Սերժ Սարգսյանը Պուտինի հետ կքննարկի երկկողմ համագործակցության հարցն ու Արցախի իրավիճակը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 1, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում է «Իզվեստիա» թերթը` հղում անելով ՀՀ նախագահի աշխատակազմին:
Վլադիմիր Պուտինի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հաստատել է, որ Սերժ Սարգսյանն ու Վլադիմիր Պուտինը հանդիպելու են:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվելու են երկկողմ համագործակցության հարցն ու Արցախի իրավիճակը: Թերթի տվյալով` հանդիպման արդյունքում ներդրումային համաձայնագրեր են ստորագրվելու:
Վլադիմիր Պուտինի և Սերժ Սարգսյանի հանդիպումը կանցկացվի երկու երկրի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների 25-ամյակի կապակցությամբ անցկացվող միջոցառումների շրջանակում:

Sargsyan to meet Putin in Moscow March 14
Armenian President Serzh Sargsyan will visit Russia on a state visit on March 14, where he will meet with President Vladimir Putin in Moscow, the Russian Izvestiya newspaper reported.
STEPANAKERT, MARCH 1, ARTSAKHPRESS: The visit will last two days. Putin’s spokesman Dmitry Peskov confirmed that the meeting is being prepared.
Sargsyan and Putin will discuss urgent issues of bilateral cooperation and the situation over the NK conflict. In addition, the sides will sign several investment agreements.
Earlier Russian FM Sergey Lavrov said President Sargsyan will arrive in Moscow on a state visit within the frameworks of events dedicated to the 25th anniversary of establishing diplomatic ties.