Ադրբեջանը պարտվում է Ղարաբաղյան պարտիան. պատերազմի վտանգը հեռանում է. Տարասով
«168 ժամ» թերթը գրում է. «Անհանգստացնող մարտեր տեղի են ունենում ԼՂ հակամարտության գոտում, դրանք տեղի են ունենալու։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 4, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Բայց ԼՂ հակամարտության ուժային կարգավորման վտանգը հեռացել է։ Ադրբեջանը միայնակ չի համարձակվի պատերազմի գնալ, դա միանշանակ է։ Եթե անցյալ տարվա ապրիլյան պատերազմի ընթացքում Թուրքիան համերաշխություն էր հայտնում Ադրբեջանին, ապա ներկայումս ինքն է պայքարում իր տարածքային ամբողջականության համար, քանի որ, եթե Ադրբեջանն ունի ԼՂ հակամարտություն, ապա Թուրքիան էլ այսօր գերզբաղված է քրդական հարցով, իսկ ԱՄՆ-ը այսօր Մերձավոր Արեւելքում քրդական պետության ստեղծման նախագիծ է առաջ մղում։ Հասկանո՞ւմ եք՝ դիվանագիտությունը պարտվել է»,- «168 ժամ»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ռուս քաղաքագետ, սյունակագիր Ստանիսլավ Տարասովը՝ անդրադառնալով ԼՂ հակամարտության գոտում սպասվող իրադարձություններին։
Ըստ նրա՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն ակտիվորեն ճնշումներ են բանեցնում Ադրբեջանի նկատմամբ։ «Ադրբեջանի ներկայիս արձագանքը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ համանախագահները պայմաններ են առաջադրում՝ Վիեննայում եւ Սանկտ Պետերբուրգում ընդունված համաձայնությունների կատարում։ Սրանք չեն կատարվում, քանի որ Ադրբեջանը չափազանց մեծ վախ ունի, որ իրեն ԵԱՀԿ-ն կմեղադրի հրադադարի խախտման մեջ, այդ դեպքում գիտե՞ք՝ ինչ կլինի. կսկսվեն պատժամիջոցներ, Ադրբեջանը կհայտարարվի ագրեսոր, կկիրառվեն միջազգային պատժամիջոցներ, ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը ՄԱԿ ԱԽ-ում ագրեսորի դեմ բանաձեւ կարող է ընդունել։ Մինսկի խումբն այսօր այս սցենարով վախեցնում է Ադրբեջանին»,- ասել է Տարասովը՝ նկատելով, որ դիվանագիտական բոլոր կանոնների համաձայն՝ Ադրբեջանը պարտվում է Ղարաբաղյան պարտիան։
Նա նաեւ ընդգծել է. «Քաղաքագիտության մեջ կա մի կանոն՝ եթե պայմանավորվել եք ֆուտբոլ խաղալ, պետք է խաղալ ֆուտբոլ, իսկ Ադրբեջանն առաջին խաղակեսում խաղում է ֆուտբոլ, երկրորդում՝ բասկետբոլ, դա չի տեղավորվում ոչ մի օրինաչափության մեջ»։

Tarasov: Azerbaijan is losing Karabakh “match”
Disturbing fighting is taking place in the Nagorno-Karabakh conflict zone; they will take place. But the risk of conflict resolution by use of force is gone.
STEPANAKERT, MARCH 4, ARTSAKHPRESS: Azerbaijan will not dare to go to war alone. Even though Turkey expressed solidarity with Azerbaijan during last year’s war in April, currently it is fighting for its own territorial integrity, since in the case when Azerbaijan has the Nagorno-Karabakh conflict, Turkey is very busy today with the Kurdish issue, whereas the US is pushing forward a plan today for the creation of a Kurdish state in the Middle East.
Russian political analyst and columnist Stanislav Tarasov told the aforesaid to 168 Zham (Hour) newspaper of Armenia, informs NEWS.am.
In his view, the Co-Chairs of the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE) Minsk Group actively exert pressure on Azerbaijan.
“The current reaction of Azerbaijan is due to the fact that the co-chairs are positing conditions: implementation of the agreements adopted in Vienna and St. Petersburg,” added Tarasov. “[But] these are not implemented, since Azerbaijan has great fear that the OSCE would accuse it of violating the ceasefire. Do you know what will happen in this case? Sanctions will begin, Azerbaijan will be declared the aggressor, international sanctions will be imposed, [and] the OSCE Minsk Group may adopt a resolution at the UN Security Council, against the aggressor. Today, the Minsk Group intimidates Azerbaijan with this scenario.”
Also, the Russian analyst stated that according to all the rules diplomacy, Azerbaijan is losing the Karabakh “match.”
“There is a rule in political science: if you agree to play football, you need to play football,” stressed Stanislav Tarasov. “But Azerbaijan is playing football in the first half, [whereas] basketball—in the second; this does not fit into any pattern."