Վիգեն Սարգսյանը կարևորում է հայ զինվորականների կրթությունը ՌԴ լավագույն ուսումնական հաստատություններում
Ռուսաստանում ուսում են ստանում 200-ից ավելի հայ զինվորականներ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 22, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այդ մասին ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը հայտնել է «Ռիա-նովոստի»-ին տված հարցազրույցում:
«Իրականում թիվը 200-ից ավելին է: Տարբեր մակարդակներով են՝ գլխավոր շտաբի ակադեմիայից մինչև պրոֆիլային ուսումնական հաստատություններ ամբողջ Ռուսաստանով: Մենք իրականում շատ շնորհակալ ենք, որ մեր ապագա շատ սպաներ սովորում են Ռուսաստանի լավագույն ռազմական ուսումնական հաստատություններում: Սա համագործակցության շատ կարևոր ձև է»,- ասել է Վիգեն Սարգսյանը՝ ավելացնելով, որ գտնվելով Մոսկվայում՝ հանդիպել է հայ կուրսանտների հետ, ովքեր սովորում են ՌԴ ռազմական ուսումնական հաստատություններում: «Մենք շատ բովանդակալից և հետաքրքիր զրույց ունեցանք իրենց ուսման ընթացքի մասին: Նրանք երջանիկ էին, որ կարող էին օգտագործել այդ հնարավորությունը: Եղա Գլխավոր շտաբի ակադեմիայում, պատիվ ունեցա ներկայացնելու մեր արտաքին քաղաքական և ռազմաքաղաքական մոտեցումները չափազանց ներկայացուցչական ունկնդիրներով լսարանում: Այնտեղ մի քանի հարյուր մարդ կար: Եվ մենք շատ ուրախ ենք, որ նրանց մեջ կան հայ սպաներ: Հատկապես հպարտանում ենք նրանով, որ մեր հայրենակից Մարշալ Բաղրամյանը ղեկավարել է իրականում այս էլիտար ռազմական ուսումնական հաստատությունը»,- նշել է նախարարը:
ՌԴ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավար Սերգեյ Շոյգուն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Հայաստանից ավելի քան 200 զինվորականներ կվերապատրաստվեն Ռուսաստանի ռազմական բուհերում:

Виген Саргсян подчеркнул важность обучения армянсйких военнослужащих в лучших учебных заведениях РФ
СТЕПАНАКЕРТ, 22 февраля АРЦАХПРЕСС - Об этом в интервью российскому информационному агентству РИА Новости сообщил министр обороны Армении Виген Саргсян.
“На самом деле их число гораздо больше 200. Это самые разные уровни – от Академии Генштаба до профильных учебных заведений по всей России. Мы действительно очень благодарны за то, что многие наши будущие офицеры проходят обучение в лучших военных учебных заведениях России. Это очень важная форма взаимодействия”, - заявил Саргсян, добавив, что сам, находясь с визитом в Москве, встретился с армянскими курсантами, обучающимися в российских военных учебных заведениях. “У нас был очень содержательный, интересный разговор о том, как идет их учеба. Они счастливы тем, что могут воспользоваться этой возможностью. Я был в Академии Генштаба, имел честь представить наши внешнеполитические и военно-политические подходы очень представительной аудитории слушателей. Там было несколько сот человек, и мы очень рады, что среди них есть армянские офицеры. Особенно гордимся тем, что наш великий соотечественник - Маршал Баграмян был начальником этого поистине элитарного военного учебного заведения”, - отметил министр обороны РА.
Ранее глава оборонного ведомства РФ Сергей Шойгу заявил, что более 200 армянских военнослужащих будут переподготовлены в военных вузах России.