Լրագրողների աշխատանքն Արցախում պետք է ավելի ակտիվացնել. Ֆրանկ Էնգել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 8, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին, փետրվարի 7-ին, Բրյուսելում, ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի հետ հանդիպման ժամանակ նշել է Լյուքսեմբուրգը ներկայացնող՝ Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Ֆրանկ Էնգելը:
ՄԻՊ-ից հայտնում են, որ հանդիպման ընթացքում նախեւառաջ քննարկվել են խոսքի ազատությանն ու լրագրողների գործունեությանը, ինչպես նաեւ Արցախում նրանց աշխատանքին վերաբերող հարցեր: Ֆ. Էնգելն ընդգծել է, որ լրագրողների աշխատանքն Արցախում ունի կարեւորագույն նշանակություն եւ դա պետք է ավելի ակտիվացնել: Նրա պնդմամբ, Ա.Լապշինի արտահանձնման փաստը չի կարող որեւէ ազդեցություն ունենալ Արցախ հետագա  այցելությունների համար:
Ըստ Ֆ. Էնգելի՝ այսուհետ Արցախ այցելությունները պետք է լինեն էլ ավելի շատ:
Դրանից բացի, Եվրախորհրդարանի պատգամավորը նշել է, որ Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանը եւ քաղաքացիական հասարակությունը պետք է մասնակցություն ունենան միջազգային քննարկումներին ու հանդիպումներին:
Արման Թաթոյանն կարեւորել է պատգամավորի դիրքորոշումը եւ ընդգծել, որ իր հերթին գործադրում է ամեն ջանք՝ նպաստելու համար Արցախ այցերին ու Արցախի ժողովրդավարական ինստիտուտների մասնակցությանը:
Այս առումով, կարեւոր պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել հետագա համատեղ գործողությունների վերաբերյալ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաեւ Հայաստանում մարդու իրավունքների վիճակին, «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» նոր օրենքի կարգավորումներին, առնչվող հարցեր: Ֆ. Էնգելին ներկայացվել են նաեւ Մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեության առաջնահերթությունները:

Armenia’s Ombudsman Arman Tatoyan had a meeting on February 7 in Brussels with MEP Frank Engel from Luxembourg, the Ombudsman’s Office told.
Lapshin extradition can’t impact visits to Nagorno Karabakh, says MEP Frank Engel
STEPANAKERT, FEBRUARY 8, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: During the meeting issues related to freedom of expression and journalistic activities, as well as issues related to their activities in Nagorno Karabakh were discussed. Frank Engel stressed the work of journalists in Nagorno Karabakh has a very important significance and it must be boosted. According to him, the extradition of Alexander Lapshin can’t have any effect on further visits to Nagorno Karabakh.
In his words, visits to Nagorno Karabakh should be more from now on. In addition, the MEP said the Ombudsman of Nagorno Karabakh and the civil society must take part in international discussions and meetings.
Arman Tatoyan highlighted the MEP’s stance and stressed that in his turn he takes every effort to contribute to visits to Nagorno Karabakh and the involvement of Nagorno Karabakh’s democratic institutions.
In this context, important agreements have been reached on further joint actions.
The sides also discussed the situation of human rights in Armenia, the regulations of the new law on the Ombudsman and other issues. Frank Engel was briefed on the Ombudsman’s priorities.