Նոր սահմանադրության հաստատման կապակցությամբ Ամերիկայի հայկական համագումարը շնորհավորական ուղերձ է հղել
Ամերիկայի հայկական համագումարը (Համագումար) շնորհավորական ուղերձ է հղել Արցախի ժողովրդին՝ փետրվարի 20-ին՝ Արցախի վերածննդի օրն Արցախի նոր սահմանադրության հաստատման կապակցությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 23, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Ամերիկայի հայկական համագումարը ողջունում է Արցախի Հանրապետությանն՝ իր հիմնարար իրավունքներն իրականացնելու և այս նոր սահմանադրության ընդունման առթիվ, որը պաշտպանում է իր քաղաքացիների հիմնարար իրավունքները»,- նշել են Համագումարի համանախագահներ Էնթոնի Բարսամյանը և Վան Գրիգորյանը:
Ուղերձում նշված է, որ փետրվարի 20-ին կայացած հանրաքվեն արդիականացնում է Արցախի Սահմանադրությունը նորմերով, որոնք առավել ամրապնդում են ժողովրդավարական գործընթացը, մարդու հիմնարար իրավունքներն ու ազատություններն երաշխավորող ավելի արդյունավետ մեխանիզմներ ստեղծում, ապահովում դատական համակարգի և տեղական ինքնակառավարման մարմինների անկախությունը և ընդլայնում անմիջական ժողովրդավարություն Արցախի ժողովրդի համար: Այս հանրաքվեն փոխում է կառավարման ձևը կիսանախագահականից լրիվ նախագահականի և նախատեսում է նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնել հինգ տարին մեկ: Բացի այդ, քաղաքացիները քվեարկությամբ հաստատել են Լեռնային Ղարաբաղ Հանրապետության՝ անվան պաշտոնապես վերանվանումը պատմական հայկական անվամբ՝ Արցախ:
Արցախի Հանրապետությունն ապացուցում է, որ նրա ժողովրդավարությունը վեր է Ադրբեջանի բռնապետությունից:
«Այս նոր սահմանադրությունը հույս է պարունակում: Քաղաքացիական բնակչությունն անարդարացի և սարսափելի հարձակումների է ենթարկվել 1980-ականների վերջից ի վեր, որոնք շարունակվում և սրվում են նաև այսօր՝ չնայած կնքված հրադադարի համաձայնագրերի: Սակայն այդ պատերազմի կիզակետում հայերը շարունակում են կրթել իրենց երեխաներին, կառուցել ավելի լավ հասարակություն, խթանել արվեստը և շարունակել մնալ հավատքով՝ որպես առաջին քրիստոնյա ազգի մաս: Արցախում լիարժեք ժողովրդավարություն է՝ լիովին հակադրվելով Ադրբեջանում Ալիևի ճնշողական վարչակարգի, որը շարունակում է փորձել լուծել խնդիրները՝ հայերին վերացնելով»,- հայտարարել է Համագումարի երևանյան գրասենյակի տարածաշրջանային տնօրեն Արփի Վարդանյանը:

Armenian Assembly of America congratulates Artsakh on Referendum
The Armenian Assembly of America (Assembly) congratulates the people of Artsakh on the approval of its new constitution on February 20, Artsakh Revival Day.
STEPANAKERT, FEBRUARY 23, ARTSAKHPRESS: "The Armenian Assembly applauds the Republic of Artsakh for exercising its fundamental rights and adopting this new constitution, which maintains basic human rights for its citizens," Assembly Co-Chairs Anthony Barsamian and Van Krikorian said.
The Monday referendum updates the Artsakh Constitution with norms that further strengthen the democratic process, create more effective mechanisms guaranteeing fundamental human rights and freedoms, secure the independence of the judiciary and of the institutions of local government, and enhance direct democracy for the people of Artsakh. This referendum changes the form of government from semi-presidential to fully presidential and calls for presidential and parliamentary elections to be held every five years. In addition, citizens voted on officially restoring the Republic of Nagorno Karabakh - the Russified name of the region - to the historical Armenian name of Artsakh. Artsakh Republic Proves Its Democracy is Superior to Azerbaijan's Dictatorship
"This new constitution represents hope. The civilian population has endured unjustifiable and horrendous attacks since the late 1980s, which continue and escalate today despite signed cease-fire agreements. Yet in the middle of that war, Armenians continue to educate their children, build a better society, foster the arts, and remain faithful as a part of the first Christian nation. Artsakh is a full-fledged democracy in complete contrast to the repressive Aliyev regime of Azerbaijan which continues to seek to resolve disputes by eliminating the Armenians," Assembly's Yerevan Office Regional Director Arpi Vartanian stated.