Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը պետք է ինքը որոշի՝ ինչպես ապրել. Էդվարդ Նալբանդյանի հարցազրույցը Deutsche Welle-ին
Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը պետք է ինքը որոշի, թե ինչպես ապրել և թե ինչպիսի ճակատագիր է ցանկանում ունենալ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 22, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին Deutsche Welle-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«2007 թվականի նոյեմբերին համանախագահների կողմից առաջարկված սկզբունքների հիման վրա մենք մինչ օրս բանակցություններ ենք իրականացնում: Սակայն ամեն անգամ, երբ հասնում ենք ինչ-որ համաձայնությունների և հստակ փոխզիջումների, Ադրբեջանը քայլ, իսկ երբեմն էլ՝ մի քանի քայլ հետ է կատարում»,- նշել է Նալբանդյանը:
Նա ընդգծել է, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը մյուս հակամարտություններից առանձնանում է նրանով, որ Միացյալ Նահանգները, Ֆրանսիան և Ռուսաստանը հանդես են գալիս միասնական դիրքորոշմամբ: «Նրանք մշակել և հակամարտող կողմերին ներկայացրել են խնդրի կարգավորման ընդհանուր մոտեցումներ: Հակամարտող կողմերն են նախ և առաջ Ադրբեջանը և Լեռնային Ղարաբաղը, ինչպես նաև Հայաստանը: Այդ մոտեցումներն արտահայտված են հինգ հայտարարություններում, որոնք արել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների` ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի և Ռուսաստանի նախագահները: Մենք հայտարարել և հայտարարում ենք, որ պատրաստ ենք այդ հիմքի վրա գնալ կարգավորման: Համանախագահ երկրներն առաջարկել են հստակ սկզբունքներ և տարրեր, ընդ որում, երկրների ղեկավարներն ու արտգործնախարարները բազմիցս նշել են, որ այդ սկզբունքները, տարրերը մշակվել են որպես մեկ ամբողջություն և չի կարելի մի սկզբունքը տարանջատել մյուսից, մի տարրը՝ մեկ ուրիշից: Ի տարբերություն հայկական կողմի դիրքորոշման` Ադրբեջանը փորձում է ձևացնել, որ նման հայտարարություններ առհասարակ գոյություն չունեն»,- ասել է ՀՀ արտգործնախարարը:
Խոսելով այն մասին, թե հակամարտության լուծման ինչպիսի փոխզիջումային տարբերակ է տեսնում` Նալբանդյանը հիշեցրել է ԱՄՆ, Ֆրանսիայի և Ռուսաստանի նախագահների հայտարարությունները: «Խոսքը երեք սկզբունքի մասին է, առաջինը՝ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի բացառում: Ինչպես գիտեք, Ադրբեջանը շարունակում է ամեն օր սպառնալ, ինչպես նաև ուժ կիրառել: Երկրորդ սկզբունքը ինքնորոշման իրավունքն է, իսկ երրորդը` տարածքային ամբողջականությունը»,- ընդգծել է Հայաստանի արտգործնախարարը: Նա շեշտել է, որ հակամարտությունը պետք է կարգավորել այդ սկզբունքների հիման վրա, մինչդեռ Ադրբեջանը խոսում  է միայն տարածքային ամբողջականության մասին, ընդ որում` իր մեկնաբանությամբ:
«Եթե կիրառվեր այն մեկնաբանությունը, որն առաջարկում է Ադրբեջանը, ապա այժմ չէին լինի ՄԱԿ-ի անդամ այն երկրները, որոնք անկախ պետություն են դարձել հենց ինքնորոշման իրավունքից օգտվելու միջոցով: Խնդրի էությունը Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշումն է, ժողովուրդը ժամանակին անցկացրել է հանրաքվե և կողմ քվեարկել անկախությանը: Համանախագահների առաջարկներում ասվում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը պետք է որոշվի ԼՂ բնակչության ազատ կամարտահայտման միջոցով, ինչը կունենա միջազգային իրավական ուժ: Սա այն բանաձևն է, որում ամեն բան ասված է: Հենց դրանից է, որ խրտնում է Ադրբեջանը: Միջազգային հանրությունն ասում է մի բան, իսկ Բաքուն՝ բացարձակապես այլ: Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը պետք է ինքը որոշի ինչպես ապրել և թե ինչպիսի ճակատագիր է ցանկանում ունենալ»,- ընդգծել է Նալբանդյանը:

Население Нагорного Карабаха само должно решать, как ему жить: министр ИД Армении Эдвард Налбандян
СТЕПАНАКЕРТ, 22 февраля АРЦАХПРЕСС - Oб этом в интервью немецкой газете Deutsche Welle сказал министр ИД Армении Эдвард Налбандян.
«Мы до сих пор ведем переговоры, основанные на принципах, предложенных сопредседателями в ноябре 2007 года. Однако, каждый раз, как мы достигаем каких-то соглашений и четких взаимных уступок, Азербайджан отступает на шаг, иногда – на несколько шагов»,- сказал министр ИД Армении Эдвард Налбандян.
Он сказал, что карабахский конфликт примечателен тем, что в вопросах его урегулирования участвуют США, Франция и РФ. «Они разработали и представили сторонам конфликта основные принципы. Конфликтующими сторонами являются Азербайджан и Нагорный Карабах, а также Армения. Эти подходы отражены в тех 5 заявлениях, которые сделали президенты США, Франции и РФ. Мы заявили и заявляем, что готовы к урегулированию конфликта на основе этих подходов. Страны-сопредседатели предложили четкие принципы и элементы, причем на высшем уровне было подтверждено, что эти принципы составляют единство, и их нельзя отделять друг от друга. В отличие от армянской стороны, Азербайджан пытается изобразить, что таких заявлений вообще не существует»,- сказал министр ИД Армении Эдвард Налбандян.
Отвечая на вопрос, о каких взаимных уступках идет речь, министр ИД Армении Эдвард Налбандян напомнил заявления, которые сделали президенты США, Франции и РФ. «Речь идет о 3 принципах: неприменение силы или угрозы применения силы, что, как вы знаете, делает Азербайджан. Второй принцип – право на самоопределение, третий – территориальная целостность»,- сказал министр ИД Армении Эдвард Налбандян.
Он подчеркнул, что Азербайджан продолжает говорить лишь о территориальной целостности, причем, в собственной интерпретации.
«Если бы применялись подходы Азербайджана, то сейчас не существовали бы дтраны-члены ООН, которые приобрели суверенитет благодаря праву на самоопределение. Суть вопроса - самоопределение народа НКР, что было подтверждено референдумом. В предложениях сопредседателей говорится о том, что окончательный статус НКР будет определен путем свободного волеизъявления населения, что и приобретет международный статус. Международное сообщество говорит об одном, Баку – о другом. Население Нагорного Карабаха само должно решать свою судьбу и  как ему жить»,- сказал министр ИД Армении Эдвард Налбандян.