Լրատվամիջոցները հրապարակել են վրաց պատրիարքի դեմ մահափորձ ծրագրած քահանայի նամակը
«Ռուսթավի 2» հեռուստաալիքն իր կայքում հրապարակել է Վրաստանի պատրիարքարանի ներկայացուցիչ հայր Գեորգի Մամալաձեի նամակը, որը, ըստ հեռուստաալիքի, գրվել է երկու ամիս առաջ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 14, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Պատրիարք Իլյա 2-րդին հասցեագրված նամակում խոսվում է իշխանության ներկայացուցիչների եւ պատրիարքարանի անդամների միջեւ կոպիտ խախտումների ու կոռուպցիոն համաձայնությունների մասին։
Ըստ հեռուստաընկերության՝ նամակը փոխանցել է նույն գաղտնի աղբյուրը, որը հայտնել է նաեւ  պատրիարքի դեմ սպանության փորձի մեղադրանքով ձերբակալված Մամալաձեի ձերբակալության մասին, ինչը հաստատվել է Վրաստանի դատախազության կողմից։ Նամակը դեռեւս պաշտոնապես չի հաստատվել։
«Պատրիարքարանի գույքի կառավարման ծառայությունը ստեղծվել է 2015-ի սեպտեմբերի 14-ին, իսկ ես նշանակվել եմ այդ ծառայության ղեկավար։ 2015-ի դեկտեմբերին Սինոդի նիստի ժամանակ ես ցանկանում էի ներկայացնել ծառայության աշխատանքի եռամսյա հաշվետվությունը, սակայն կոնկրետ խմբերի կողմից այդ հաշվարկի հրապարակումն արգելափակվեց։ Այդ ամենից հետո այդ խմբերի ջանքերով ինձ ազատեցին տվյալ պաշտոնից, սակայն ես շարունակեցի աշխատել գույքի կառավարման տնօրենի տեղակալ, եւ ինձ նորից հասանելի էին նյութերը»,- ասվում է նամակում։
Քահանան հայտնել է, որ ծառայությունը քաղաքական ռեեստրից տեղեկության հարցում է արել եւ պարզել, որ կազմակերպությունների ցուցակում, որոնք, նրա հավաստմամբ, ամբողջությամբ ֆինանսավորվում են պատրիարքարանի կողմից, կան սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերություններ, որոնք տարիներ շարունակ տարբեր գործունեություն են վարում, մասնավորապես՝ նավթամթերքի արդյունահանում, իրացում եւ վերամշակում, ինչպես նաեւ տեխնիկական սպիրտի ապօրինի արտադրություն։ Ցուցակում նաեւ նշված են շինարարական ու իրավաբանական ընկերություններ, որոնք, իբր, օրենքի կոպիտ խախտմամբ արդյունաբերական գործունեություն են վարում։ Ըստ նամակի՝ «հարցը բարդացնում է այն, որ անհնարին է պարզել, թե որտեղ են գրանցված այդ ընկերությունները, քանի որ, ըստ օրենքի, պատրիարքի վստահված անձն իրավունք ունի գրանցել ցանկացած ընկերություն»։
«Մինչ օրս այդ անհասկանալի ընկերությունները մեծ մասամբ ֆինանսական պարտքեր ունեն պետությանը եւ դրանց հաշվապահական հաշվետվությունը պետք է ուսումնասիրվի։ Վերջին հաշվով՝ դա սպառնում է եկեղեցու գույքին։ Պետք է նշել, որ այսօր հազարավոր հեկտար հողեր են օտարվել անհասկանալի համաձայնությունների հիման վրա, որոնցից պատրիարքարանը ոչ մի օգուտ չի ստանում»,- նշվում է փաստաթղթում։
Իսկ պատրիարքարանի հիվանդանոցը 5 միլիոն լարի (1.9 մլն դոլար) պարտք է կուտակել, որը, իբր, կուտակվել է աշխատակազմի մեքենայությունների արդյունքում։
«Ձերդ Սրբազանություն, դժբախտաբար պետք է հայտնեմ, որ հետաքննության արդյունքում տվյալ հարցի շուրջ հայտնաբերվել են որոշ բարձրաստիճան պաշտոնյաների եւ պատրիարքարանի ներկայացուցիչների անբարյացակամ շահեր»,- գրել է քահանան՝ խնդրելով Իլյա 2-րդին պատրիարքարանում ֆինանսական աուդիտ անցկացնել եւ լուծարել գույքի հարցերով պատրիարքի բոլոր լիազորագրերը։

СМИ опубликовали письмо священника, готовившего покушение на иерарха Грузии
Телекомпания «Рустави 2» опубликовала на своем сайте письмо задержанного по обвинению в подготовке убийства представителя патриархии Грузии Георгия Мамаладзе, написанное, по данным телекомпании, два месяца назад.
