Թրամփն ու Ցզինպինը համագործակցության հարցեր են քննարկել
Չինաստանի ղեկավար Սի Ցզինպինը բարձր է գնահատում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունն այն մասին, որ ամերիկյան վարչակազմը հավատարիմ է «մեկ Չինաստան» քաղաքականությանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 10, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Սինհուայի փոխանցմամբ՝ այս մասին Ցզինպինը հայտարարել է Թրամփի հետ հեռախոսազրույցում:
Սպիտակ տան հաղորդագրության համաձայն՝ երկու երկրների ղեկավարները «երկարատեւ եւ սրտաբաց» զրույց են ունեցել: Նրանք միմյանց փոխայցելության հրավեր են ուղղել:
Թրամփի երդմնակալությունից հետո Ցզինպինի հետ առաջին հեռախոսազրույցում կողմերը նաեւ պայմանավորվել են սերտ կապեր պահպանել եւ կարծիքներ փոխանակել երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ:

Трамп и Цзиньпин обсудили сотрудничество
Председатель КНР Си Цзиньпин высоко оценил то, что президент США Дональд Трамп подчеркнул, что американская администрация привержена политике «одного Китая».
СТЕПАНАКЕРТ, 10 февраля АРЦАХПРЕСС - Об этом,  как сообщает Синьхуа, Цзиньпин заявил в ходе телефонной беседы с Трампом.
В Белом доме беседу лидеров назвали  «продолжительной и чрезвычайно сердечной». Отмечается, что Трамп и  Цзиньпин пригласили друг друга посетить США и Китай соответственно.
Синьхуа отмечает, что собеседники согласились укрепить взаимовыгодное сотрудничество в торгово-экономической, инвестиционной сферах и по международным вопросам.
В ходе их первого после инаугурации Трампа телефонного разговора лидеры двух государств также договорились поддерживать тесные контакты и обмениваться мнениями по вопросам, представляющим взаимный интерес.