Հարավարևելյան ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը կրակ է վարել «ԻՍՏԻԳԼԱԼ» տիպի դիպուկահար հրացաններից
Փետրվարի 2-ին և լույս 3-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային, այդ թվում՝ դիպուկահար զինատեսակներից, հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան 30 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով շուրջ 440 կրակոց:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 3, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ԼՂՀ  ՊՆ  մամուլի ծառայության փոխանցմամբ՝ հարավարևելյան ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը կրակ է վարել «ԻՍՏԻԳԼԱԼ» տիպի դիպուկահար հրացաններից՝ արձակելով 25 կրակոց:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը ձեռնպահ են մնացել պատասխան գործողություններից և շարունակել վստահորեն իրականացնել մարտական հերթապահություն:

Azerbaijani forces fire “ISTIGLAL” sniper rifles at NK line of contact
The Ministry of Defense of Nagorno Karabakh told that the Azerbaijani forces made more than 30 ceasefire violations across the Nagorno Karabakh-Azerbaijan line of contact.
STEPANAKERT, FEBRUARY 3, ARTSAKHPRESS: The Ministry issued a statement which says: “On February 2 and overnight February 3 the Azerbaijani side violated the ceasefire regime more than 30 times by firing over 440 shots from various caliber weapons, as well as sniper rifles at the Armenian positions in the Nagorno Karabakh-Azerbaijan line of contact. The Azerbaijani forces also fired “ISTIGLAL” sniper rifles (25 shots) at the south-eastern direction of the line of contact.
The NKR Defense Army forces refrained from taking countermeasures and continued confidently fulfilling their military duties."