businessmen of Diaspora are interested in making investment programs in the Nagorno Karabakh Republic.
STEPANAKERT, JANUARY 31, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS:  “Artsakh Roots Investments” (ARI) company is expanding its efforts aimed at carrying out investments in Karabakh.
Benjamin Bouchakjian - member of Board of Directors of the ARI, told “Armenpress” that the number of people interested in making investment programs in the NKR is gradually increasing.
“By the cooperation with the NKR Government, agricultural loans with affordable interests rates are being provided aimed at developing animal husbandry and farming in Nor Shahumyan and Kashatagh regions. Investors in this project are people from different communities of Diaspora: the United Arab Emirates, Kuwait, Lebanon, European countries. Currently, there is also an interest from Australia, US”, Benjamin Bouchakjian said.
He informed that they are going to visit various Armenian communities soon and present the investment programs of Karabakh. It is expected new businessmen will join the investment programs aimed at developing the Karabakh state.
In 2010-2016 more than 1000 families used the loan resources provided by the company. Benjamin Bouchakjian said in the first half of 2016, in connection with the April war, the process slowed down to some extent, however, in the second half of the year, already certain activeness was realized. In 2010-2016 the NKR made over 3.5 million USD investments in Nor Shahumyan and Kashatagh regions for the development of agriculture.
“We have our representative in Artsakh who is consistently carrying out monitoring there. There is a satisfaction that these loans serve their purpose. We plan to hold a general meeting in Lebanon in March this year in order to present a report on our activity. We will also invite the NKR Prime Minister”, he said.
He added that they are also planning to establish small factories in the NKR, to provide loans for that process, but still a serious research is needed for the project which must be done by the state.
The company is not limited with investment business programs. It also carries out housing programs. In 2016 25 houses have already provided to beneficiaries under this housing program. The remaining 25 houses are already ready, the construction works are completed, this year they will be given to owners. The houses are provided to people who live in the NKR and lost their homes, people who have been resettled, as well as to servicemen. The program is being done through exclusively the company’s resources, of course, the NKR Government had also its input in terms of infrastructure creation. The housing program will be continuous.