ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է ՀՀ խորհրդարանական պատվիրակությանը
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը փետրվարի 20-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանական պատվիրակությանը՝ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 21, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Աշոտ Ղուլյանը, ողջունելով ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամներին, երախտագիտություն է հայտնել Հայաստանի խորհրդարանի գործընկերներին՝ Արցախին աջակցելու հարցում մշտական պատրաստակամության համար և նշել, որ արցախցիների համար հպարտություն ու մեծ ոգևորություն է քաղաքական և պատմական առումով կարևոր այս օրը նորից զգալ հայության միասնականությունը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, շնորհավորելով արցախահայությանը Վերածննդի օրվա կապակցությամբ, նկատել է, որ Սահմանադրական հանրաքվեի օրը Արցախում գտնվելը, ոչ միայն զուտ դիտորդական առաքելություն է, այլև՝ հաճելի և անհրաժեշտ պարտականություն:
«Այս հանրաքվեն ամրապնդում է արցախահայության՝ սեփական ձեռքերով սեփական ճակատագիրը որոշելու իրավունքը: Սա ևս մեկ հնարավորություն էր՝ ցույց տալու, որ Արցախը անշեղորեն գնում է ժողովրդավարության ճանապարհով»,-ընդգծել է Էդուարդ Շարմազանովը:
Մտքերի փոխանակության կարգով ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Գագիկ Մելիքյանը, Շուշան Պետրոսյանը, Լյովա Խաչատրյանը, Ալեքսանդր Արզումանյանը, Վահրամ Մկրտչյանը և Կարեն Շահմուրադյանը ամփոփել են օրվա ընթացքում տարբեր ընտրատեղամասերում իրականացրած իրենց դիտարկումները և գոհունակություն հայտնել հանրաքվեի ողջ ընթացքի վերաբերյալ:
Հանդիպման ընթացքում խորհրդարանականները քննարկել են նոր Սահմանադրության դրույթներին, մասնավորապես, դրանից բխող օրենսդրական հետագա կարգավորումներին վերաբերող հարցեր:

Состоявшийся в Арцахе референдум закрепляет право народа самому решать свою судьбу, - Эдуард Шармазанов
Состоявшийся в Арцахе референдум закрепляет право народа самому решать свою судьбу.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 февраля АРЦАХПРЕСС - Об этом заявил 20 февраля вице-спикер Национального Собрания Армении, глава парламентской делегации Эдуард Шармазанов на встрече со спикером НС НКР Ашотом Гуляном.
Как сообщили в пресс-службе НС НКР, Ашот Гулян выразил коллегам из парламента Армении признательность за содействие Арцаху и отметил, что народ Арцаха с гордостью и воодушевлением в этот знаменательный день ощущает единство армянского народа.
Поздравив жителей Арцаха с Днем возрождения, Эдуард Шармазанов отметил, что находиться в день проведения референдума по конституционным реформам в Арцахе не только миссия в качестве наблюдателя, но и приятная и необходимая обязанность.
«Это еще одна возможность показать, что Арцах неукоснительно следует демократическим путем», - подчеркнул Эдуард Шармазанов.
Участники встречи подвели итоги своим наблюдениям, сделанным в течение дня на разных избирательных участках. Также состоялось обсуждение положений новой Конституции, в частности, вытекающих из нее законодательных регулирований.