Արցախի խորհրդարանի նախագահը հյուրընկալել է Արգենտինայից ժամանած դիտորդներին
Արցախի խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը փետրվարի 21-ին ընդունել է ԱՀ Սահմանադրության հանրաքվեին դիտորդական առաքելություն իրականացրած Արգենտինայի պատգամավոր Բրենդա Օստինին և Արգենտինայի հայկական համագումարի ներկայացուցիչ Նիկոլաս Սաբունջյանին:
Արցախի  խորհրդարանի նախագահը հյուրընկալել է Արգենտինայից ժամանած                                                                                       դիտորդներին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 22, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես հաղորդում են ԼՂՀ Ազգային ժողովի մամուլի ծառայությունից, խորհրդարանի ղեկավարը, ողջունելով հյուրերին, երախտագիտություն է հայտնել այս օրերի ընթացքում նրանց կատարած աշխատանքի համար և նշել, որ դիտորդների կողմից ստացված առաջարկությունները օգնում են Արցախին քայլ առ քայլ բարելավել  հանրաքվեների և ընտրությունների անցկացման ընթացակարգերը:
Շնորհակալություն հայտնելով հրավերի համար՝ Բրենդա Օստին նշել է, որ ժողովրդավարական գործընթացին՝ հանրաքվեին դիտորդներ հրավիրելը խոսում է տվյալ երկրում պետական ինստիտուտների կայացվածության մասին:
«Այցելել եմ 7 ընտրատեղամաս և տպավորված եմ քվեարկության գործընթացի բարձր պատրաստվածությամբ, վերահսկողության մակարդակով, հանձնաժողովների անդամների աշխատանքով, ցուցակների ճշգրտությամբ, քաղաքացիների համախմբվածությամբ և իրազեկվածությամբ: Նույնիսկ մեզ՝ դիտորդներիս ուղղորդում էին, որպեսզի կանոններից դուրս ինչ-որ բան չանեինք: Երևում է, որ բարդ և երկարատև աշխատանք է տարվել»,- նշել է Արգենտինայի պատգամավորը:
Շնորհավորելով հանրաքվեի անցկացման նման մակարդակ ապահովելու կապակցությամբ՝ Բրենդա Օստին հավելել է .«Սա խոսում է ժողովրդավարության զգացողության բարձր մակարդակի մասին»:
Այնուհետև, դիտորդների խնդրանքով, Աշոտ Ղուլյանը ներկայացրել է սահմանադրական բարեփոխումների նախապատմությունը և պատասխանել նրանց հարցերին:
Ամփոփելով հանդիպումը՝ խորհրդարնի ղեկավարը նշել է. «Շնորհակալ ենք և անձնական, և մասնագիտական գնահատականների համար, քանի որ մենք առավել գործող տարբերակ չունենք աշխարհի հետ մեր մասին խոսելու համար, քան այստարբերակն է»:

Спикер парламента Нагорного Карабаха принял наблюдателей из Аргентины
Председатель парламента Арцаха Ашот Гулян принял депутата Аргентинской Республики Бренду Остин и представителя офиса Ай Дата Аргентины Николаса Сабунджяна, прибывших в Арцах с наблюдательской миссией на референдуме по проекту Конституции.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 февраля АРЦАХПРЕСС - Как сообщает пресс-служба НС НКР, приветствуя гостей, руководитель парламента выразил признательность за проделанную в эти дни работу, отметив, что предложения наблюдателей помогают Арцаху шаг за шагом улучшать процедуры проведения референдумов и выборов.
Выразив признательность за приглашение, Бренда Остин добавила, что приглашение наблюдателей на демократический процесс – референдум – свидетельствует о том, что государственные институты в стране состоялись.
«Я побывала на 7 избирательных участках и впечатлена высоким уровнем организованности процесса голосования, уровнем контроля, работой членов комиссий, точностью списков, сплоченностью и информированностью граждан. Направляли даже нас, наблюдателей, чтобы мы не делали чего-то вне правил. Видно, что была проделана сложная и длительная работа», – подчеркнула аргентинский парламентарий. Отметив высокий уровень проведения референдума, Бренда Остин добавила: «Всё это свидетельствует о высоком уровне чувства демократии».
Затем по просьбе наблюдателей Ашот Гулян представил предысторию конституционных реформ и ответил на их вопросы.