Նախագահ Սահակյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակությանը
Նախագահ Բակո Սահակյանը փետրվարի 21-ին ընդունել է Սահմանադրական հանրաքվեի ընթացքում դիտորդական առաքելություն իրականացնելու նպատակով Արցախ ժամանած Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակությանը՝ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 21, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Երկրի ղեկավարը երախտագիտություն է հայտնել ՀՀ-ից ժամանած դիտորդներին, ընդգծելով, որ Մայր Հայաստանի քաղաքական, գիտավերլուծական, հասարակական, տեղեկատվական շրջանակների ներկայացուցիչներն Արցախի բոլոր ընտրություններում իրականացնում են դիտորդական առաքելություն՝ բարձր գնահատելով նրանց անաչառ եւ արհեստավարժ պահվածքը:
Հանդիպման ընթացքում արծարծվել են նաեւ հայկական երկու պետությունների փոխգործակցությանը, ԼՂՀ պետականաշինությանը, արտաքին եւ ներքին քաղաքականությանը, տարածաշրջանային գործընթացներին վերաբերող տարբեր հարցեր:

Bako Sahakyan received members of the Armenian delegation
On 21 February President Bako Sahakyan received members of the Armenian delegation headed by deputy speaker of the Republic of Armenia National Assembly Eduard Sharmazanov who had arrived in Artsakh to carry out an observation mission at the Constitutional Referendum, Central Information Department of the Office of the Artsakh Republic President stated.
STEPANAKERT, FEBRUARY 21, ARTSAKHPRESS: The Head of the State expressed gratitude to the observers arrived from the Republic of Armenia underlining that Armenian political, scientific-research, public and information sphere representatives have been conducting observation missions at any election in Artsakh highlighting their impartial and professional stance.
Issues related to the cooperation between the two Armenian states, state-building process in the NKR, its domestic and foreign policies and regional trends were also touched upon during the meeting.