ՄԻԵԴ-ը տուգանել է Ադրբեջանին՝ ընդդիմադիր գործիչներին ճնշելու համար
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հայտարարել է Ադրբեջանի հայցորդների կողմից եւս 11 գործերի վճիռները։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 17, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես հայտնում է Turan գործակալությունը՝ ՄԻԵԴ մեկ ընդհանուր գործի շրջանակներիում 10 հայցորդի շահեր ներկայացնող փաստաբան Ասաբալի Մուստաֆաեւը բավարարել է ընդդիմադիր ակտիվիստների բողոքները՝ Բայրամ Բայրամովի, Մեջիդ Մեջիդլիի, Վիդադի Իսկենդերովի, Իքրամ Իսրաֆլովի, Հիքմեթ Աղաեւի եւ Ռովշան Գուլիեւի։ Վերջիններս մինչեւ 15 օր դատապարտված են եղել վարչական կալանքների՝ 2010-ի հուլիսի 31-ին եւ 2011-ի ապրիլի 17-ին՝ Բաքվում բողոքի խաղաղ ակցիաներին մասնակցության համար։ Դատարանը ճանաչել է նրանց իրավունքների խախտումը՝ ըստ 6-րդ  (դատական արդար պարզաբանումների իրավունք), 10-րդ (արտահայտման ազատություն), 11-րդ (հավաքների ազատություն) հոդվածների։
Բացի այդ, ՄԻԵԴ-ը ճանաչել է նաեւ ըստ վերոնշյալ հոդվածների Մուհամեդ Մեջիդլիի իրավունքների խախտումը՝ 2010-ի հուլիսի 31-ին եւ 2013-ի մարտի 10-ին հանրահավաքներին ընդդիմության ձերբակալությունների ժամանակ։  Բավարարվել են նաեւ Ադրբեջանի ազգային ճակատ կուսակցության փոխնախագահ Գեզալ Բայրամլիի բողոքները՝ վերջինիս կամայական ձերբակալությունների հետ կապված՝ 2011-ի ապրիլի 17-ին եւ 2013-ի հունվարի 26-ին բողոքի ակցիաների ժամանակ, ինչպես նաեւ ոստկանության կողմից ցուցաբերած բռնության վերաբերյալ։ ՄԻԵԴ-ը ճանաչել է նաեւ ակտիվիստ Թուրալ Աբասլիի իրավունքների խախտումը՝ կապված 2012-ի հոկտեմբերի 20-ին եւ 2014-ի մայիսի 7-ին նրա ձերբակալությունների հետ։
Ստրասբուրգի դատարանը բավարարել է նաեւ Ջամիլ Հաջիեւի ( 2012-ի նոյեմբերի 17-ին եւ  2013-ի հունվարի 26-ին հանրահավաքների մասնակցություն) եւ Բաբեկ Հասանովի ( 12-ի նոյեմբերի 17-ին եւ 10 2013 -ի մարտի 10—ին հանրահավքների մասնակցություն) հայցերը։
Ընդհանուր առմամբ, ՄԻԵԴ-ը վճռել է ՝ հայցորդներին 138 870 եւրո փոխհատուցում  եւ եւս 9700 եւրո՝ դատական ծախսերը փոխհատուցելու համար։

ЕСПЧ оштрафовал правительство Азербайджана за давление на оппозиционных деятелей
СТЕПАНАКЕРТ, 17 февраля АРЦАХПРЕСС - Как сообщил Turan адвокат Асабали Мустафаев, представляющий интересы 10 заявителей, в рамках одного общего дела ЕСПЧ удовлетворил жалобы оппозиционных активистов: Байрама Байрамова, Меджида Меджидли, Видади Искендерова, Икрама Исрафилова, Хикмета Агаева и Ровшана Гулиева, приговоренных к административным арестам  до 15 суток за участие в мирных акциях протеста в Баку 31 июля 2010 г., 2 и 17 апреля 2011 г. Суд признал нарушения их прав по ст. 6 (право на справедливое судебное разбирательство), 10  (свобода выражения) и 11 (свобода собраний).
Кроме того, ЕСПЧ признал нарушение прав по тем же статьям Мухаммеда  Меджидли за аресты на митингах оппозиции 31 июля  2010  и 10 марта  2013 г. СПЧ удовлетворил также жалобы  зампреда ПНФА Гезял Байрамлы на произвольные задержания  ее во время акций протеста 17 апреля 2011 г. и  26 января 2013 г. и применение насилия со стороны полиции. ЕСПЧ также  признал нарушения прав активиста Турала Аббаслы в связи  с его административными арестами от 20 октября 2012 года и 7 мая 2014 года.
Страсбургский суд удовлетворил жалобы  Джамиля Гаджиева ( участие в митингах 17  ноября 2012 и 26 января 2013.) и Бабека Гасанова ( участие в митингах 17 ноября 2012 года  и 10 марта 2013 г.).
В целом ЕСПЧ установил компенсации заявителям на 138 870 евро  и еще 9700 евро на возмещение судбных расходов.