Ալեքսանդր Լապշինի գործով Գերագույն դատարան երկու բողոք է ներկայացվելու
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 4, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  NEWS.am-ի թղթակցին Լապշինի փաստաբանը հայտնել է, որ նախօրեին ինքը տեսակցել է իր պաշտպանյալին, հանդիպման ընթացքում քննարկել են բողոքներին վերաբերող մանրամասները։ «Ներկայացվելու է երկու բողոք ՝ հենց Ալեքսանդր Լապշինի անունից, ու նրա փաստաբանի անունից»,- նշել է փաստաբանը։ Նրա խոսքով, պաշտպանյալը անկեղծորեն համարում է, որ չի գործել այն արարքը, որի համար իրեն մեղադրանք է առաջադրվել։ «Նա արտահայտել է իր տեսակետը, որպես լրագրող ու բլոգեր, ինչը լիովին համապատասխանում է խոսքի ազատության սկզբունքին»։
Հիշեցնենք որ Ռուսաստանն ու Իսրայելը փորձում են հասնել Լապշինի արտահանձնման չեղարկմանը, ԱՄՆ-ն նույնպես անթույլատրելի է համարում խոսքի ազատության իրականացման համար հետապնդումները։
Հունվարի 17–ին Բելառուսի դատախազությունը որոշել էր բավարարել Ադրբեջանի պահանջը եւ արտահանձնել Լապշինին Ադրբեջանին։ Իսկ հունվարի 26–ին Մինսկի դատարանը մերժել էր Լապշինի փաստաբանների բողոքը։
Մեղադրանքի զավեշտալի մասն այն է, որ Ալեքսանդր Լապշինի մեղադրում են այն բանի համար, ինչն իրականում Ադրբեջանի պետական մարմիններն են արել՝ օտարերկրացին ամենեւին էլ պարտավոր չէ իմանալ երկիր այցելելու օրենքները ,իսկ պետական մարմինները սահմանին նրան չեն նախազգուշացրել։ Այսպիսով, մեղավորները այն սահմանապահներն են, որոնք թույլատրել եներկիր մտնել նոն գրատա անձնավորությանը, մինչդեռ մեղադրանքը բլոգերին է առաջադրվել։

По делу Александра Лапшина будут поданы две жалобы в Верховный суд
СТЕПАНАКЕРТ, 4 февраля АРЦАХПРЕСС - Как сообщила корреспонденту Новости Армении – NEWS.am адвокат Лапшина, она накануне виделась со своим подзащитным, в ходе встречи обсуждались детали, связанные с жалобами. «Будут представлены две жалобы – от имени самого Александра Лапшина, и от имени его адвоката», - отметила адвокат. По ее словам, подзащитный искренне считает, что не совершал инкриминируемое ему деяние: «Он высказывал свое мнение, как журналист и блогер, что полностью соответствует принципу свободы слова».
Напомним, что Россия и Израиль добиваются отмены решения об экстрадиции Лапшина, в США также считают недопустимым преследование за реализацию права на свободу слова.
Александр Лапшин был задержан в середине декабря в Минске по запросу Азербайджана, где он включен в «черный список» за посещение без согласования с азербайджанскими властями непризнанной Нагорно-Карабахской Республики. Таким лицам запрещен въезд в Азербайджан. Тем не менее, в июне 2015 года Лапшин въехал в Азербайджан через Грузию по украинскому паспорту. Пройти пограничный контроль и оказаться в Баку блогеру удалось благодаря иному написанию в украинском паспорте имени «Александр» («Олександр»). После этого Азербайджан объявил блогера в международный розыск за нарушение закона «О государственной границе» и миграционного кодекса страны. Минский городской суд на закрытом заседании 26 января отклонил жалобу блогера Александра Лапшина в связи с решением прокуратуры Беларуси об экстрадиции в Азербайджан.
Смехотворная часть обвинения состоит в том, что Александру Лапшину вменяется в вину то, что в действительности совершено госорганами Азербайджана – иностранец вовсе не был обязан знать о законах страны посещения, а госорганы на границе его не предупредили. Таим образом, виноваты пропустившие персону нон-грата пограничники, а обвинение предъявлено блогеру.