Արցախ այցելած եվրոպացի գործիչների միջազգային հետախուզումը կարող է վատ նախադեպ լինել այլ հակամարտություններում. քաղաքագետ
Արցախ այցելած եվրոպացի գործիչների նկատմամբ միջազգային հետախուզում հայտարարելը կարող է վատ նախադեպ լինել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 23, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին ասել է քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանն` անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից եվրոպացի գործիչների նկատմամբ միջազգային հետախուզում հայտարարելու քայլին:
«Բնականաբար սա նորմալ երբեք չի կարելի համարել: Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը դարձել է իր սխալ քաղաքականության զոհը և հետևողականորեն շարունակում է  սխալը: Նրանք կամք չունեն, որ հետ կանգնեն և վերանայեն այդ քաղաքականությունը: Սա վտանգավոր նախադեպ է ստեղծում, և դա վերաբերում է ոչ միայն արցախա-ադրբեջանական հակամարտության, այլև միջազգային այլ հակամարտություններին»,-ասաց Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը:
Քաղաքագետը նկատեց, որ նման հակամարտություններ կան աշխարհի տարբեր հատվածներում, և եթե այդ հակամարտությունների կողմերը հետևեն Ադրբեջանի օրինակին, ապա դա կդառնա լուրջ հարց միջազգային քաղաքականության օրակարգում:
«Անհրաժեշտ է միջազգային հանրությանը ցույց տալ Ալիևի որոշումերի հնարավոր հետևանքները մնացած բոլոր երկրների համար: Պետք է այս ուղղությամբ աշխատել, հասնել նրան, որ Ադրբեջանի նման պահանջները որևէ կերպ չբավարարվեն: Հետախուզում հայտարարվել է Եվրախորհրդարանի պատգամավորների նկատմամբ, կարծում եմ, որ այս հարցը կմտնի Եվրախորհրդարանի օրակարգ: Ավելի քան վստահ եմ, որ Ադրբեջանի հանդեպ քննադատական մոտեցում է լինելու: Նորից եմ ասում, այստեղ հարցը պետք է գլոբալ դնել, դուրս գալ զուտ ադրբեջանա-արցախյան կոնտեքստից»,-հավելեց քաղաքագետ:
Ադրբեջանը միջազգային հետախուզում է հայտարարել Եվրախորհրդարանի պատգամավորներ Ֆրանկ Էնգելի` Լյուքսեմբուրգ, Էլենի Թեոխարիուսի` Կիպրոս, Յարոմիր Շտետինայի` Չեխիա, նկատմամբ:

Объявление международного розыска в отношении посетивших Арцах европейских деятелей может стать плохим прецедентом: Грант Мелик- Шахназарян
Объявление международного розыска в отношении посетивших Арцах европейских чиновников может стать весьма неблагоприятным прецедентом.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 февраля АРЦАХПРЕСС - AРМЕНПРЕСС - Об этом сообщил политолог Грант Мелик- Шахназарян, комментируя действия Азербайджана.
“Разумеется, это ни в коем случае нельзя назвать нормальным явлением. Очевидно, что Азербайджан стал жертвой своей ошибочной политики, и он последовательно продолжает совершать ошибки. У них нет воли на то, чтобы пересмотреть свою политику. Создается довольно опасный прецедент, и это касается не только арцахско-азербайджанского конфликта, но и других международных конфликтов”, - заявил политолог.
Мелик-Шахназарян заметил, что подобные конфликты есть в различных уголках мира, и если стороны всех конфликтов последуют примеру Азербайджана, то это станет серьезным вопросом повестки дня международной политики.
“Необходимо продемонстрировать мировому сообществу возможные последствия решений Алиева для всех остальных стран. В этом направлении необходимо работать, добиться того, чтобы подобно е требование Азербайджана ни в коем случае не было удовлетворено. Он объявил в розыск депутатов Европарламента. Думаю, этот вопрос войдет в повестку Европарламента. Я более, чем уверен, что в отношении Азербайджана последует критический подход. Я повторяю, вопрос необходимо рассматривать глобально, не только в контексте арцахско- азербайджанского конфликта”, - добавил политолог.
Азербайджан объявил в международный розыск депутатов Европарламента Франка Энгеля (Люксембург), Элени Теохарус (Кипр) и Яромира Штетины (Чехия). Поводом для этого стало их посещение Нагорного Карабаха во время проведения конституционного референдума.