Արցախն ավելի զարգացած ու ժողովրդավարական երկիր է, քան Ադրբեջանը. Մանուել Օքսենռայտեռ
Հնարավորություն եմ ունեցել հանրաքվեի ընթացքում ստուգել այն ամենը, ինչը որ հետաքրքրում էր մեզ. անպատասխան հարց չենք ունեցել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 21, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ այս մասին քիչ առաջ տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է Գերմանիայի «Ցուեռստ» լրատվական վերլուծական ամսագրի գլխավոր խմբագիր Մանուել Օքսենռայտեռն, ով «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» գերմանական կուսակցության պատվիրակության հետ դիտորդական առաքելություն է իրականացրել Արցախում:
«Արցախի ընդդիմադիր կուսակցության ներկայացուցչի հետ ենք հանդիպել, ով քննադատել է նոր Սահմանադրությունը, բայց չի քննադատել հանրաքվեն: Մենք կարող ենք ասել, որ հանրաքվեն լրիվությամբ համապատասխանում էր միջազգային չափանիշներին: Անձնակազմը լրիվ պատրաստված էր: Մեզ համար մեծ փորձ էր, որպես դիտորդ, մասնակցելու Արցախի Սահմանադրության հանրաքվեին: Մենք Գերմանիայում կներկայացնենք Արցախը այնպիսին, ինչպիսին կա»,- ասել է Մանուել Օքսենռայտեռնը և ընդգծել, որ Ադրբեջանի «Սև ցուցակ»-ում հայտնվելն իրենց չի անհանգստացնում, և երկիրը, որն ունի սև ցուցակներ, խոսում է իրենց ոչ ժողովրդավարական արժեքներ ունենալու մասին:
Ադրբեջանի իշխանություններն ըստ գերմանացի պատվիրակի, դրանով միջազգային հանրության ուշադրությունը փորձում են շեղել իրենց երկրում տեղի ունեցող մարդու իրավունքների բազմաթիվ խախտումներից: Մանուել Օքսենռայտեռի խոսքով՝ Արցախն ավելի զարգացած ու ժողովրդավարական երկիր է, ինչը չեն լսել Ադրբեջանի մասին:

Artsakh is more developed and democratic country than Azerbaijan. Manuel Ochsenreiter
During the Referendum we had an opportunity to know about everything that interested us. We don't have unanswered questions.
STEPANAKERT, FEBRUARY 21, ARTSAKHPRESS: Manuel Ochsenreiter, Editor in Chief of German monthly newsmagazine "Zuerst" said the above-said.
"We met with the leader of the opposition party of Artsakh, who criticized the new Constitution, but didn't criticized the referendum. We can say that the referendum was fully in line with international standards. The staff was fully trained. It was a great experience for us to carry out observation mission in Artsakh. In Germany, we will present Artsakh such as it is, "said Manuel Ochsenreiter and stressed that he is not concerned of being “blacklisted" by Azerbaijan.
The country which has “blacklists”, can not be a democratic country. Azerbaijan is trying to divert attention from human rights violations." he said.
According to Manuel Ochsenreiter Artsakh  is more developed and democratic country, which they cannot say about Azerbaijan.