СТЕПАНАКЕРТ, 14 февраля АРЦАХПРЕСС - В письме, адресованном патриарху республики Илье II, говорится о грубых нарушениях и коррупционных соглашениях между представителями властей и членами патриархии.
По данным телекомпании, письмо предоставил им тот же конфиденциальный источник, сообщивший информацию о задержании Мамаладзе, которую позже подтвердила главная прокуратура Грузии. Официального подтверждения аутентичности письма пока нет.
«Служба по управлению имуществом патриархии была создана 14 сентября 2015 года, а я был назначен главой этой службы. На заседании Синода в декабре 2015 года я хотел представить трехмесячный отчет работы службы, однако со стороны определенных групп публикация этого отчета была заблокирована. После всего этого, в результате усилий этих групп, меня освободили с данной должности, однако я продолжил работать заместителем директора по управлению имуществом и у меня вновь был доступ к материалам», — говорится в письме.
Как заявил священник, служба запросила в гражданском реестре информацию и выявила, что в списке организаций, по его словам полностью финансируемых патриархией, оказались ООО, которые годами ведут разную деятельность, в частности добычу, реализацию и переработку нефтяных продуктов, производство нелегального технического спирта. В списке также указаны строительные и юридические компании, спортивные клубы, которые якобы с грубым нарушением закона ведут промышленную деятельность. В письме сообщается, что «вопрос усложняет то, что невозможно выяснить, где зарегистрированы эти компании, так как согласно закону доверенное лицо патриарха имеет право зарегистрировать любую компанию».
«Эти непонятные до сих пор компании в большинстве случаев имеют финансовую задолженность перед государством и их бухгалтерский отчет должен быть изучен. В конечном итоге это угрожает имуществу церкви в целом… Надо отметить, что на сегодня тысячи гектаров земли отчуждены на основании неясных соглашений, от которых патриархия не получает никакой пользы. К сожалению, выявляется интерес частных лиц», — указывается в документе.
По информации ТВ, в письме также говорится о тяжелой ситуации в клиниках патриархии. На основании множества жалоб в клинике была выявлена задолженность до 5 миллионов лари (1,9 миллионов долларов), накопленная якобы в результате мошенничества менеджмента, где предположительно выявляются факты уголовного преступления.
«Ваше наисвятейшество, к сожалению, должен сообщить, что по данным вопросам в результате исследования были выявлены недоброжелательные интересы некоторых высокопоставленных чиновников и представителей патриархии», — написал священник. В письме он попросил Илию II провести финансовый аудит в патриархии и упразднить все доверенности патриарха по вопросам имущества.
Ранее в понедельник главная прокуратура Грузии сообщила, что 10 февраля в Тбилисском аэропорту был задержан руководитель службы по управлению имуществом патриархии и директор медицинского центра святых Иоакима и Анны отец Георгий Мамаладзе, его обвиняют в подготовке убийства. По данным ведомства, Мамаладзе пытался перевезти ядовитое вещество цианид в Германию, где на лечении находился патриарх Грузии и члены патриархии. Накануне телекомпания «Рустави 2» сообщила о возможной попытке отравить патриарха.