ՌԴ-ն եւ Վրաստանն անայցագիր ռեժիմի չեն հասնի առանց դիվանագիտական հարաբերությունների. Լավրով
Ռուսաստանը եւ Վրաստանը չեն կարողանա կարգավորել անայցագիր ռեժիմի սահմանման ընդգրկուն աշխատանքը դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայության պայմաններում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 10, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Իզվեստիա» թերթում հրապարակված հարցազրույցում այս մասին հայտարարել Է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Ռուսաստանի եւ Վրաստանի միջեւ նման ընդգրկուն աշխատանքն իրատեսական չԷ կարգավորել դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայությամբ,- ընդգծել Է Լավրովը:- Մենք բաց ենք մնում դրա հետ կապված հարցերի համատեղ համակողմանի մշակման համար»:
Լավրովը նաեւ հայտնել Է երկու երկրների միջեւ չվերթեր կատարող ինքնաթիռների անձնակազմերի համար՝ ներկայում պատրաստվող այցագրային պարզեցման մասին:
Մոսկվայի եւ Թբիլիսիի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունները խզվել են 2008 թվականի սեպտեմբերին Վրաստանի նախաձեռնությամբ՝ Մոսկվայի կողմից Աբխազիայի եւ Ցխինվալի տարածաշրջանի ճանաչման պատճառով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Лавров: РФ и Грузия не наладят работу по введению безвизового режима без дипотношений
Россия и Грузия не смогут наладить масштабную работу по введению безвизового режима при отсутствии дипломатических отношений.
СТЕПАНАКЕРТ, 10 февраля АРЦАХПРЕСС - Как сообщает Тасс, oб этом в интервью газете "Известия" заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров.
"Подобную масштабную работу между Россией и Грузией нереально наладить в отсутствие дипломатических отношений, - подчеркнул Лавров. - Мы остаемся открытыми для совместной всесторонней проработки связанных с этим вопросов".
Лавров также сообщил о готовящихся в настоящее время визовых упрощениях для экипажей самолетов, выполняющих рейсы между двумя странами.
Дипломатические отношения между Москвой и Тбилиси были разорваны в сентябре 2008 года по грузинской инициативе в связи с признанием Москвой Абхазии и Цхинвальского региона.