Իրանահայ բուժքույրը ճանաչվել է 2016 թ. Իրանի օրինակելի բուժքույր
Սպահանի «Ալ-զահրա» ուսուցման և բժշկական կենտրոնի (ICU) բաժանմունքում աշխատող հայ բուժքույր Անահիտ Փիլոսյանը, Սպահանի հիվանդապահության համակարգի կազմակերպության (سازمان نظام پرستاری) կողմից ճանաչվել է որպես իրանական 1395 թվականի (մեկնարկել է 2016 թվականի մարտի 20-ին) օրինակելի բուժքույր` մասնագիտական բարձր հմտությունների, հիվանդների նկատմամբ ցուցաբերած հոգատարության և աշխատանքում դրսևորած պարտաճանաչության ու բծախնդրության համար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 16, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  norjugha.ir կայքը գրում է, որ Անահիտ Փիլոսյանը ծնվել է 1976 թվականին, Ահվազում, ուր և ապրել է մինչև իր ամուսնանալը` 2000 թվականը: Նա իր դպրոցական կրթությունն ստացել է Ահվազի հայոց ազգային «Քարուն» տարրական և «Րաֆֆի» ուղեցույց և  պարսկական «Եֆաթ» միջնակարգ դպրոցներում:
Այնուհետև ընդունվել է  Ահվազի Ազատ համալսարան: Նա աշխատանքի է անցել «Ալ-զահրա» հիվանդանոցում` 2001 թվականից և մինչև օրս անդամակցում է Սպահանի հիվանդապահության համակարգի կազմակերպությանը:

Анаит Пилосян признана медсестрой года в Иране
Медицинский работник Центра обучения и медицины «Аль-Захра» (ICU) иранской провинции Исфахан, армянская медсестра Анаит Пилосян признана Организацией системы ухода за больными Исфахана медсестрой иранского 1395 года (начался 20 марта 2016 года).
СТЕПАНАКЕРТ, 16 февраля АРЦАХПРЕСС - Анаит Пилосян удостоилась этого звания за профессиональные навыки высокого уровня, заботу в отношении пациентов и проявленные в работе добросовестность и педантичность.
Как пишет сайт norjugha.ir, Анаит Пилосян родилась в 1976 году в городе Ахваз, где и проживала до замужества (до 2000 г.). Школьное образование она получила в начальной армянской школе «Карун», затем в школах «Раффи» и «Эфат».
Затем она поступила в свободный университет Ахваза. Анаит Пилосян работает в больнице «Аль-Захра» с 2001 года.