Անցած գիշեր հակառակորդն օգտագործել է հրանոթ ու ականանետեր
Փետրվարի 21-ին և լույս 22-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում արձանագրվել է լարվածության աճ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 22, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  ԼՂՀ  ՊՆ  մամուլի ծառայության հաղորդմամբ՝ հակառակորդը Դ-44 տիպի հրանոթներից, 60, 82 և 120 միլիմետրանոց ականանետերից ու տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտել է շուրջ 105 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 1500 կրակոց: Արևելյան և հյուսիսարևելյան հատվածներում հակառակորդը ակտիվորեն կիրառել է Դ-44 տիպի հրանոթ և տարբեր տրամաչափի ականանետեր՝ ընդհանուր առմամբ արձակելով 36 արկ, որից 15-ը հրանոթից, 21-ը ականանետերից:
Հակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար ՊԲ առաջապահ զորամասերը դիմել են պատասխան գործողությունների  և շարունակել վստահորեն իրականացնել մարտական հերթապահություն:

Минобороны НКР: ВС Азербайджана применили пушки Д-44 и минометы
Накануне, 21 февраля, и в ночь на 22 февраля на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск зарегистрирован рост напряженности.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 февраля АРЦАХПРЕСС - Об этом сообщает пресс-служба министерства обороны Нагорно-Карабахской Республики (НКР).
ВС Азербайджана из пушек Д-44, 60-и, 82-х и 120-миллиметровых минометов и стрелкового оружия различного калибра нарушили режим прекращения огня около 105 раз. За указанный период противник произвел в направлении армянских позиций свыше 1500 выстрелов.
В частности в восточном и северо-восточном направлениях линии соприкосновения войск ВС Азербайджана активно применили пушки Д-44 и минометы, выпустив в общей сложности 36 снарядов (15-из пушки, 21-из минометов).
«Передовые подразделения Армии обороны НКР для подавления наступательной активности противника предпринимали ответные действия, продолжая уверенно нести боевое дежурство», – говорится в сообщении.