Ոչ մի րոպե չպետք է թուլացնեք ձեր զգոնությունը. ՀՀ Նախագահը շնորհավորել է դիվանագետներին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 2, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ՝  ուղերձում, մասնավորապես, ասվում է.
«Հարգելի՛ դիվանագետներ,
Շնորհավորում եմ ձեզ Դիվանագետի օրվա կապակցությամբ։
Այս տարի դիվանագետի տոնը հոբելյանական է, քանզի 25 տարի առաջ՝ հենց այս օրը, Հայաստանն անդամակցեց Միավորված ազգերի կազմակերպությանը՝ իրագործելով միջազգային հանրության լիիրավ անդամ դառնալու մեր ժողովրդի նվիրական երազանքը։
Քառորդ դար առաջ, երբ Հայաստանը կրկին տեղ զբաղեցրեց համաշխարհային քաղաքական քարտեզի վրա, մեր երկրի և արտաքին աշխարհի միջև կապը առաջին հերթին սկսեց իրականացվել մեր դիվանագետների միջոցով: Պատահական չէ, որ այս խորհրդանշական օրը հռչակվել և ավանդաբար նշվում է որպես հայ դիվանագետի մասնագիտական տոն։
Անշուշտ, մեծ է հազարամյա պատմություն, հարուստ ավանդույթներ և մշակույթ ունեցող երկրի` անկախ Հայաստանի և նրա քաղաքացիների շահերի պաշտպանության պատասխանատվությունը: Դիվանագետի ծառայության առանձնահատկություններից մեկը համարվում է հասարակության համար նրա գործունեության մեծ մասի անտեսանելի մնալը։ Հավատացած եղեք, որ ձեր կատարած աշխատանքը մեզ համար տեսանելի է և դրվատանքի արժանի։
Այսօր էլ մեր երկրի առջև ծառացել են բազում մարտահրավերներ: Դրանց դիմագրավելու ջանքերում մեծ են ակնկալիքներն ու պահանջները ձեզնից` մեր դիվանագետներից: Ինչպես հայ զինվորը՝ սահմանին, այդպես էլ դուք՝ արտերկրում և արտաքին գործերի նախարարության աշխատակազմում, ոչ մի րոպե չպետք է թուլացնեք ձեր զգոնությունը՝ մշտապես պատրաստ լինելով հակազդելու մեր պետականության և ազգային շահերի դեմ ուղղված ոտնձգություններին։
Մեզ շրջապատող աշխարհաքաղաքական իրողություններն իրենց յուրահատուկ կնիքն են դրել նաև մեր դիվանագիտական ծառայության վրա: Մասնագիտական բարձր պատրաստվածության պահանջներից զատ, թերևս, ավելի շատ, քան այլ երկրների դիվանագետների պարագայում, ձեր աշխատանքը պահանջում է անմնացորդ նվիրվածություն և սեր հայրենիքի հանդեպ: Այդպես է, երբ ներկայացնում ես մի երկիր, որին պարտադրվել է պատերազմ ու շրջափակում:
Հայաստանը խաղաղասեր երկիր է: Մենք` հայերս, դարեր շարունակ գոյապայքար ենք մղել մեր նախնիների երկրում ազատ ապրելու իրավունքի համար, ուստի քաջ գիտակցում ենք խաղաղ կյանքի կարևորությունը: Դիվանագետների ուսերին է դրված մեր երկրի խաղաղ և կայուն զարգացման համար համապատասխան պայմանների ապահովման պատասխանատվության կարևորագույն բաժինը: Վստահ եմ, որ դուք գիտակցում եք այդ պատասխանատվությունը և պատրաստ եք պատվով կրել այն:
Համոզված եմ, որ այսուհետ ևս հավուր պատշաճի ներկայացնելով մեր երկիրը, մեր դիրքորոշումներն ու մոտեցումները, ձեր ակտիվ ներգրավվածությամբ դրանք առավել լսելի ու ընկալելի դարձնելով միջազգային հարթակներում, կշարունակեք էական ներդրում կատարել մեր երկրի արտաքին անվտանգության ամրապնդման գործում:
Հարգելի՛ դիվանագետներ,
Վերստին շնորհավորելով Դիվանագետի օրվա կապակցությամբ՝ մաղթում եմ անսպառ եռանդ՝ լավագույնս ի կատար ածելու ձեզ վստահված առաքելությունը, և նորանոր ձեռքբերումներ` հանուն մեր հայրենիքի առաջընթացի և բարօրության»։

Armenia President to country’s diplomats: You should not relax even for a moment
STEPANAKERT, MARCH 2, ARTSAKHPRESS: The aforesaid is noted in the message of congratulations which the President of Armenia, Serzh Sargsyan, on Thursday issued to Armenian diplomats, on the occasion of Diplomat’s Day.
“Distinguished Diplomats,
“I congratulate you on the occasion of Diplomat’s Day.
“This year marks an anniversary because 25 years ago, on this very day Armenia joined the United Nations Organization, thus fulfilling our nation’s cherished aspiration to become a full-fledged member of the international community.
“A quarter of a century ago, when Armenia had reappeared on the political map of the world, the link between our country and the outside world started to work first of all through our diplomats. It is no accident that this momentous day was declared and is celebrated traditionally as the Armenian Diplomat’s professional holiday.
“There can be no doubt that the protection of the interests of the independent Armenia, which has a millennia-long history, rich traditions and culture, and those of her citizens is a huge responsibility. One of the peculiarities of the diplomatic service is often the invisibility of your work. Be assured that your work is visible to us and deserves respect.
“Today too our country faces multiple challenges. In our efforts to withstand them, we anticipate and require much of you, our diplomats. Just like the Armenian troops on the borders, so are you abroad and as the staff of the Ministry of Foreign Affairs should not relax even for a moment, always ready to counter all encroachments against our statehood and national interests.
“The geopolitical realities around us have left their mark on our diplomatic service as well. Along with high professional requirements, maybe even more than in case of the diplomats of other countries, your work requires a boundless dedication and love for Fatherland. That is especially the case when you are representing a country which has to live under the conditions of war and blockade.
“Armenia is a peace-loving country. We, Armenians have always struggled for the right to live on the land of our ancestors, so we know all too well the value of a peaceful life. Diplomats carry their great share of responsibility in ensuring conditions for our country’s peaceful and sustainable development. I am confident that you understand that responsibility and are ready to carry it with honor. I have no doubt that you will continue to represent our country, our viewpoints and approaches at the proper level and will through your active engagement make them more audible and perceptible at the international platforms, that you will continue to bring your considerable contribution to the strengthening of our country’s external security.
“I congratulate you once again on the occasion of Diplomat’s Day and wish you limitless energy to fulfill in its best the mission entrusted to you. I also wish you new achievements for the benefit and advancement of our Fatherland,” reads the congratulatory message by the President of Armenia.