ՌԴ ԱԳՆ. Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորումը չի կարող կախված լինել սահմանադրական հանրաքվեից
Ռուսաստանը չի կարծում, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը կարող է կախված լինել Լեռնային Ղարաբաղում նախանշված սահմանադրական հանրաքվեից:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 17, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին գրում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով ՌԴ ԱԳՆ-ի մամուլի ծառայությունը:
«Մենք Լեռնային Ղարաբաղը որպես անկախ պետություն չենք դիտարկում,- պարզաբանել են ԱԳՆ-ում:- Ելնում ենք այն հանգամանքից, որ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը պետք է որոշվի Մինսկի գործընթացի շրջանակում, քաղաքական բանակցությունների ուղիով: Միաժամանակ, չենք կարծում, որ խաղաղ կարգավորման ընթացքը կարող է կախված լինել նշված «սահմանադրական հանրաքվեի» անցկացումից»:
Հիշեցնենք, որ ԼՂՀ սահմանադրական բարեփոխումների հանրաքվեն կայանալու է փետրվարի 20-ին: Բարեփոխումները ենթադրում են կառավարման կիսանախագահական մոդելից անցում նախագահական մոդելի:

Peace in Karabakh not depending on constitutional referendum
Russia does not believe that peaceful settlement in Karabakh can depend on conducting constitutional referendum in the region.
STEPANAKERT, FEBRUARY 17, ARTSAKHPRESS: “We do not recognize Nagorno-Karabakh as an independent state," TASS reported quoting Russian foreign ministry’s information and press department said. “We consider that its status should be determined through political talks in the framework of the Minsk process.”
Constitutional referendum in the Nagorno-Karabakh Republic is set for February 20. The reform envisages transition from semi-presidential to presidential form of government.