«Խոջալու»՝ կեղծարարության աղբյուր. արաբական «Al-Watan» թերթի անդրադարձը
Սիրիայում ՀՀ դեսպանությունը հոդված է հրապարակել «Al-Watan» արաբական թերթում, որն ունի հետևյալ խորագիրը. «Խոջալու»՝ կեղծարարության աղբյուր. Կոսովոյում զոհվածների լուսանկարները ներկայացվում են որպես ադրբեջանցիներ»:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 3, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոդվածում, մասնավորապես, ներկայացվում են Աղդամի մոտակայքում տեղի ունեցած իրադարձությունների շուրջ ադրբեջանական մանիպուլյացիաները: Հոդվածի բովանդակությունը ներկայացվում է ստորև:
«1992թ.-ի սկզբին Ադրբեջանը օգտագործում էր Խոջալուն ԼՂՀ մայրաքաղաք Ստեփանակերտը ռմբակոծելու նպատակով, ինչի հետևանքով ավերածությունների էին ենթարկվում տներ և դպրոցներ, հիվանդանոցներ և կառավարական շենքեր: Ադրբեջանը Խոջալուի շրջանը վերածել էր անկանոն ռմբակոցությունների համար հենակետի՝ արգելելով մուտքը դեպի Ղարաբաղի միակ օդանավակայան, որի միջոցով իրականացվում էր դեղորայքի և պարենի մատակարարումը:
Ավելին, այն Խոջալուն օգտագործում էր որպես բարձրադիր կետ՝ Ստեփանակերտը եւ շրջակա հայաբնակ գյուղերն ռմբակոծելու նպատակով: Այսպիսով, Լեռնային Ղարաբաղի ինքնապաշտպանական ուժերի կողմից Խոջալուի չեզոքացումն արդարացված էր խաղաղ բնակչության փրկության տեսանկյունից:
Խոջալույի չեզոքացման գործողության սկսվելուց հետո քաղաքացական բնակչությունն օգտվեց հայկական ուժերի կողմից թողնված հումանիտար միջանցքից՝ անդրբեջանական ուժերի վերահսկողության տակ գտնվող Աղդամ քաղաք անցնելու նպատակով: Սակայն այստեղ նրանց սպասում էր արյունալի մի նոր իրադարձություն:
Այդ ժամանակից ի վեր Բաքուն որդեգրել է այս մարդասիրական աղետի հետ կապված բոլոր փաստերն ու փաստաթղթերը կեղծելու և փոխարենը հայերի նկատմամբ սարսափ եւ միջազգային հանրության շջանում ատելություն սերմանելու քաղաքականությունը:
Լուսանկարներ կեղծելը Ադրբեջանի կողմից կիրառված տարատեսակ մեթոդներից մեկն է: Ադրբեջանը օգտագործում է Կոսովոյի պատերազմի, Թուրքիայում 1983թ. երկրաշարժի զոհերի, Աֆղանստանում սոցիվ տառապող երեխաների նկարները, ինչպես նաեւ Պաղեստինում Համասի զինյալների դիակները՝ նրանց ներկայացնելով որպես հայերի կողմից սպանված ադրբեջանցիներ:
Բոլորիս պարտավորությունը մեկն է` բարձրացնել իրազեկզվածությունը և չհավատալ Ադրբեջանի կողմից ներկայացված կեղծ փաստերին:
«Խոջալուի» իրադարձությունների շուրջ իրականացվող կատաղի քարոզարշավի նպատակն է միջազգային հանրության ուշադրությունը շեղել Սումգաիթում,  Բաքվում, Կիրովաբադում և Ադրբեջանի այլ բնակավայրերում իրագոծված հայկական ջարդերից, 28 գյուղերի հայաթափության և Մարաղա գյուղի ողբերգական իրադարձություններից: Գործողություններ, որոք ենթադրում են իրավական հետապնդում:
Քարոզարշավի նպատակն է նաև այդ իրադարձությունների հետ կապված փաստերի կեղծման, Ադրբեջանում ներքաղաքական ինտիրիգներին և իշխանության համար պայրքաին զոհ գնացած խաղաղ բնակչության հիշատակի շահարկման միջոցով վնասել Հայաստանի միջազգային հեղինակությանը:
Այս ողբերգության իրական կազմակերպիչն Ազգային ճակատն է, որը գլխավորում էր այդ իրադարձություններից հետո նախագահի պաշտոնը ստանձնած Աբուլֆազ Էլչիբեյը: Այս իրադարձությունները շահագործվեցին այն ժամանակ գործող նախագահ Մութալիբովից ձերբազատվելու համար:
Այսպիսով, ադրբեջանական ուժերի վերահսկողության տակ գտնվող Ադղամի շրջանում խաղաղ բնակիչների մահվան ողջ պատասխանատվությունը ընկնում է ադրբեջանական քաղաքական և ռազմական ղեկավարության վրա:
Ադրբեջանական քարոզչության կողմից դեռևս չի պատասխանում հետևյալ պարզ հարցերի: Ինչո՞ւ էին զոհերի դիակները հայտնաբերվել Աղդամ շրջանի մոտակայքում, որը ադրբեջանական ուժերի եւ ադրբեջանական ռազմական բազայի վերահսկողության տակ էր: Ինչո՞ւ տեղի չունեցավ քաղաքացիական ողջ բանկչության դուրսբերումը, չնայած հայկական ուժերի՝ նախատեսվող գործողության վերաբերյալ ռադիոյով և բարձրախոսներով արված նախազգուշացումներին:
Հետագա տարիներին, հասարակական ակտիվիստներ եւ լրագրողներ, ովքեր փորձել են բացահայտել ճշմարտությունն այդ իրադարձությունների մասին, կամ ազատազրկման են ենթարկվել հայ գաղտնի ծառայությունների համագործակցության պատրվակով կամ մահացել դեռևս չբացահայտված հանգամանքներում: Այդ իսկ պատճառով Ադրբեջանում ոչ ոք չի համարձակվում պահանջել իշխանություններից բացահայտել ճշմարտությունը այդ իրադարձությունների շուրջ:
Ադրբեջանը շարունակում է անհանդուրժողականության եւ հայատյացության սերմանումը հասարակության մեջ, և այս քաղաքականությունը խոչընդոտում է հայ և ադրբեջանցի ժողովուրդների միջև կամուրջներ կառուցելուն ուղղված ջանքերին»:
«Ալ-Ուատան» պետականամետ պարբերականը լույս է տեսնում 2006թ.-ից և հանդիսանում է Սիրիայում ամենամեծ լսարան ունեցող թերթերից մեկը: 2010թ.-ին «ալ-Ուատանի» կայքէջը ճանաչվել է Մերձավոր Արևելքի և Հյուսիսային Աֆրիկայի տարածաշրջանի 33-րդ ամենահաճախ այցելվող կայքէջ:

The Armenian Embassy in Syria published an article in the Al-Watan Arabic newspaper, entitled – ““Khojaly” – source of falsification: Photos of Kosovo victims portrayed as Azerbaijanis”.
Al-Watan newspaper presents Azerbaijani falsifications over “Khojaly” events
STEPANAKERT, MARCH 3, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: The article namely presents the Azerbaijani manipulations around the events near Aghdam.
“In the beginning of 1992 Azerbaijan was using Khojaly with the purpose of bombarding NKR capital Stepanakert, which resulted in homes, schools, hospitals and governmental houses being destroyed. Azerbaijan turned the Khojaly region into a stronghold for random bombardments – banning entry to the only airport of Karabakh, which was used for supplying medicine and food.
Moreover, Azerbaijan was using Khojaly as a high point for bombarding Stepanakert and the Armenian populated villages in the vicinity. The neutralization of Khojaly by the self-defense forces of NKR was justified in terms of saving the civilian population.
After initiating the operation of neutralizing Khojaly, the civilian population used the humanitarian corridor of the Armenian forces – for heading to the city of Aghdam which was under the control of Azerbaijani forces. Howvwer, here, a bloody new event was waiting for them.
Since then, Baku adopted a policy of falsifying all facts and documents over this humanitarian disaster and instead inseminating horror and hatred among the international community towards Armenians.
Falsifying photos is one of the many methods used by Azerbaijan. Azerbaijan is using the photos of the Kosovo War, victims of the 1983 Turkey earthquake, children suffering from famine in Afghanistan, as well as bodies of Hamas militants in Palestine, presenting them to be Azerbaijanis killed by Armenians.
The obligation of all of us is one – to raise awareness and not to believe the false facts of Azerbaijan.
The goal of the furious propaganda around the “Khojaly” events is distracting the attention of the international community from the massacres of Armenians in Sumgait, Baku, Kirovabad and other locations in Azerbaijan, and the cleansing of 28 villages and the tragic events of Maragha village. Actions, which imply legal prosecution.
The goal of the propaganda is also to damage the international reputation of Armenia through falsifying facts and speculating the memory of the civilian population who were victims of Azerbaijan’s domestic intrigues and struggle for power.
The real perpetrator of this tragedy is the National Front, which was led by Abulfaz Elchibey, who assumed the presidency after those events. These events were manipulated to get rid of then acting president Mutalibov.
So, the entire responsibility for the death of civilians in the Aghdam region, which was under control of Azerbaijan, falls on the political and military leadership of Azerbaijan.
The Azerbaijani propaganda still doesn’t answer the following simple questions. Why were the victims’ bodies discovered near Aghdam region, which was under the control of Azerbaijani forces and the Azerbaijani base. Why was the entire civilian population relocated, despite radio and loudspeaker warnings of an upcoming Armenian operation.
In the following years, public activities, reporters, who attempted to reveal the truth over those events, were either imprisoned under the pretext of being spies or died in unknown circumstances. This is why no one dares to demand the leadership to reveal the truth over those events in Azerbaijan.
Azerbaijan continues to incite intolerance and hatred towards Armenians in its society, and this policy hinders the efforts on building bridges between the Armenian and Azerbaijani peoples”, the article says.